Yurtdışına çıkacaklara bir telefonla düzmece PCR testi veriliyor

semaver

Active member
Yurtdışına çıkacaklara bir telefonla düzmece PCR testi veriliyor Toplumsal medya sitesi Instagram’da yüz binden çok takipçisi bulunan ve “Tur Şirketi” olarak tanımlanan “Bon Plan Turkey Pro” isimli şirketin, Türkiye’den yurtdışına çıkacak gurbetçilere ve turistlere uydurma PCR testi verdiği ortaya çıktı. Müşteri üzere bağlantıya geçtiğimiz şirket yöneticileri, “Negatif test konusunda sorun yok. Buraya gelmenize de gerek yok. Siz bugün istiyorsunuz, yarın test elinizde. Fiyatı kişi başı 25 Avro” dedi. IBAN numarasını da aldığımız şirketin, daha evvel epeyce sayıda yurttaşa test yapmadan düzmece negatif PCR testi verdiği öğrenildi.

‘İNDİRİM MÜMKÜN DEĞİL’

Kendisini “Tur Şirketi” olarak tanımlayan “Bon Plan Turkey Pro” isimli şirket, gurbetçilerin ve turistlerin istekleri doğrultusunda 25 Avro karşılığında negatif PCR testi veriyor. Müşteri üzere bağlantıya geçtiğimiz ve aksanlı Türkçe konuşan şirket yöneticileri verdikleri negatif PCR testlerin vergisiz olduğunu belirterek “Bugün talep edersen test yarın elinde. Gelip sürüntü vermenize gerek yok. Yanlışsız anladınız. Negatif PCR veriyoruz, sorun yok. Uçak bileti ve pasaport fotoğrafları lazım. Fiyatta indirim mümkün değil. ‘Pcs’ programını bilmiyorsanız IBAN TR…… Amine Brahime…” tabirlerini kullandı.

‘RİSKE ATMAMALIYIZ’

İki aylık tatilin akabinde yaşadığı Avrupa ülkesine dönmek için PCR testi almak isteyen ve arkadaşlarından “Bon Plan Turkey Pro” ismini duyduğunu lisana getiren bir yurttaş, “Ben olağan test yapıp PCR kararı veriyorlar sandım. Durum farklıymış. Fizikî olarak hiç bir süreç yapmadan direkt negatif kararı sana gönderiyorlar. Kimi tanıdıklarım aldı. 250 TL ödedi. Sonları geçerken PCR isteyen ülkelerde bir düşünce yaşamadılar. Lakin ben bu biçimde bir sahtekârlık yapmak istemedim. Sıhhat sonuçta, kimsenin hayatını riske atmamalıyız” dedi.