Umut Gündüz davasında karar: “İyi hal indirimi” çıktı

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Ankara’da 19 yaşındaki bisikletçi Umut Gündüz’e alkollü olarak kullandığı aracıyla çarparak vefatına yol açan Çağdaş Şenyüz’e, “iyi hal indirimi” ile 4 yıl 5 ay 10 gün mahpus cezası verildi. Umut’un babası Menderes Gündüz, “Kasıtlı olarak 5 yılın altı cezası verildi. Katilsiniz, kaleminizde, elinizde kan var. Bu durumda yargılanacaksanız” dedi.

19 yaşındaki lisanslı bisiklet atleti Umut Gündüz, 15 Temmuz 2020 tarihinde, idman daha sonrası bisikletiyle konutuna giderken, alkollü şoför Çağdaş Şenyüz’ün arttan çarpıp kaçması kararı hayatını yitirmişti.

Şenyüz hakkında “taksirle vefata niye olmak” suçlaması ve 6 yıla kadar mahpus istemiyle dava açılmıştı. bundan evvelki savcı, Umut Gündüz’ün vefatına sebep olan Şenyüz’ün “taksirle öldürme” suçlaması ile 2 yıldan 6 yıla kadar mahpus cezası ile cezalandırılmasını istemişti.

Yargılamanın karar duruşması, bugün Ankara 57. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmayı CHP Bayan Kolları Genel Lideri Aylin Nazlıaka ve HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da takip etti.

Sanık Çağdaş Şenyüz, duruşmada; aileye başsağlığı dileyerek, “Pişmanım. Türk adaletine güveniyorum” dedi.

“ELİNDE OĞLUMUN KANI VAR”

Baba Menderes Gündüz; Çağdaş Şenyüz için “Mahkeme ve polisin tavrıyla korunuyor. Taraflı bir karar çıkacağını düşünüyoruz. Ağır cezada taammüden adam öldürme ile yargılanması gerekiyor” diye konuştu. Anne Asuman Gündüz de “526 gündür hiç bir pişmanlık yoktu. Artık nasıl pişman oldun? Sen oğlumun iştirakin, ellerinde oğlumun kanı var” dedi.

Aile avukatları, mahkemenin; belgenin, ağır ceza mahkemesine gönderilmek üzeri bakılırsavsizlik sonucu vermesi gerektiğini belirtti. Avukatlar, bu mahkemenin vereceği bir mahpus cezasının ise Şenyüz’ün kaçma kuşkusu ile direkt infaz edilmesini talep etti.

Baba Gündüz, son kelamında sanık Şenyüz’ün oğluna çarptıktan daha sonra yardım etmek yerine “hızını dahi kesmeden konutuna giderek uyuyacak kadar vicdansız olduğunu” söylemiş oldu.

TUTUKLAMA YOK, “İYİ HAL” İNDİRİMİ VAR

Hakim sonucunı deklare etti. Mağdur aile avukatlarının nazaranvsizlik talebi reddedildi. Şenyüz hakkında; “alkollü olduğu” sebebi öne sürülerek artırılan cezanın, tüm duruşmalara katıldığı değerlendirmesi ve “iyi hal” nedeni öne sürülerek indirilmesine karar verildi. Sonuç olarak sanık Şenyüz, 4 yıl 5 ay 10 gün mahpus cezanı çarptırıldı. Şenyüz hakkındaki isimli denetim sonucu kaldırıldı ve tutuklama sonucu verilmedi.

Baba Gündüz, “Kasıtlı olarak 5 yılın altı cezası verildi. Katilsiniz, kaleminizde, elinizde kan var. Bu durumda yargılanacaksanız” dedi. Babanın bu kelamları hakim tarafınca duruşma tutanağına yazdırıldı.

sonucun akabinde Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yapıldı. Baba Menderes Gündüz, hakim ve savcıya yansısını sürdürdü. Gündüz, “Bu iktidar, yasalar değişmediği sürece hukuksuzluk, adaletsizlik sizi de götürecek” dedi.

“EVİMDE BUNU TATTIM”

Baba Gündüz, adalet ararken polis tarafınca engellendiklerini ve yargıçların kendilerine makus tavır aldığını aktararak, “Ben bir babayım. Çocuğumun ve ailemin hayat hakkını korumakla vazifeliyim. Bunu yaptığım için polisten tehdit edilerek, mahkeme tarafınca aba altında sopa gösterilerek, terbiye edilmeye çalıştım. Buradan çıkacak büyük karar 98’de verilen yanlış sonucu da sorgulayacaktı. bu biçimde Türkiye yaşanabilir hale dönüşecekti. Tek adam rejiminin getirdiği cezasızlık ve hukuksuzluk iliklerimize kadar işlemiz. Ben bir yurttaş olarak konutumda bunu tattım ve yaşadım” diye konuştu.

“Son 20 yıldır anne ve babalar çocuklarını defnetmiyor, anne ve babalar çocuklarını defnediyor” diyen Gündüz, genç vefatlarından bahsetti.