Türkiye’deki yurt sorunu bu raporda saklı

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Yüz yüze eğitimin bir daha başlamasıyla birlikte üniversite öğrencileri barınma sorunu yaşamaya başladı. Muhalefet, iktidarı kâfi yurt yapmamak ve öğrencileri tarikat yurtlarına mecbur bırakmakla suçladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise öğrencilerin yurt sorunu olmadığını söyleyerek, “Bizdilk evvelki devirlerde bu biçimde yurt kelam konusu değildi. Bunları biz yaptık. çok de lüks yurtlar yaptık. Bu yurtlar çift yatak, bilemediniz üç yataklı odalar olmak üzere çok çağdaş bir biçimde bu yurtlarımızı yaptık. Ben yurtlarımızla iftihar ediyorum. Kredi Yurtlar Kurumu’muzun attığı bu adımlarla da iftihar ediyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iftihar ettiğini deklare ettiğı KYK’nın 2018-2022 Stratejik Planı’nda ise yurt konusu, kurumun “zayıf yönleri” içinde yer aldı. Anka’dan Tamer Arda Erşin’in haberine göre planda, “zayıf” kalınan mevzular şöyleki sıralandı:

-“Bazı yurtların fizikî yetersizlikleri.

-Yurt idare süreci ile ilgili yaşanan dertler.

-Eğitim faaliyetlerine öğrenci iştirakinin düşük olması, eğitimlerin merkezi olarak planlanması.

-Kurumsal bağlantı ve halkla münasebetlerin zayıf olması.

-Beslenme hizmetlerindeki aksamalar.”

Planda, artan öğrenci sayısına rağmen yetersiz kalabilecek yurt sayısının niye olabileceği “tehdit unsuru” da “Artan üniversite ve öğrenci sayısı ile birlikte barınma talebini karşılayamama riski” diye belirtildi.

SAYIŞTAY: CAN GÜVENLİĞİ YOK

Sayıştay da Gençlik ve Spor Bakanlığı 2019 Yılı Kontrol Raporu’nda, kiralanan yurt binalarına ait şu tespitlerde bulunmuştu:

-“(Deprem konusunda) Konut ve işyeri binası olarak tasarlanmış binaların yurt olarak kullanılması can ve mal güvenliği açısından tehlikeli.

-Konut tipi binalarda, yangına yönelik yağmurlama sistemi, otomatik yangın algılama sistemi, durum aydınlatma sistemi, yangına sağlam kapı imalatı ve mutfak davlumbazlarında söndürme sisteminin bir kısmı ya da tamamı bulunmamaktadır.

-Asansörler konut tipi olarak imal edildiğinden, planlanandan daha ağır kullanılmaları daima arıza vermelerine niye olmaktadır. Bu arızalar kullanımdan kaynaklandığı için bakım ve tamirat masrafları Bakanlık tarafınca karşılanmaktadır.

-Alt yapı tesisatları ağır kullanıma uygun değildir. Su deposu, sıhhi tesisat, jeneratör sistemi ve ısıtma sistemleri, kapasitelerinin üzerinde çalıştığından yetersiz kalmakta yahut arıza yapmaktadır. Mal sahipleri taahhüt ettikleri biçimde kapasite ve güç iyileştirmelerini yapmamaktadır.

-Engelli odası, lavabosu ve tuvaleti kâfi sayıda ya da hiç bulunmamaktadır.

-Binalarda mutfak ve yemekhane kısımları olmadığından, binanın depo yahut bodrum kısımları bu amaçla kullanılmaktadır. Bu alanlar gerekli fiziki şartları sağlamadığından, Ramazan ayı üzere ağır periyotlarda açık alanlara çadır kurulmaktadır.

-Binalar daire tipi kısımlardan oluşmaktadır. Daireler ortalama bir aileye göre tasarlandığından, öğrenciler için kâfi lavabo, tuvalet ve çalışma alanı bulunmamaktadır.

-Öğrencilerin ortak kullanmasına yönelik kâfi sayıda faaliyet odası bulunmamaktadır.

-Bina girişleri ile koridor genişlikleri istenen minimum kuralları taşımamaktadır.”

Odatv.com