Türker İnanoğlu’ndan Fatma Girik’e duygulandıran veda!

Tuncay

New member
Bodrum’da yaşayan ve yaklaşık altı ay evvel tedavi için İstanbul’a gelen Fatma Girik, dün sabah ömrünü kaybetti. Türker İnanoğlu, toplumsal medya hesabından Türk sinemasının efsane ismi için duygusal bir paylaşıma imza attı.

Türker İnanoğlu’nun, Fatma Girik’e veda yazısı şöyleki:

“Yeşilçam’ın ölümsüzleri ortasına, gerisinde büyük bir sevgi seli bırakarak bir usta sanatçı daha katıldı. Sinemada direktörlüğe yeni başladığım periyotta üst üste üç sinema çekmiştim. Üçünde de başrolde Fatma Girik vardı. Onunla o günden başlayan derin arkadaşlığımız bir ömür uzunluğu sürdü. 180’i aşkın sinemada, ayrıyeten rol aldığı birfazlaca dizideki oyun gücüyle seyircinin gönlünde taht kurmuştu…”

“ZİRVEDE KALMAYI HAK ETTİ”

“Gerek sinemalarda, gerek televizyon dizilerinde sergilediği oyunculuk başarısı hiç bir vakit vasat olmamıştı. O niçinde Fatma Girik tepeye çıkmayı ve oradan kalmayı hak etmiş bir stardır. Sinemalarında ekseriyetle erkek üzere, mert, sağlam bayan karakterlerini yansıtır…”

“Varoşların belalı ‘erkek Fatma’sıdır o. Şişli Belediyle Başkanlığı’nda da başarılı ve saygın kişiliğiyle ses getiren bir idare sergilemişti…”

“Bir gün ‘kavgacılar’ dediğimiz oyuncu takımından birkaçı bana geldi. O sırada Yeşilçam işçilerinin lehine yasal bir değişiklik yapılmıştı. Türk sinemasından 75 kişi emekli olacaktı. Lakin ‘kavgacılar’ bu haktan yararlanma konusunda zorlanıyordu. Haktan yararlanabilmeleri için bir ölçü para yatırmaları gerekiyormuş. O periyotta Fatma, Şişli Belediye Başkanı’ydı. Telefon ettim, durumu anlattım. ‘Hemen bana gelsinler’ dedi. Gitmişler. Kısa müddet daha sonra tüm doğuşçuların emekli olduğunu duydum…”

“RİCA ETTİK, ÇABUCAK ÇÖZDÜ”

“İstanbul’un bin 800 koltuklu en büyük sineması olan Kent Sineması’nı satın almıştık. Salonu bir an evvel hayata geçirebilmem için otopark sorunu üzere güvenlik sorunu üzere kimi mahzurların belediye nezdinde tahlile kavuşması gerekiyordu. Kendisinden rica ettik. Çabucak çözdü. Açılışı da o yaptı…”

“Fatma’yı en son ‘Gurbet hanımı’ isimli, reyting rekorları kıran 100 kısımlı dizimde oynattım. Bu bizim son çalışmamız oldu. Fatma’nın vefatıyla Yeşilçam’dan bir yıldız daha eksildi. Eksilen o yıldız mevcutların en parlaklarından bir tanesiydi…”

“YERİ DOLDURULAMAZ BİR SANATÇIYDI”

“O, bundan bu biçimde her sineması gösterildiğinde anılacak ve dualarla izlenecek. Tıpkı artık olduğu üzere. Yeri doldurulamaz bir sanatçıydı. Allah gani gani rahmet eylesin, yeri cennet olsun.”