THK’ye ilişkin uçakların ‘bilinçli biçimde bakımsız bırakıldığı’ tez edildi

semaver

Active member
THK’ye ilişkin uçakların ‘bilinçli biçimde bakımsız bırakıldığı’ tez edildi Türk Hava Kurumu’nun (THK) yangın söndürme uçaklarının hangarda bekletilmesine yönelik tartışmalar sürerken “uçakların imkân bulunmasına rağmen şuurlu biçimde bakımsız bırakıldığı” sav edildi. Argümana göre THK, 2021’in başında Ulusal Savunma Bakanlığı’na bağlı Kayseri’deki 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’ne uçakların bakımı için müracaatta bulundu. THK’ye olumlu karşılık veren fabrika müdürlüğü, süreçlerin başlaması için THK’nin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden müsaade başvurusu yapması gerektiğini anımsattı. Bu gelişmelerin akabinde THK adım atmayınca süreç durdu. Savları TBMM gündemine taşıyan CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, “Uçakların uçmasını önlemek vatana ihanetle eşdeğerdir” reaksiyonunu gösterdi.

Antalya ve Muğla başta olmak üzere, Türkiye’nin farklı vilayetlerinde arka arda çıkan yangınlara gereğince müdahale edilmemesi kararı yüz binlerce hektar ormanlık alan küle döndü. Ülkenin ciğerleri alevlere teslim olurken THK’ye ilişkin yangın uçaklarının bakımları yapılmadığı için hangarda bekletilmesi de tartışmalara niye oldu.

‘OLUMLU KARŞILIK ALINDI’

Gök, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu soru önergesinde, THK’nin 2021 yılı başında 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’ne yerde kalan yangın söndürme uçaklarının bakımı için başvurduğuna yönelik tezler bulunduğunu belirterek “Bu müracaata, CL-215 uçaklarına ilişkin pervanelerin denetim ve servis bülteni uygulaması ile kanat ilişki X-Rar denetiminin 2. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde yapılabileceği karşılığı veriliyor. Birebir cevapta, yetki alınmasını müteakip bürokratik prosedürlerin aşılması için SHGM’ye başvurulmasının uygun olacağına yönelik bir görüş bildiriliyor. Buna rağmen THK’nin adım atmadığı argüman ediliyor” dedi.

‘AĞIR VAZİFE KUSURU’

Cumhuriyet’e konuşan Gök, THK’nin uçakların bakımı için adım atmadığına yönelik argümanların değerine dikkat çekerek “Türkiye’nin dört bir yanında ormanlarımız göz bakılırsa göre yandı. Atatürk’ün kurduğu kurumu itibarsızlaştırmak için kasıt derecesinde ağır nazaranv kusurları var. bu biçimde bir imkan varken uçakların uçması sağlanabilecekken bunların yapılmamış olması yüz binlerce hektar ormanımızın yanmasına seyirci kalınması vatana ihanetle muadildir, sorumlular derhal hesap vermeli” dedi. Gök, soru önergesinde, THK uçaklarının bakım ve denetiminin gerçekleştirilmesi için yapılan teşebbüslerin sonuçsuz kalmasının niçinlerini sordu.