Tardu Flordun: Orta verme niçinim kendimi sorgulamam

Tuncay

New member
Birinci oyunculuk tecrübesini iki yaşındayken babası Macit Flordun ve Cüneyt Arkın’ın sineması ‘Yarınsız Adam’ ile yaşayan Tardu Flordun, “Orada yatakta zıplayan, babamın oğlunu oynuyordum. Daha iki yaşındayken sinema tecrübemi yaşadım. daha sonrasında babamla birebir projede yer alamadım maalesef. 95’te mezun olmuştum. O devirde pek görüşmüyorduk, o denli bir durum var. Maalesef babam beni rastgele bir işte izleme talihini bulamadı. O makûs acıdır, acı gelir bana” formunda konuştu.

“Babamla 17 yaşına kadar görüştük. Bana miras bıraktığı tek şey, ‘İnsanlığını koru, mesleksel ve ahlaki insanlığını koru’ sözüydü. Ben de onu elimden geldiği kadar muhafazaya, başka sapa yollara girmemeye çaba ederek kendimi müdafaaya uğraş ettim” diyen Tardu Flordun oyunculuğa çocukluğundan itibaren ilgi duyduğunu söylemiş oldu.

“BABAM OYUNCU OLMAMI İSTEMEDİ”
49 yaşındaki oyuncu “Çok fazla set gördüm, babamın devlet tiyatrosundaki oyunlarını fazlaca fazla izledim ve provalarına katıldım. Demek ki bu biçimdelardan beri başımda şekillenen bir şeydi. Babam epeyce meşakkatli bir iş olduğu için epeyce istemese de oyuncu olmamı, ben istedim. ‘Senin bu işi yapmanı istemiyorum fakat sonucu sana bırakıyorum’ dedi. Yani bir baskı yapmadı üstümde” sözlerini kullandı.

Yeşilçam devrinin grup ruhunu ve samimiyetini fazlaca sevdiğini belirten Flordun, “Yeşilçam devrinin imkanları epeyce kısıtlı olduğu için o takım ruhu, o yaratıcılık sinemalara yansıyor. O devrin samimiyetini, içtenliğini seviyorum ve özlüyorum. Keşke bizler de bu koşullar altında o takım ruhuyla çalışabilsek” dedi.

“TİYATROYU ÇOK ÖZLEDİM”
Son senelerda televizyonda tiyatro üslubu projelerin ağırlaştığını söz eden Tardu Flordun, “Bence tiyatro anlık, bir nefes alıp soluğu sonuna kadar tutma sorunu. yenidenı olmamalı bence. ‘Yanlış yaptım haydi baştan alalım’ durumu yok” diyerek, tiyatroyu fazlaca özlediğini ve beş yıldır orta verdiğini söylemiş oldu: Biraz inzivaya çekildim, biraz şuurlu bir tercih. yıllardır çabucak hemen yapamadım fakat umarım bir gün hayata geçiririm. Çok sevdiğim müelliflerden Peter Handke’nin ‘Kaspar’ diye bir oyunu var. Onu ben ya yönetmeyi ya da oynamayı, o oyunun ortasında olmayı istiyorum. Umarım bir gün sahnede oynarım. Bir kaç kişilikli bir adamın öyküsü.

“BÜTÜN HAYATLAR SETTE GEÇİYOR”
Set müddetlerinin uzunluğu ile ilgili niyetlerini söyleyen Tardu Flordun, “Meslek ortasında tanınan kültüre kendinizi kaptırdığınız vakit inancınız da biraz törpülenmiş oluyor. Tahminen de benim orta verme sebeplerim kendimi yeniden bir sorgulamam, o inancı mümkün mertebe içimde canlı tutabilmem. Şöyle bir avantajı da var. Artık yeni nesildeki gençlere baktığım vakit bir proje beş kısım sürüyor. Çabucak sonraki gün diğer bir dizide görüyoruz onları. Çabucak iki kısım daha sonra diğer bir dizi. Ve ötürüsıyla bütün hayatlar sette geçiyor. Ve insanın kendini geliştirmesine vakit kalmıyor. Kitap okuyamıyorsunuz. Bütün ömrünüz sette geçiyor. Uyuyup uyanıyorsunuz sete gidiyordunuz. Son devirlerde artmaya başladı set vakit içinderı, bitmek bilmiyor. Meskene gidip uyuyorsunuz yine sete gidiyorsunuz. O manada ben kendimi kitap okuyarak ve bir şeyler üreterek, yazarak beş sene geçirdim. Biraz uzun oldu ama” açıklamasını yaptı.

“BABAMA VEFA OLARAK BİR ŞEY YAPMAK İSTİYORUM”
Bir kitap yazdığını belirten ünlü oyuncu, “Yazmaya çalışıyorum fakat her gece oturup da sayfalarca yazmıyorum. Babam vefat ettikten daha sonra onun eşyalarını ben teslim aldığımda, bir devrimizde başka geçmişti maalesef babamla. Yüzlerce sayfa yazmış olduğunu gördüm. Bir iki tane oyun yazmış. Bir de anılarını yazmış lakin bitirememiş. Ben artık kendi yazdıklarımla babamın yazdığı öyküleri birleştirip kendim için anı olarak bir şeyler yapmak istiyorum. Ya da babamın o bitiremediği tiyatro oyunu olarak yazmaya çalıştığı kimi şeyler var. Babamın ruhuna bir vefa olarak o denli bir şey yapmaya çalışıyorum” formunda konuştu.