Tabipler ‘tedavi edemeyiz’ diyerek gönderdi, 30 yıllık hasta operasyonla güzelleşti

erkan_623

New member
Üretral darlık hastalığı ile gayret eden insanların hastalığın tedavisini ihmal ettikleri durumunda hastalık kronik bir hastalık haline geliyor. Bu durum ise üretral darlık yaşayan şahısların ömür kalitesini çok düşürüyor. vakit içinde bıkkınlık, bitkinlik, yorgunluk veren hastalık sıkıntıya dönüşüyor. Samsun’da yaşayan 70 yaşındaki Kemal İnan ise 30 yıldır üretral darlık hastalığı ile gayret ediyordu. Tedavi olmak için gittiği bir hastanede Kemal İnan’ın oğlu Recep İnan’ın tabirlerine nazaran hekim, üretral darlık olan yaşlı adamı ‘tedavi edemeyeceğini’ söylemiş oldu. Bunun üzerine Samsun Büyük Anadolu Hastanesine giden Kemal İnan’ın yapılan operasyonla 30 yıllık sıkıntısı son buldu.

30 YILDIR BU HASTALIKLA ÇABA EDİYORDU

Hastanın tedavi süreci hakkında bilgi veren Opr. Dr. Gürkan Özkan, “Kemal amcamız idrar yapma zorluğu ve sık sık operasyonlarla seyreden 30 yıllık bir müddetçte üretral darlık sorunumdan yakınan bir hastamızdı. Bu süreçte bilhassa bu darlık, idrar yapma kuvvetliğü sık idrara çıkma ve zorlanma prostatla karışması açısından kıymetli bir durumdur. Zira idrar darlığını ihmal ettiğinizde mesane ve takibinde böbrekler bozularak bilhassa diyaliz süreçlerine giden bir hastalık seyri olmaktadır. Burada üretral darlığı olan hastalarımızın evvela ihmal etmemesi, nasıl olsa ilaçla tedavi olurum ben diye bekletmemesi gerekiyor. Ekseriyetle üretral darlık iltihaplardan, geçirilen kazalardan daha sonra ya da sonda takma süreci gerektiren müdahalelerden daha sonra ortaya çıkıyor. yinelayıcı olması özelliğinde dolayı tabip takibinde olması gerekiyor. Kemal amcamızın yakın vakitte bu biçimde bir düşüncesi olmuş, dış bir merkezde müdahale edilmeye çalışılmış ancak ileri derecede sorunu olduğu için ondan sonrasında bizi tercih ettiler. Biz de bu sorunu ince yaklaşımımızla çözdük. Bilhassa darlığın tedavisinde de uygulanacak prosedürler belli aralıklarla genişletme programı, açık ameliyatla yama yapılabiliyor. Stent takabiliyoruz. Her şeydilk öncesi hastanın bir biçimde ihmal etmemesi lazımdır. yinelayıcı darlıklarda ihmal olduğunda ameliyat ve tedavisi daha sonrasında daha da güçlenmektedir. Üretral darlık bu 30 yıllık süreçte yinelayıcı olması karakterine sahiptir. 30 yıl evvel hastamıza yama ameliyatı, bir daha kanal yapma ameliyatı gerçekleşti lakin geçen yıllar içerisinde enfeksiyonların tam tedavi edilemediğinden dolayı bu darlık nüksetmektedir. Her nüksetmek bundan evvelkinden daha şiddetli oluyor. Bu süreç üretral darlık ve idrar yapmadaki zorluk niçiniyle idrar kanalının kronik hastalığı haline gelmektedir” diye konuştu.

HEKİM BEYEFENDİ YAPAMAYACAĞIM DEDİ

Kemal İnan’ın oğlu Recep İnan, “Babam ben bildim bileli bu hastalık ile çaba ediyor. Çeşitli zorluklar yaşadı. Bunun dışında ihmal de var. Bu hastalık geciktirilecek bir hastalık değil. Öteki bir hastaneye gittiğimizde hekim beyefendi sonda ile işi çözeceğini zannetti. Baktık ki daha tehlikeli bir duruma yol açmış. Şükür olsun ki Büyük Anadolu Hastanesi’nde Gürkan Beyefendi yardımıyla bu işi çözdük. Öbür bir hastanede tabip beyefendi benim yanıma geldiğinde ‘ben bunu yapamayacağım, beceremeyeceğim, öteki hastanelere yönlendirin’ diye telaffuzları oldu” biçiminde konuştu. Kemal İnan ise, “1993 yılında ise ameliyat oldum. daha sonrasında birbirini takip etti. Mesane darlığı, idrar yapma zorluğu vardı. En sonunda geldik buraya Allah razı olsun. Hekim Beyefendi ameliyat etti. Artık iyiyim” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: İHA