Sonsuz gençlik iksirini arayan simyacı bilim adamı Marco Quarta

Suzan

New member
“Hayatın anlamı nedir?”.

“Bir sonraki görüşmede anlatırım.”

“42 numaranın içine alınmış mı? (bkz. Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi)”.

“42.618033 (güler ed)… ve daha birçok şey. Hayatın anlamı kendini bulmaktır. En derin özünüzü ifade etmenin bir yolunu bularak bir sanat formu yaratırsınız. Bir yapıcı ve evrene katkıda bulunan biri olursunuz.”

Mucit, özgür ruh, bilim adamı. Girişimci. Simyacı. filozof. “Sadece bir merak derdim”. Silikon Vadisi’nin kalbinde, Marco Quarta yaşlanmayı iyileştirmek için çalışıyor. O, onun görüşüne göre bu kaçınılmaz bir olgu değildir. Sunnyvale ile Mountain View arasında, Kaliforniya’da iki girişim kurdu, biri diğerini tamamlayıcı. On milyonlarca dolar topladınız. Teknoloji standları sayesinde hücrelerin sağlığını iyileştirmek için devrim niteliğinde ilaçlar geliştirmek. Yalnızca zombi adı verilen yaşlanmış hücrelere etki edecek şekilde tasarlanmış öldürücü moleküller. Ve bunun yerine sağlıklı hücreleri geliştirecek, onları gençleştirecek diğer moleküller.

Quarta ile yapılan bir röportaj, bir yolculuktur. doğduğu yer olan Bolzano’dan başlarRita Levi Montalcini’nin himayesinde laboratuvarlardan birinde mezun olduğu ve öğrencilerinden birinin yönettiği Bologna’ya taşındı. Padua Üniversitesi’nden geçerek Kaliforniya’ya taşınır ve orada durur. gündüzleri Stanford Üniversitesi’nde ve geceleri Zen manastırında, Steve Jobs’un meditasyon ustası tarafından San Francisco Körfez Bölgesi dağlarında kuruldu. Aynı zamanda girişimcilik dersi niteliğinde bir yolculuk. Ve bir psikanaliz seansı. “Çocukluğumdan beri hayatın mekanizmaları beni büyüledi. Beş yaşında Dolomitler dağlarında doğayı gözlemlerken ilk ilhamımı aldım: Her şey aynı malzemeden yapılmışsa, ne fark eder?” taşla sivrisinek arasında neden biri yaşarken diğeri yaşamaz peki sivrisinek neden dağ sıçanından daha az yaşar yaşlılık kesin bir olgu değil zaten o yıllarda hayatımı adamak istediğime karar vermiştim bir misyon: insanın düşüşünü anlamak, iyileştirmek ve iyileştirmek”. 6 yaşındayken yatak odası, kimyasal bir kit, mikroskop ve anatomik modelle tamamlanmış küçük bir laboratuvara dönüşmüştür. Eğlenmek için ilk deneylerini yapmaya başlar. “Bugün 47 yaşındayım ve henüz bitirmedim.”

Alphabet ve Google, dünyayı değiştirecek projeler

tarafından TIZIANO TONIUTTI

11 Ağustos 2015

Uzun ömür sektörü, Silikon Vadisi’ndeki kült sektörlerden biridir. Bilimin yeni hedefi zamanı geri almaktır. Yatırımcılardan ve büyük teknoloji şirketlerinden artan bir ilgi var. Sonrasında Google 2013 yılında Calico’yu piyasaya süren, geldi Jeff Bezos. Nobel ödüllü bilim adamlarını ve bilim adamlarını işe aldı, diğerleriyle birlikte 3 milyar dolar yatırım yaptı ve Altos Labs’ı kurdu. Birçok şirket doğuyor. “Ama daha fazlasının yapılması gerekiyor. Küresel toplum olarak karşı karşıya olduğumuz en büyük sorunlardan biri nüfusun yaşlanması.”

Haver Analytics’in verilerine göre, Dünya’da 65 yaş üstü insan sayısı, beş yaş altı insandan daha fazla. 2050 yılında 65 yaş üstü insan sayısı 1,6 milyarı aşacak. Yaşlı insanların dünyası. Sağlığını çok sık kaybeden yaşlı adamlar. Çok erken. Muazzam büyüme beklentileri olan bir alan. Önümüzdeki beş yıl içinde, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sağlık hizmetleri maliyetleri GSYİH’nın %20’sinden fazlasını tüketecek.

Şimdi Silikon Vadisi eski ölümsüzlük rüyasını satıyor

19 Ağustos 2017

Doktorlar ve bilim adamları ailesi. Bologna’da biyoteknoloji bölümünden dördüncü kez mezun oldu ve Rita Levi Montalcini ile tanıştı. “O zamanlar senatördü ve yine de laboratuvara sık sık gelirdi. Her zaman ne yaptığımı bilmek isterdi. Beyin kök hücreleri, yaşlanma ve kronik ağrı üzerine çalıştık ve herkese büyük bir tutkuyla birçok soru sordu ve derin bir entelektüel merak. Yaşına rağmen keskin bir bilimsel zihniyete sahip olmaya devam etti. İnanılmaz derecede ilham verici bir rol modeldi.” Mezun olduktan sonra Quarta, Padua’da nörobilim alanında doktora yaptı. Bir gün bir seminer vermek üzere Roma’daki La Sapienza’ya çağrılır. 26 yaşında. Odada, İtalya’da izinli bir yıl geçiren, kök hücre biyolojisi ve gençleştirme çalışmalarının öncülerinden biri olan Thomas Rando var. Amerikalı, Quarta’dan büyülenir ve onu doktora sonrası için Stanford Üniversitesi’ne davet eder. “Bir yıl kalmalıydım.” Ama doktora sonrası ona geldikten sonra Kök Hücre ve Rejeneratif Tıpta Biyomühendislik araştırma grubuna liderlik etme önerisi Doku Yenileme, Onarım ve Restorasyon Mükemmeliyet Merkezi’nin direktörü olarak.

Yaşamın (ve ölümün) anlamı

kaydeden Riccardo Luna

28 Şubat 2023

Quarta kalmaya karar verir ve bilim ile ticareti harmanlayan bir çevre tarafından kirlenmiş olarak, 2018’de iki startup kurdu. İlkinin adı Rubedo Yaşam Bilimleri. “Hastalığa neden olan yaşlanmanın kötü hücrelerini tanımlamak ve farmakolojik olarak ortadan kaldırmakla ilgilidir.” ikincisi Bio’yu çevir. “Yaşlanmakta olan ancak yine de yenilenebilen ve yenilenebilen hücreleri epigenetik olarak yeniden programlamayı ve kötü gitmemeleri için onları geri döndürmeyi amaçlıyor. Stanford Üniversitesi’ndeki bilimsel çalışmalarımıza dayanarak bu yaklaşıma ilk bahse giren bizdik. Aynı şey Altos Lab’ın birkaç yıl sonra kurulduğu yaklaşım”. Her iki şirket de 40 kişilik ekiplerle çalışıyor, on milyonlarca fon topladı ve ikinci aşamada, yani klinik deneylerde başladı. Kâr amacı gütmeyen büyük bir kamu kuruluşu olan California Rejeneratif Tıp Enstitüsü, Rubedo’yu az önce ödüllendirdi.

Biyolojik yaşlanmaya kaçınılmaz bir şey değil de terapötik bir fırsat olarak bakmak fütüristik bir vizyondur. “Başladığımda, Yaptığım şey, bilim dünyasındaki birçok kişi tarafından sapkın bir şey olarak görüldü.. Artık büyük ilaç şirketleri bile bu yaklaşımı keşfetmeye başladı. Suudi kraliyet ailesinden yaşlanmayı incelemek için ilk olarak bir milyar dolar alan bir vakıf olan Hevolution Foundation tarafından Riyad’da düzenlenen bir etkinlikten yeni döndüm. Amaç, sosyo-ekonomik açıdan sağlıklı uzun ömür için bir yol haritası oluşturmaktır.

Ölümün Ölümü: Teknoloji Bizi Sonsuza Kadar Yaşamamızı Nasıl Sağlayacak?

muhabirimiz Bruno Ruffilli tarafından

28 Şubat 2023

Ama yaşam tarzı yeterli değil mi? “HAYIR, sağlıklı bir yaşam tarzı daha zarif yaşlanmaya katkıda bulunur, ancak onu durdurmaz. Spesifik biyolojik fenomenlere müdahale edebilen veya önleyebilen tedaviler oluşturmak esastır. Bu kesinlikle uzun bir yolculuk ama başladı. Devam eden birkaç aşama var. 5 yıl içinde, belirli hastalıklara neden olan yaşlanma mekanizmaları üzerinde etki gösterecek ilk ilaçların onaylanmasını bekliyoruz. 10’da onları genel olarak biyolojik yaşlanmayı tedavi etmek için kullanabileceğiz. 20 yıl içinde, bu tedavilerin geniş çaplı etkilerini ve sağlıklı insanlarda yaşlanmanın seyri üzerindeki etkilerini değerlendirmeye başlayacağız. Başka bir deyişle, sağlık ve yaşam kalitesini yaşlılığa kadar uzatmayı amaçlayan tedaviler ufukta görünüyor. Amaç biyolojik olarak daha uzun süre genç ve sağlıklı kalmaktır. Sağlam adımlarla ilerliyoruz ama bunların teker teker atılması gerekiyor.”

Quarta yıllardır Kaliforniya’da yaşıyor ama küresel düşünüyor. Kalbi İtalya’ya bağlı. Ülkemize geri verme arzusu çok büyük. “Olmak istediğim yerde, doğru yerde hissediyorum”. Önünde sorunlar değil, zorluklar görüyor. “Doğası gereği iyimserim ve kendime parlak bir gelecek tasavvur ediyorum. Pek çok sektörde yeniliklere maruz kalıyorum ve iyimserliğimi desteklemeye devam eden inanılmaz fırsatlar görüyorum. İnsanlık her zaman birçok zorlukla karşı karşıya kaldı. Yeteneği ve yeteneği var. bunlarla yüzleşme ve çözme sorumluluğu Şimdi birbiriyle bağlantılı iki sorunla karşı karşıyayız: çevre üzerindeki etki ve yaşlanma Giderek “yaşlanan” insan nüfusunun çevre üzerinde muazzam bir etkisi var, her bir insanın hayatı boyunca terk ettiği çevre bir ayak izi, uzun vadeli etkileri olan bir iz. İnsanın gezegen üzerindeki etkisi ölçülebilir, ancak çevrenin insan ve onun yaşlanması üzerindeki etkisi de ölçülebilir. Pek çok örnekten biri: Solunum sisteminin erken yaşlanmasına havanın azalması neden olur. Kalite, çeşitli hava kirliliği biçimleriyle ağırlaştırılır ve bu da insan eyleminin önemli ölçüde etkilediği iklim değişikliğinden etkilenir. e ev sahipliği yapıyor, daha sağlıklı ve daha sürdürülebilir seviyelere doğru. Bunu yapmak için ahlaki bir görevimiz var. Birçoğu üzerinde çalışıyoruz. Bunun için sonsuz bir sarmal yolda, sürekli merak ve sürekli zorluklarla dolu bir gelecek bizi bekliyor”.

İyimserlik, özgür ruh, doğuştan gelen merak. Quarta her zaman birçok yönde, birçok düzeyde, hatta en ezoterik olanları bile keşfetmiştir.

“En büyük çalışma ilhamlarımdan biri Simyaydı. Kutsal bilim olarak adlandırılan bin yıllık bir felsefe, insanlığın doğayı keşfetmek için, hayatın anlamı da dahil olmak üzere sorular sormak için izlediği bilimsel bir yoldur.

Ve bu bin yıllık, ortaçağ, Rönesans, Yunan, Arap, Hint, Çin veya Fars araştırmalarının pek çoğu bana anlam aramam için yönler önerdi. Isaac Newton harika bir simya öğrencisiydi. Yani Robert Boyle: onlar büyük bir ilham kaynağıydı. Genel olarak, Yunanlılar ve Romalılar gibi geçmişin büyük filozoflarının ve aynı zamanda Freud’un bir öğrencisi olan Carl Gustav Jung’un bir öğrencisi olan psikanalist James Hillman da dahil olmak üzere daha yeni olanların düşünceleri bana yardımcı oldu. özümü bul.

İlhamınızı bulduğunuzda, hayat kendinizin sanatsal bir ifadesi haline gelir. Bu, yaptığınız her şeyi anlamla zenginleştirir. Hep sorularıma cevap aradım. Bologna, benim şehrim, felsefi ve ruhani bir yer. Dünyanın en eski üniversiteleri arasında yer alan üniversite benim için bir demirhane oldu: bana farklı felsefi ve kültürel maruziyetlere sahip insanlarla etkileşim kurma ve onları tanıma fırsatı verdi. Kaliforniya’ya vardığımda, uzun bir süre dağlardaki bir Zen tapınağında yaşadım, sabahları aşağı inip Stanford Üniversitesi’nde araştırma yapmaya giderdim ve geceleri meditasyon yapmak için keşişlerle birlikte geri dönerdim. Bu sürekli bir yolculuk. Bunun yokluğunda hayat, genellikle yolumuzla uyumlu olmayan arzuların, tutkuların, duyguların, düşüncelerin gerilimi arasında sürekli bir çatışmadır. Kendinin merkezini bulmak, damıtmak ve korumak sürekli çalışmayı gerektirir. Bu esastır, böylece, başlangıç ile son arasında, alfa ile omega arasında elimizde bulunan zamansal boyutta, kendimize ait dediğimiz uzay-zaman-madde-enerji dört terimlisindeki o bilinçli tekilliğin tam anlamıyla tadını çıkarabiliriz. . hayat”.