Şişkinlik şikayetiyle gitti, karnından futbol topu büyüklüğünde tümör çıkarıldı

erkan_623

New member
Erzurum’un Yakutiye ilçesine bağlı Hilalkent Mahallesi’nde oturan 42 yaşındaki evli ve 3 çocuk babası Nihat Hoş, sağ yumurtalık şişliğinden dolayı Erzurum Kent Hastanesi Üroloji Kısmı’na başvurdu. Hastanede yapılan tetkiklerin akabinde Üroloji Uzmanı Op. Dr. Fatih Akkaş’ın dikkati yardımıyla Güzel’in karın bölgesinde 20 santimetre boyutunda bir tümör olduğu belirlendi. 4 saatlik ameliyatla Güzel’in karnındaki futbol topu büyüklüğündeki tümör alındı. Hastanın kliniğe çeşitli şikayetlerle başvurduğunu tabir eden Erzurum Kent Hastanesi Üroloji Kısmı Klinik Şefi Doç. Dr. İbrahim Karabulut, karnında tespit edilen kitlenin alındığını ve hastanın durumunun çok âlâ olduğunu söylemiş oldu.

Sağ tarafta varikosel olması fazlaca nadir olduğundan tümörü farkettik

Hastanın polikliniğe sağ yumurtalığındaki şişlik şikayeti ile geldiğini söz eden Üroloji Uzmanı Op. Dr. Fatih Akkaş, “Bizler ekseriyetle erkeklerde sağ yumurtalıkta şişliği görmüyoruz. Ekseriyetle sol tarafta olur şişlik, sağda olursa solda da birlikte oluyor şişlik. Sağ tarafta tek başına varikosel gördüğümüz vakit aklımıza karın içerisinde testisin toplar ana damarına baskı yapan bir kitle geliyor. Zira sağ tarafta varilosel olması hayli az görülen bir durum. Hastamız çabucak tomografiye alındı ve yapılan incelemede yaklaşık 20 santimetre boyutunda böbrek, karaciğere, damarlara, atardamara yapışık bir kitle gördük. Hastanın yapılan ayrıntılı incelemesinde bu kitlenin bedene yayılmadığını gördük. Yapılan akciğer tomografisinde ve öbür bölgelerin incelemelerinde bedene metastaz yapmadığını gördük. Kitlenin operasyonla çıkarılabilir olduğunu gördük. Bu bizim için epey sevindiriciydi. Hastayı İbrahim hocamla birlikte görüştük, gerekli hazırlıklar yapıldı. Hastanemizde ve başarılı bir operasyonun kitlesini çıkardık. Şu an çok memnunuz. Hastamız da keyifli. Bugün yarın taburcu olacak inşallah” dedi.

Tümörün bedene yayılma ihtimali vardı

Biraz daha geç şahit olunsaydı tümörün bedene yayılma ihtimalinin olduğunu kaydeden Op. Dr. Akkaş, “Çünkü fazlaca damarlı bir kitleydi bu kitle. birebir vakitte kendi etrafında da büyüyeceği için komşu dokulara daha fazla gireceği, daha fazla oraları yaralayacağı, karaciğere, öbür bağırsak üzere organlara daha fazla invaze olacağı için çıkarmak hayli daha güç olacaktı. Tahminen çıkaramayacaktık. Hasta bir, iki, üç ay geç gelseydi işimiz epey daha sıkıntı olabilirdi. Yaklaşık 20 santimetre büyüklüğünde bir kitlemiz vardı. Böbrekten kaynaklanan ve böbreği ortaya yanlışsız iten, geriye hakikat büyüyen, karaciğere, büyük damarlara, bağırsaklara yapışık kitle vardı. Muvaffakiyetle çıkardık. İnşallah patoloji kararınu bekleyeceğiz. ondan sonrasında da hasta bize denetimlerine gelecek. Bizim için aslında epey tedavi edilmesi gereken bir şey değil yani. Biz aslında tanıya götüren bulguydu, sağ varikoel olması güzel ki de gelişmiş. Bizi tanıya götürdü. Yani hedefiniz varikosel tedavi etmek değildi, hastayı tümöründen kurtarmaktı. Berbat huylu dokusundan kurtarmaktı. Sabah 8’de ameliyata aldık, 12.30 üzere bitti ameliyat. 4 saat sürdü ameliyatı. Bugün taburcu ederiz” açıklamalarında bulundu.

Karnımda ufak bir şişlik vardı, tümörü hissetmedim

20 santimetre boyutundaki tümörü bedeninde hissetmediğini belirten Nihat Hoş, “Bende birinci olarak baş dönmesi oluyordu, kusma, halsizlik oluyordu. Çalışamıyordum. Hastaneye geldim. Tabipler çabucak ultrason istediler. Sinemaya baktıktan daha sonra sende kitle var dedi tabip beyefendi. Bir hafta daha sonra ameliyata alınacağımı söylemiş oldu. İbrahim Beyefendi ve Fatih Bey’e epeyce teşekkür ederim. Kitleden kurtardılar beni, fazlaca rahatım. Karnımda ufak bir şişlik vardı. Öbür taraftan hiç bir şikayetim yoktu. Bilmiyordum kitle olduğunu. Hekimlerimizden Allah razı olsun, beni sıhhatime kavuşturdular. Ben simit poğaça ustasıyım. Bu rahatsızlıktan dolayı da yapamıyordum. Evliyim, üç çocuğum var. Hepsine hayli oldukça teşekkür ediyorum. Beni aileme kavuşturdular” biçiminde konuştu.

KAYNAK: İHA