Sevilay Yılman’dan SBK çıkışı

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
HaberTürk muharriri Sevilay Yılman, organize kabahat örgütü başkanı olduğu savıyla hakkında soruştırma başlatılan Sedat Peker’in görüntülerinde bahsetmiş olduğu firari SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz ile ilgisini dün kaleme aldı.

Yılman’ın “Pandora” başlığını kullandığı yazıya gelen eleştirilere “Niye otellerde kalanların, çantayla para taşıyanların mal varlığı gündemde değilken Sevilay Hanım gündemde anlamadım” tweetini alıntılayarak karşılık verdi.

Yılman’ın toplumsal medya hesabından yaptığı açıklama şu biçimde:

“Ne hoş bir tespit! Sezgin Baran Korkmaz’ın otelinde kalan, yalısına gidip zarf ortasında aylık maaşını alan, “10 milyon Euro ver senin filanca bakanla ortanı düzelteyim” diyen gazeteciler, haramzadeler değil ben konuşuluyorum. Ne garip değil mi?”

YILMAN’IN YAZISI

Yılman’ın dünkü yazısındaki konuya ait birtakım kısımlar şu biçimde:

“Korkmaz ile sanırım 2 yıl evvelden medyadan birkaç arkadaşımla yemek için gittiğim bir yerde tesadüfen karşılaştığımız AK Partili bir milletvekilinin yardımıyla tanıştım. Ayaküstü bir sohbetimiz oldu lakin fazlaca samimi, dürüst ve yakın buldum ve bu yüzden de daha sonrasında da daima kontakta oldum.

‘Bana şu kadar para ver de senin bilmem ne bakanıyla ortanı yapayım’ demedim ha şunu peşin peşin söyleyeyim… Peker’in bahsini ettiği Bodrum’daki otelinde ya da öteki bir otelinde konaklamadım. Ya da onun devlet ile temaslı sıkıntılı işlerinin tahlilinde birilerine aracı olmak için teşebbüste bulunmadım. “Bana şu kadar para ver de senin bilmem ne bakanıyla ortanı yapayım” filan demedim. O da benden asla bu biçimde bir şey talep etmedi.

Daima epeyce saygılı ve düzeyli arkadaşlık oldu ortamızda. Bilen bilir… Doğulu adamların alışkanlığıdır. Kendisinden küçük ya da büyük olsun fark etmez… Kardeşi üzere gördüğünü muhakkak etmek için karşı cinsine “abla” diye hitap eder. Sezgin Baran Korkmaz da bana daima “abla” dedi… Ben de tıpkı hisle yaklaştım.

Özetle… Bugün hakkında; “Kara para aklayıcısı, şu biçimde yapmış, bu biçimde yapmış” argümanları olan Korkmaz’ı tanırım ve fazlaca da severim. Bunu niçin yazdım pekala? Zira kimileri güya ortamızda gazeteci/işadamı dostluğundan farklı bir irtibat varmış üzere algı yaratmaya çalışıyor.”

PEKER NE DEMİŞTİ?

Peker, 6 Haziran Pazar günü yayınladığı 9. görüntüde, Yılman üzere HaberTürk’te çalışan Veyis Ateş’i amaç almıştı.

9’uncu görüntüsünü yayınlayan Peker’in, kara para aklama kabahatinden hakkında tutuklama sonucu bulunan ve yurt dışına kaçan SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz ve otelleriyle ile ilgili tezleri büyük ses getirmişti.

PANDORANIN KUTUSU

Korkmaz’ın da ortalarında bulunduğu 19 şahsa yönelik İstanbul merkezli dört vilayette düzenlenen operasyonun akabinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Tayyip Erdoğan’ın kuzeni Cengiz Er, çarpıcı bir argümanda bulunmuştu.

Cengiz Er, Twitter’dan yaptığı paylaşımda “Pandoranın kutusu açılıyor. Sezgin Baran Korkmaz operasyonu Türk medyasının da kirli çamaşırlarını ortaya dökecek. Korkmaz’ın boğazdaki yalısının kapısını aşındıran, Bodrum’daki otelinde ücretsiz tatil yapan ve ceplerini dolduran kerli ferli gazetecilerin ipliği pazara çıkacak” sözünü kullanmıştı.