Sedat Peker: BAE hiç kimseyi teslim etmemiştir

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Organize hata örgütü önderi olduğu argümanıyla hakkında soruşturma başlatılan Sedat Peker, gazeteci İsmail Saymaz’a açıklamalarda bulundu. Peker, Dubai’de üç yıllık oturumu olduğunu belirterek, “Bu ülkede hata işlemediğim sürece beni kimse diğer yere yollayamaz. en çok yapacağı şey, ülkelerinden ayrılmamı istemeleri olur. BAE hiç kimseyi teslim etmemiştir” dedi.

Gazeteci İsmail Saymaz, Dubai’de bulunan Sedat Peker’e avukatı aracılığıyla yönelttiği soruların yanıtlarını yayınladı. Saymaz’ın Halktv’de yayımlanan yazısında Peker’e “Türkiye’nin Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile giderek yakınlaşması hala bu ülkede bulunan Sedat Peker’in akıbetini nasıl etkilediğini köşesine yazdı.

Saymaz’ın Peker ile olan görüşmesi şu biçimde:

“Peker’in varlığı iki ülke içinde bir pazarlığa husus ediliyor mu?

Peker, BAE’de kalabilecek mi?

Görüntü çekebilecek mi?” sorularını yöneltti.

Peker’in sorulara karşılıkları şu formdu:

PASAPORTUM İPTAL EDİLDİ

Pasaportumun iptal edildiği tarih “Belki öteki bir ülkeye geçebilirim” diye paylaşım yaptığım vakte denk geliyor. Eşim ve yaşları küçük olan üç çocuğum dışında, ailem ve etrafımdaki her insanın pasaportları iptal edildi. Hangi münasebetle iptal edildiğini çabucak hemen anlayamadım. Mahkeme sonucu olmadan, İçişleri Bakanı talimatıyla iptal edildiler.

DUBAİ’DE ŞİRKET KURDUM

Dubai’de şirket kurdum. Üç yıllık oturum aldım. İş insanı olarak bulunuyorum. Pasaportum iptal edildiği için öteki bir ülkeye gidebilmem mümkün değil. Çabayı bırakmış değilim.

‘VİDEO ÇEKME’ DEDİLER

BAE’nin bakılırsavli memurları “Bizim ülkemizde öbür bir ülkeyi kötüleyen görüntüler çekemezsiniz” diye kanılarını söylemiş olduler. Burası yabancı ülke ve kanunlarına tabiyim. Tüm imkanlarımı zorlayıp görüntü çekme uğraşında olacağım.

HUSUS YALNIZCA BEN DEĞİLİM

Türkiye ve BAE’nin görüşme konusunun yalnızca şahsımla ilgili olduğunu düşünmüyorum. İki ülke içinde dış siyaset ile ilgili epey farklılık var.

KIRMIZI BÜLTENİM YOK

Hakkımda Kırmızı Bülten sonucu yok. Bu ülkede hata işlemediğim sürece beni kimse diğer yere yollayamaz. en çok yapacağı şey, ülkelerinden ayrılmamı istemeleri olur. BAE hiç kimseyi teslim etmemiştir. Kendi ülkesindeki idareyle aksi düşmüş pek epey iş adamı ve devlet lideri bu ülkede yaşıyor. Onları pazarlık konusu yapmamışlar da beni mi yapacaklar. Asla inanmıyorum.”