Scarlett Johansson OpenAI'yi suçluyor: “Sesimi klonladılar, şok oldum”

Suzan

New member
Scarlett Johansson dava açmakla tehdit etti OpenAI.

Kurduğu şirket ChatGpt Hollywood oyuncusuna çok benzeyen yeni yapay zeka modeli Gpt-4o için izinsiz olarak sesini klonladığı iddia edildi.

Johansson “şok olduğunu” söyledi Cpt-4o'nun sesinin “rahatsız edici” bir şekilde kendi sesi gibi çıkması gerçeğiyle.

Dava açmakla tehdit eden oyuncu, önemli bir konuyu gündeme getirdi: “Hepimizin karşı karşıya olduğu bir dönemde derin sahte kimliğimizi ve işimizi korumaya çalışıyoruz; bunların mutlak açıklığa layık konular olduğunu düşünüyorum.”

“Geçen Eylül ayında Sam Altman'dan bir teklif aldım [il Ceo di OpenAI, nda]beni AI Gpt-4o'nun sesi olarak işe almak istedi ama ben reddettim” dedi Johansson resmi bir açıklamada.

Aktris, “Altman'ın hâlâ benimkine rahatsız edici derecede benzeyen, en yakın arkadaşlarımın ve gazetelerin aradaki farkı anlayamayacak kadar benzer bir ses yaratmasına kızdım ve inanamadım” diye ekledi. Gpt-4o demosunun yayınlanmasından iki gün önce, Altman menajerimle iletişime geçerek yeniden düşünmemi istedi. Daha bu konu hakkında konuşamadan sistem zaten mevcuttu. Onların eylemleri nedeniyle, iki mektup yazan bir hukuk danışmanı tutmak zorunda kaldım. Altman ve OpenAI'ye, 'Gökyüzü' girişini oluşturdukları tam süreci ayrıntılı olarak anlatmalarını istedik. [una delle cinque a disposizione su ChatGpt per dare voce al testo generato dall’IA, nda]. Sonuç olarak OpenAI isteksizce 'Sky' girişini kullanımdan kaldırmayı kabul etti.”

Daha dün, Scarlett Johansson açıklamasını yapmadan önce, OpenAI, Sky sesini askıya almayı planladığını duyurduşirketin sesini nasıl yarattığına dair “birçok soruyu” takip etmek.

OpenAI, Johansson'un suçlamalarına karşı kendisini, rahatsız edici sanal sesin “başka bir profesyonel oyuncuya ait olduğunu” iddia ederek savundu.

Altman'ın Johansson'a ilgisi rastgele değillerdi.

Dava

ChatGpt'in sesi Scarlett Johansson'un sesine çok benziyor, OpenAI onu kaldırıyor

kaydeden Pier Luigi Pisa

20 Mayıs 2024

Spike Jonze'un yönettiği 2013 yapımı Her filminde Scarlett Johansson yer alıyor. Samantha adında bir yapay zekanın sesini seslendirdiKahramanımız Theodore'un (Joaquin Phoenix tarafından canlandırılıyor) duygusal ve romantik bir ilişki kurduğu hikaye.

Gpt-4o'nun ses yetenekleri ile Spike Jonze'nin filmindeki yapay zekanınkiler arasındaki benzerliğin, sosyal medyada – belki de çok hafifçe – sadece “O” yazan bir gönderi yayınlayan OpenAI CEO'su tarafından bile altı çizildi.

Portolano Cavallo hukuk firmasının ortağı Lydia Mendola, “Johansson'un davası, tanınmış bir kişinin sesinin muhtemelen onun rızası olmadan kullanıldığı ilk dava değil” diyor. Birkaç hafta önce Amerikan basını kuyu olayını haber yapmıştı. Birkaç yıl önce ölen ünlü stand-up komedyeni George Carlin'in sesi bir podcast'te yeniden üretildi ve “sunuldu” Başkalarının adının, sesinin ve görselinin kullanımına ilişkin Amerikan mevzuatı hantaldır, çünkü yalnızca bazı eyaletlerde bu konuyla ilgili yasalar bulunmaktadır. Örneğin Tennessee, müzisyenleri izinsiz olarak seslerini taklit etmek için yapay zekanın yetkisiz kullanımına karşı korumayı amaçlayan bir yasaya güvenebilecek tek eyalettir: Bu, “Benzerliğin Sağlanması Ses ve Görüntü Güvenliği Yasasıdır”. , veya ELVIS Yasası İtalya'da Medeni Kanun'un 7, 8 ve 10. maddeleri ve LDA 96, bireyin adının ve görselinin korunmasını yönetir ve bunların kullanımına yalnızca ilgili tarafın rızasıyla izin verilir. “.

“Hukuk sistemimizde imaj kavramı, içtihatlar tarafından çok geniş bir şekilde yorumlanmıştır, öyle ki bu terimi de kapsayacak şekilde, diye ekliyor Mendola. İtalyan mahkemelerinin hakim yönelimi, aslında imaj kavramını genişletme ve onu geniş bir alana yayma eğilimindedir.” ses, sahne maskesi veya konunun genellikle belirli durumlarda sergilediği kıyafetler dahil olmak üzere belirli bir konunun kişiliğini çağrıştıran bir dizi öğe ve karakter.