Şair Mustafa Yürekli’den Cahit Zarifoğlu’na: Bir mektupla başlayan dostluk

erkan_623

New member
Türk edebiyatının kuvvetli ve özgün şairlerinden Cahit Zarifoğlu, 7 Haziran 1987’de, 46 yaşında İstanbul’da vefat etti. ötürüsıyla dostları her yıl 7 haziranda Cahit Zarifoğlu’nu çeşitli etkinliklerle anıyor.. Şair Mustafa Yürekli de bir mektupla başlayan Cahit Zarifoğlu ve Mavera mecmuasıyla bağlantısını anlattı.

BİR MEKTUP DOSTLUĞUMUZU BAŞLATTI

Mustafa Yürekli, 1978 yılında, öğrencisi olduğu Adana İmam Hatip Lisesi’ndeki öykü yarışında birinci oldu. Okul, ödül olarak Mustafa Yürekli’yi Diriliş, Edebiyat ve Mavera mecmualarına bir yıllığına abone etti. Zira müdür Mehmet Sait Kırmacı, edebiyat dünyasından Sezai Karakoç, Nuri Pakdil ve Mehmet Akif İnan ile Kahraman Maraş Lisesi’nden sınıf arkadaşıydı. Mustafa Yürekli Mavera’dan şair Cahit Zarioğlu’na bu olayı anlatan bir mektup yazdı.

BİRİNCİ TANIŞMA BİRİNCİ HEYECAN

Mektuplaşmayla başlayan dostluktan daha sonra ise Ankara’ya tanışmaya giden Mustafa Yürekli o birinci müsabakayı ve tanışmayı şu biçimde anlatıyor: “ Merhum Cahit Zarifoğlu’nu 1979 Temmuz’unda Ankara – Kızılay’daki Akabe Kitabevi’nde ziyaret ettim. bu biçimdelar Adana’dan gelmiş, 18 yaşında, lise öğrencisi bir gençtim. Mektuplarında tanışmamızı istediği, o vakit Orman İşletmeleri Çukurova Bölge Müdürü Said Zarifoğlu’nun (ağabeyi) selamını getirmiştim. O toplantıda, Cahit Zarifoğlu’yla şiir üzerine de sohbet etmiştik. “Yedi Hoş Adam” isimli şiir kitabını yeni bitirmiştim; kitaba ismini veren, beş kısımdan oluşan uzun ve lirik şiirden hayli etkilenmiştim. Şiir, “Yedi Hoş Adam” ismiyle meşhur bir Hadis-i Şerif’ten yola çıkılarak yazılmıştı güya.. Bu izlenimimi paylaştım onunla. Cahit Zarifoğlu bana o Hadis-i Şerif’i bilip bilmediğimi sordu. “Biliyorum efendim!” deyince, gözleri parladı, epey sevindi. “Yedi Hoş Adam” şiirinin tamamlanmadı, beş kısımda kaldı. Hadis-i Şerif’ten çıkarmıştı bu hoş ve artık ünlü olan şiirini.. Ayrıyeten getirdiğim şiirlerime de baktı, değerlendirmelerde bulundu”

ASKER ARKADAŞLIĞI

Cahit Zarifoğlu ile babasının ise askerlik arkadaşı olduğunu lisana getiren Mustafa Yürekli bu anısıyla ilgili de şunları söylüyor: “1981 Eylül’ünün sonunda, üniversiteye kayıt yaptırmak için gittiğim Erzurum’dan Adana’ya dönüşte Ankara’ya uğramış, Cahit Zarifoğlu’yla görüşme fırsatı bulmuştum. Sohbette, Yaşamak kitabındaki birinci metne koyduğu ‘Sarıkamış 1979′ başlığında tashih olup olmadığını sordum. Askerlik tarihiyle başlıktaki tarih farklıydı. ‘Başlık gerçek.’ dedi. ‘Başlıkta olay yeri ile metnin yazılış tarihi bir ortaya getirilmiş olmalı.’ dedim. Memnuniyetle doğruladı. Cahit Zarifoğlu’na, 1974 yılında, Kars’a, Sarıkamış Dağcı Alayı’na fazlaca mektup yazdığımı anlattım. Şaşırdı. ‘Babam, sizin asker dostunuz. Ziya Yürekli; büyük oğluyum ben.’ dedim. Babamı çabucak hatırladı. Babam Hadimül Kuran Ziya Yürekli, eski Adana Müftüsü (1968) ve İmam Hatip Lisesi (1969- 1996) meslek dersleri öğretmeniydi. Cahit Zarifoğlu, babamın kışlada bir depoyu mescit haline getirip bir askeri de imam olarak nazaranvlendirdiğini anlattı. Babam, Cahit Zarifoğlu’nu Maraşlı Abdurrahman olarak biliyordu. Cahit Zarifoğlu da, babam da 1940 doğumluydu. O senelerda yüksek tahsil bakılırsanler, askerliği otuzüç yaşına kadar tecil ettirebiliyordu. 1973 yılının son üç ayında, Tuzla Piyade Okulu’nda eğitim alıp dağıtım oldular. “ KUTU…

MAVERA DERGİSİ’NİN GENEL YAYIN DİREKTÖRÜ OLDUM

Düğününe davet ettiği Zarifoğlu’nun bir telgrafla tebrik iletisi gönderdiğini söyleyen Yürekli “Telgrafta ‘Yuvanızı cennete kurun, buralarda oyuna dalmayın, fazla oyalanmayın!’ diyordu. Vefatında epey sarsıldık, ağlayarak haber verdim, ağlaştık; ailecek yas tuttuk” diyor. İş ararken Cahit Zarifoğlu ve arkadaşlarının çıkardığı Mavera mecmuasının çıkarması için bir teklif aldığını da lisana getiren Yürekli, “Ankara’da DPT’de Fazilet Bayazıt’la görüştüm. Cahit Zarifoğlu tavassutuyla tanışıyorduk. Fazilet Bayazıt, yanımda Bahri Zengin’e hitaben üç sayfalık bir mektup yazdı, gerili önlü doluydu sayfalar ve beni anlatıyordu.. Mektubu verdim, Akabe Yayınları ve Mavera Dergisi’ne genel yayın direktörü oldum. Mecmuayı çıkarırken Fazilet Bayazıt, Rasim Özdenören, Mustafa Çelik, Bahr Güçlü ve İsmail Kıllıoğlu ile istişare halindeydik; dayanaklarını alıyordum.” kelamlarıyla o günleri anlatıyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK