Röportajların sonu – la Repubblica

Suzan

New member
Çocukken gazeteciliğe aşık olmamı sağlayan kitaplardan biri de röportaj kitabıydı. O çağrıldı Tarihle Röportaj ve Oriana Fallaci’nin dünyanın güçlü insanlarıyla, tarih yazan erkek ve kadınlarla (gerçekte çok daha az) yaptığı ünlü röportajların bir derlemesiydi.

Bir satranç oyunu gibi okuyabileceğiniz çok uzun ve heyecan verici röportajlardı. açılışlar, saldırılar, rok ve kumar. O zamanlar bana muhteşem göründüler çünkü gezegendeki büyük zorluklara ilişkin yanıtların gazetecilik içeriğine ek olarak, röportaj yapılan kişinin gizli kişiliği de ön plana çıktı. Tereddütleri, yaşadığı zorluklar, kontrolü kaybettiği anlar asıl içeriğiydi. Röportajlar gazeteciliğin temel direğidir. Ancak bir süredir, ne kadar süreceğini söyleyemedim. görüşmeler bitti. Bunları hâlâ gazetelerde ve televizyonda görebiliyorsunuz ama neredeyse hepsi sahte. Önceden paketlenmiş. Yetişmek. Bu arada, görüşülen kişi genellikle görüşmeyi yapan kişiyi, yani ona soruları soracak olanı seçer. Daha sonra, hoş olmayan konulardan veya sürpriz etkilerden kaçınmak ve hazırlık yapabilmek için soruları önceden bildiğini iddia eder. Büyük bir şirketin basın bürosu başkanının bana sponsorluğu kaldıracağını söylediğini hatırlıyorum çünkü Sahnede yöneticilerinden birine düzenlenmemiş bir soru sormuştum.: Üstelik “Bugün nasılsın, şu ana kadar duydukların hakkında ne düşünüyorsun?” gibi zararsız bir şeydi. Ancak yaptırım yine de tetiklendi.

Yazılı görüşmelerde şunu iddia ediyoruz: sözlü olarak verilen cevapları değiştirebilme: Kavramların açıkça ifade edildiğine dair bir doğrulama var, ancak bir röportajın gizlenmiş bir basın bültenine dönüştürülmesi, nihai ürünün tüm özgünlüğünü ortadan kaldırıyor. Bazen orada burada gerçek bir röportaj okuduğunuzu söylemeliyim ama sanki tropik bölgelerde tropik bir meyvenin tadına bakmak ve gerçek lezzetin, evimizin yakınındaki marketten aldığımız meyvenin isimsiz olanı olmadığını keşfederiz.