Robot fotoğraf çizen polis emekli oldu, fotoğraf dersi veriyor! 20’yi aşkın stant açtı

erkan_623

New member
Bingöl’de vazife yaptığı sırada köy korucularının verdiği eşkalle robot fotoğraf çizip, teröristin yakalanmasını sağlayan polis memuru Hidayet Gültekin (62), emekli olduktan daha sonra fotoğraf atölyesi açtı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ‘sanatçı belgesi’ de alan Gültekin, artık Manisa’da yüzlerce öğrenci yetiştiriyor, imkanı olmayan çocuklara fiyatsız kurs veriyor.

20’Yİ AŞKIN STANT AÇTI

Manisa’da yaşayan, evli ve 2 çocuk babası Hidayet Gültekin, 1990 yılında polis oldu. Bingöl’deki bakılırsavi sırasında hücuma uğrayan köy korucularının verdiği eşkal ile robot fotoğraf çizip, teröristin yakalanmasını sağlayan Gültekin, daha sonraki senelerda da yeteneği ile epey sayıda cürümlünün bulunması çalışmalarına takviye oldu. Gültekin ondan sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan ‘sanatçı belgesi’ aldı. Polislik mesleğinden 53 yaşında emekli olan Gültekin, bu devirde kadar 20’ye aşkın stant açtı. Emekli olduktan daha sonra fotoğraf atölyesi açan Gültekin, artık yüzlerce öğrenci yetiştiriyor, imkanı olmayan çocuklara fiyatsız kurs veriyor.

KONUTUMUN BİR ODASI ATÖLYEM ÜZEREYDİ

Polislik yaptığı müddet boyunca fotoğraf çizmeyi bırakmadığını anlatan Hidayet Gültekin, “Sivas’ta reklam işleri ile uğraşıyordum. Hobi olarak ressam ve bununla birlikte heykeltıraş olan Selahattin Aydemir ile çalışıyordum. Emniyete alım olacağını duymuştum. Bir başladım, baktım ki 26 yıl geçmiş ve emekliye ayrıldım. Bu süreçte hobim olan fotoğraf çizmeyi hiç bırakmadım, konutumun bir odası atölyem üzereydi. Emniyette çalıştığım müddet zarfında 14 kere stant açtım. Toplamda ise 20’yi aşkın standım var. Yurt içi ve yurt haricinde biroldukca stant gezdim. Manisa Valiliği’nin teşebbüsü ve Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün çalışması ile bakanlıkça sanatçı evrakımı aldım” dedi.

ÇOK SAYIDA ÇOCUK YETİŞTİRDİ

Çok sayıda öğrenci yetiştirdiğini lisana getiren Gültekin, imkanı olmayan ailelerin çocuklarına da fiyatsız kurs verdiğini belirterek, “Emekli olalı 6 yıl oldu. Ulusal Eğitim’e bağlı bir anaokulunda çalışıyorum, fotoğraf çizip, öğretiyorum. Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi’nde kurs verdiğim 16 öğrencim var. Bir de maddi durumu yeterli olmayan ailelerin 32 çocuğuna fiyatsız kurs veriyorum. Makul bir süre daha sonra karşınızdaki gençlere bir şeyler aktarmak gerekiyor, bunun gayreti arasındayim” diye konuştu.

KAYNAK: DHA