Robert Hur'un Biden'ın anısına ilişkin anlatımının transkriptle karşılaştırılması

Suzan

New member
Ancak Bay Hur, Bay Biden'ın “ne zaman başkan yardımcısı olduğunu hatırlamadığını” açıklayarak özellikle çarpıcı bir iddiada bulundu. Hur, delil olarak şu ifadeleri kullandı: “Eğer 2013 olsaydı, başkan yardımcılığını ne zaman bıraktım?” Rapora göre, sorgulamanın ikinci gününde Sayın Biden da benzer bir şaşkınlık göstererek “Ben öyle miyim?” diye sordu. 2009'da hala başkan yardımcısı mısın?”

Transkript bu satırlar için bağlam sağlar. Her iki durumda da Bay Biden yanlış yılı verdi, ancak yanlış yaptığını fark etmiş gibi görünüyordu ve netlik aramak ve yönünü anlamak için hemen durdu.

Bunlardan ilki, Bay Biden'ın, 2009'da Obama yönetimi içinde Afganistan savaşıyla ilgili bir tartışmanın Delaware'deki garajında ne kadar önemli olduğunu bilmediğini vurgulamasıydı:

BIDEN: Paketlerken birileri her şeyi toplayıp bir kutuya koymuş olmalı, çünkü ben yapmadım.

HUR: Tamam. Bu malzemenin garaja taşınmadan önce nerede olabileceği hakkında bir fikriniz var mı?

BIDEN: Peki 2013'se, başkan yardımcılığını ne zaman bıraktım?

PAMUK: 2017.

BIDEN: Yani ben başkan yardımcısıydım. Yani başkan yardımcısından gelmesi gerekiyor. Aklıma gelen tek şey bu.
İkinci örnek ise Bay Biden'a, aynı belgeleri içeren belirli bir klasörün garajına nasıl düştüğü sorulduğunda yaşandı. Başkan yardımcılığının 2017'de sona ermesi hakkında tekrar konuştuğunda, bunun yerine belgelerin geldiği yılı hatalı bir şekilde belirtti:

BIDEN: Benim sorunum, belgelerin veya kutuların özellikle nereden geldiğini, kimin paketlediğini asla bilmememdi. Az önce onları bana teslim ettim. Ve bu şu: 2009'un bu noktasında hâlâ başkan yardımcısı mıyım?

[indiscernible whispering]

BİDEN: Evet, tamam.
Bay Krickbaum daha sonra Bay Biden'ın “ileriye doğru ilerlediğini” gördüğünü söyledi ve konuşma devam etti.

Sayın Hur, Sayın Biden'ın büyükelçilik pozisyonuna ilişkin anılarını seçici bir şekilde anlattı.

Bay Hur, başkanın hafızasını alışılmadık derecede kusurlu olarak tasvir ederken başka bir konunun altını çizdi: Bay Biden, bir diplomatın Afganistan'daki duruşunu doğru bir şekilde hatırlayıp hatırlamadı. Rapora göre Biden, 2009 yılında Başkan Barack Obama'ya yazdığı ve Afganistan'a ilave birlik eklenmesine karşı çıktığı bir notu tartışırken, ABD'nin Afganistan büyükelçiliğini yapan Karl Eikenberry ile yanlışlıkla “gerçek bir anlaşmazlık” yaşadığını söyledi. . Aslında Hur, Bay Eikenberry'nin de Bay Biden gibi bir artışa karşı çıktığını söyledi.

Bu cümle, Bay Biden'ın, Bay Obama'nın bir artış emri verip vermemesi konusundaki hükümet içi tartışmayı uzun süre hatırladığı sırada durakladığı sırada geldi:

BİDEN: Tek bir şey söyleyeceğim: Soruşturmayla alakası yok. Bunun neden zor olduğunu anlayacaksınız. Başkan, Afganistan hakkında kendisinden ve yönetimin diğer üyelerinden çok daha fazlasını bildiğimi söyledi. Kilit dış politika liderleriyle, özellikle de onların Eikenberry olup olmadığı konusunda, en azından, gerçek fikir ayrılıklarım olduğunu biliyordu. Ve benden, bunu istemeden veya onunla ilişkilendirilmeden, mümkün olduğunca ikna edici bir şekilde fikrimi belirtmemi istiyordu, çünkü o zamanlar onun endişesi, dış politikada çok fazla deneyime sahip olmamasıydı ve bunu nasıl yapması gerektiğiydi. o da? Onun yönetimindeki dış politika kurumunun önde gelen üyelerini üstlenin. Pek çok kişi “Git şunu yap” dedi ve o da yapabileceğim en ikna edici argümanları sunmam için beni arıyordu. Yani temelde baskıya göğüs geren kişi ben olacaktım ki bunu yapmaya istekliydim çünkü bu konuda onlar kadar çok şey biliyordum.
Bay Biden'ın aynı günün ilerleyen saatlerinde Bay Eikenberry'yi tekrar araması dikkat çekicidir. Bu pasajda Sayın Biden, Sayın Eikenberry'nin Afganistan'a ek birlik gönderilmesine karşı olduğunu hatırlattığını açıkça ifade etti. Bay Biden, Bay Obama'ya 2009 notunu yazmadan önce görmüş olabileceği daktilo edilmiş bir dosyadan bahsetti.

BİDEN: Bunu diğerini yazmadan önce aldım. Benim argümanımı neden dinlemesi gerektiği argümanını ekledi. Şundan bahsediyorum – biliyorsunuz: “Eikenberry ile uzun bir konuşma yaptım, evet, bir karar vermeden önce onu aramanızı rica ediyorum. Karl kendi adına konuşabilir ve bazı gönderilerini etkili bir şekilde açıkladı; izin verirseniz birkaç şeyi paylaşayım. Asker eklemek Afganları eğitme kabiliyetini hızlandırmayacak çünkü…” vb. Yani bunlar, yönetimin diğer üyelerinin başkana Afganistan'daki taahhütlerini ikiye katlamasını isteyen teklifine yönelik eleştirilerdir.
Bay Hur, raporunda Bay Eikenberry'nin pozisyonuna ilişkin bu ikinci tartışmadan bahsetmedi.

Bay Biden çoğu zaman aklı başında görünüyordu.

Transkript, Sayın Biden'ın pek çok konuyu çok detaylı bir şekilde anlattığını gösteriyor. İki gün boyunca savcılarla şakalaştı ve alay etti. Ve bazı noktalarda, yanlış yazanlar sorgulayıcılarını düzeltti.