Rize’de 67 yaşındaki hanımın sinema üzere hikayesi! Engelli oğluyla hayat uğraşı veriyor

erkan_623

New member
Merkeze bağlı Engindere mahallesinde yaşayan 67 yaşındaki 4 çocuk annesi Melek Dursun’un başına gelmeyen kalmadı. çabucak hemen yeni evli iken eşinin geçirdiği hastalık, daha sonrasında ise çocuklarının başına gelenlere karşın hayata sıkı sıkıya sarılan bayan, bu günlerde ise bir başına kaldığı engelli oğlu ile hayat uğraşı veriyor. Oğlu Hızır Dursun çabucak hemen 4 yaşındayken trafik kazası geçirerek bedeninin kimi işlevlerini kaybetti. Kızı Fatma ise 15 yıl evvel geçirdiği trafik kazasında ömrünü kaybetti. Üstelik kızının trafik kazası geçirdiğini, kazadan 4,5 ay daha sonra İstanbul’daki bütün hastaneleri telefonla arayarak öğrendi.

EŞİ İLE SIKINTI KAİDELER ALTINDA YAŞADI

Merhum eşi ile tanışma sürecini ve daha sonrasında yaşadığı sorunları anlatan Melek Dursun, eşi ile güç kaideler altında evlendiği üzere ömrünün da badireler içerisinde geçtiğini lisana getirerek “Eşimin ağabeyi konutumuzda kiracıydı. O sıra eşim geldi ve beni gördü, beni görür görmez daha da gitmedi. Geldi beni istemeye ağabeyim ile arbede etti. Ağabeyim beni dövünce bende eşimle birlikte kaçtım konuttan. Cebinde yalnızca nüfus kağıdı vardı diğer da bir şeyi yoktu. Çay topladım, el işi dokudum ve askere gidip gelene kadar eşime ben baktım. Askerden geldiğinde evvel kıyı de bir çay ocağı açtı. Dalgaların yüksek olduğu bir gün çay ocağını deniz aldı. Bir çocuğumuzla birlikte, o denli elimiz koynumuzda kaldık. daha sonra ÇAYKUR’a ilişkin Ziraat Çay Bahçesi’nde işe girdi. beraberinde bronşit hastalığı vardı, orada çalışırken bir anda sıkıştı. Çay bahçesinde üşümesin diye daha sonrasında eşimi paketleme çay fabrikasına aldılar. Bu sefer orada daha berbat oldu. Bu kere İstanbul’da göğüs hastalıkları hastanesine gittik ve orada 3 buçuk ay yattı. Neredeyse ölüyordu. Teyzem sahip çıktı bana. İstanbul’dan Rize’ye döndük ve bir daha paketlemeye gitti. Kendisini tekrar çay bahçesine verdiler. Oradan emekli oldu. Benim çocuklarımın hepsi Ziraat Mahallesi’nde doğdu. O mahalleden 5 bin TL taksit ile 2 oda 1 salon bir daire aldık. Orası benim sarayımdı. Ben oranın taksitlerini ödeyene kadar fazlaca sıkıntılar çektim” dedi.

27 GÜN AĞIR BAKIMDA KALDI

Eşinin emekliliğine sevinecekken 4 yaşındaki oğlu Hızır’a otomobil çarpmasının hüznünü yaşadığını belirten Dursun “Eşimin emekliliğine 3 ay kala oğlum Hızır kaza geçirdi. Trabzon’da hastanede ağır bakımda yattı. 27 gün ağır bakımın kapılarında süründüm. Başladı oğlumu kriz vurmaya. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne getirdik ve oradaki profesör 5 yıl nezaret altında olması gerektiğini söylemiş oldu. İstanbul’a taşındık, Orada sarsıntısı de yaşadık. daha sonra oğlumun raporları çıktı Rize’ye geldik” biçiminde konuştu.

KIZI 15 YIL EVVEL VEFAT ETTİ

15 yıl evvel vefat eden kızı Fatma’yı yatalak vaziyetteyken 5 yıl bakan anne Dursun “Kızım trafik kazası geçirdi. Evliydi, 2 tane çocuğu vardı. 5 yıl da onu yatakta baktım. İstanbul’da çalışıyordu. Sigortalı işe girip çocuklarını alacaktı. İftira ile ayırmıştılar onu kocasından. 4 buçuk ay boyunca haber alamadım. Hayallerime girdi. Ya bir yerde öldü, ya da bir yerde hasta yatıyor diye düşündüm ve hastanelerin ağır bakımlarını telefonla aradım. Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ağır bakımına sorduğumda ‘Fatma Dursun’ isminde bir hastanın olduğunu söylemiş olduler. Elinde bir yara vardı, kızımı oradan tanıdım. Sırtında kocaman yatak yarası çıkmıştı. Para yok bir şey yok. Ben bu hastamı Rize’ye nasıl getireyim. Çıktım Kartal Belediye Başkanı’na ‘Tamam’ dedi. 6 tane bilet aldılar bana sedyeyi koyabilmek için. O biçimde uçakla Trabzon’a oradan da Rize’ye geldik. Hekim geldi konutta baktı ve ‘Burada bir şey yapamayız, hastaneye gitmemiz lazım’ dedi. Kızım bitkisel hayattaydı” sözlerini kullandı.

ÇOCUKLARI PERİŞAN BÜYÜTTÜM

Çocuklarını büyütürken ailesine elişi dokuyarak ekonomik takviye verdiğini de lisana getiren Dursun “Çocuklarımı hayli perişan büyüttüm, el işi dokudum. Babası dışarıda çalıştı ben içeride, çocuklarımı epey güç koşullarda büyüttüm. 1 çocuğum su deposuna düştü, ondan hayli çektim. 1 çocuğum ayağı kırık doğdu, Trabzon’da ortopedi tabiplerine taşıdım. 12 Eylül devriydi, otomobilimizi yolda durdular. 1 otomobil da yandan geçerken cama taş attı. Cam bir anda gözüme döküldü. 1 gözüm hiç görmüyordu, artık de az görüyor. En küçük çocuğum da trafik kazası geçirdi. 6 yıl ağır bakımlarda yattı” dedi.

ÇOK PROBLEMLER ÇEKTİ

Çocuklarının büyümesiyle dertlerinin biteceğini zanniçin lakin pek de o denli olamayan anne Dursun, bu kere 4 yaşında geçirdiği trafik kazası niçiniyle 27 yıldır engelli olan oğlu ile baş başa kaldığını, artık en büyük kaygısının engelli oğlu Hızır olduğunu da lisana getirdi. Dursun “Çocuklarım büyüdü, ‘Biz sağlıklıyız, bu mesken sakat kardeşime kalsın’ dedi. Meskeni ki kardeşlerine bıraktılar askerliklerini yaptırdım, evlendirdim. Engelli olan çocuğum da okula giderken okuma yazmayı söktü ve şiirler yazmaya başladı. Engelli oğlum Hızır muharrir oldu. Devrin valisi kitabını çıkarttırdı. Kapı kapı gezerek o kitapları sattık. Dedim ki helali haram yapmayalım ve bu kazandığımız paraların hepsini altın yaptık. Ağabeylerinin biri borç aldı, öbürü borç aldı, vereceğiz dediler. Çocuğumu mağdur ettiler. Bu sefer ben ‘Bu çocuğumun altınlarını verin, ona farklı daire alacağım, sizin halleriniz benim hoşuma gitmiyor’ dedim. İnkar ettiler ve meskende hengame ettiler. Bu durumlara üzülen babasının aort damarı çatladı ve o denli de ömrünü kaybetti. O denli de ben o daireyi satılığa çıkardım, geldim bu daireyi aldım. Bunun da oldukça bir borcu var, daha bitmedi. Oğlumun hizmetini ben yapıyorum. Bu daire de oğlumun üzerine. Hizmetini ben yapıyorum. Babasının emekli maaşını alıyor. bu biçimde birlikte yönetim edip gidiyoruz. Havalar düzgün oldu mu kıyıya falan çıkıyoruz, birlikte kitap satıyoruz” biçiminde konuştu.

ANNEM OLMASA HALİM DÜZGÜN OLMAZ

Anne Melek Dursun’un engelli oğlu Hızır Dursun ise, annesinin yokluğunun kanısından bile fazlaca korktuğunu lisana getirerek “Annem olmasa benim halim güzel olmaz. Annemi fazlaca seviyorum. Babam öldü, bir tek annem kaldı yanımda. Annem de ölürse bu meskende, bu dört duvar içinde tek kalacağım. Ondan korkuyorum” diye konuştu.

KAYNAK: İHA