Peker’in argümanlarına karşı ismi geçenler ve yargı sessiz kaldı, hukukçular reaksiyon gösterdi

semaver

Active member
Peker’in argümanlarına karşı ismi geçenler ve yargı sessiz kaldı, hukukçular reaksiyon gösterdi Organize cürüm başkanı Sedat Peker’in son görüntüsünde lisana getirdiği savlarda ismi geçen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, AKP ve partinin MKYK üyesi Metin Külünk, hâkim, savcıların bağlı olduğu Hâkim ve Savcılar Konseyi (HSK) ve gazeteciler ortadan iki gün geçmesine rağmen rastgele bir açıklama yapmayarak sessizliğe büründü. Tezlerin odağındaki isimlerin sessiz kalmasını “Sessizlik ikrardan gelir” tabirleriyle pahalandıran hukukçu Turgut Kazan, kelam konusu muhalefet olunca süratle harekete geçen yargının, siyaset ve mafya bağları kelam konusu olunca sessiz kalmasının utanılması gereken bir durum olduğunu vurguladı.

DOKUZUNCU GÖRÜNTÜDEKİ TEZLER

Sedat Peker, evvelki gün yayımlanan 9. görüntüsünde değerli tezlerde bulunarak Soylu’nun yanı sıra yeni isimleri gaye aldı. SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ı yurtdışına Bakan Soylu’nun gönderdiğini öne süren Peker, Türkiye ve ABD’de aranırken hâkim, savcı, Emniyet müdürü ve gazetecilerin Korkmaz’ın otelinde fiyatsız konakladığını savundu. Peker, Ankara Bölge Yönetim Mahkemesi Lideri Esat Toklu, Soylu’nun eski müdafaa müdürü Ekrem Gülen, gazeteci Veyis Ateş’in isimlerini saymıştı. Soylu’nun gündeme getirdiği “10 bin dolar alan siyasetçi” hakkında da konuşan Peker, ismin Külünk olduğunu doğrularken epeyce daha fazla para verdiğini söylemiş oldu. Peker, Demirören ailesinin Doğan Medya kümesindeki televizyon kanalları, gazeteleri için Ziraat Bankası’ndan 750 milyon dolar kredi çektiğini ve ödeme yapmadıklarını ileri sürdü.

Tezlerin odağındaki Soylu, 24 Mayıs’ta katıldığı canlı yayın daha sonrası sessizliğe büründü. Televizyon programında gazetecilerin sorularına net ve tatmin edici karşılıklar veremeyen Soylu, argümanlarla ilgili tekrar konuşmadı. Soylu, geçen günlerde Afyonkarahisar’da miting düzenledi lakin bir daha Peker’in tezlerine değinmedi. Peker’in “seçim kahvelerini ben verdim” savlarına ait AKP’den rastgele bir açıklama yapılmazken, “çanta çanta para aldığı” öne sürülen AKP MKYK üyesi Metin Külünk de ortalıkta görünmemeyi tercih ediyor.

HSK ve Emniyet Genel Müdürlüğü de ortadan iki gün geçmesine rağmen, firari Sezgin Baran Korkmaz’ın otelinde kaldığı argüman edilen hâkim, savcı ve Emniyet müdürleri konusunda bir açıklama yapmadı. Ziraat Bankası’ndan aldığı krediyi ödemedeği argüman edilen Demirören Kümesi ve Korkmaz’ın otelinde kaldığı toplumsal medya hesabından paylaştığı fotoğraflarla ortaya çıkan gazeteci Veyis Ateş de hakkındaki savlarla ilgili sessizliğini koruyor.

KAZAN’DAN REAKSİYON

Duayen hukukçu eski İstanbul Barosu Lideri Turgut Kazan, Cumhuriyet’e yaptığı değerlendirmede argümanlarla ilgili yargının harekete geçmemesine reaksiyon göstererek şu biçimde konuştu: “Yaşananlara şaşırmak mümkün değil. aslına bakarsanız bunlar olabilsin diye tahminen de Türkiye anayasasızlaştırılmıştır. Savcılık sessiz değil aslında CHP’lilere fezleke hazırlıyor, çalışıyor. O çalışmalar da aslına bakarsan bugün yaşadığımız sistemin ayakta kalmasını sağlamak için. Şu an savcılık makamında içlerinde hakikaten bu gelişmeleri benim üzere utanarak izlemek zorunda kalan savcılar ve yargıçlar var alışılmış fakat büyük çoğunluğu aslına bakarsan bu sistemin bir çeşit tamamlayıcısı durumunda. O niçinle bunları seyreden savcılık pekâlâ ana muhalefet partisi başkanı için ve ana muhalefet partisi yöneticileri için fezleke hazırlayabilmektedir. Burada her şey için susmak savcılık ismine utanılacak bir şeydir, utanılması gerekir. Ben seyrederken utanıyorum, onlar işin başında duruyorlar, nasıl utanmadan duruyorlar?”

‘AÇIK ZİMMET SUÇU’

Demirören Grubu’nun Ziraat Bankası’ndan çektiği kredinin ödenmediği savını da pahalandıran Kazan, “Bankalar Kanunu’nun değişiminden beri bu cinsten kredi verilmiş olması yerleşmiş kararlara nazaran epey açık zimmet hatasını oluşturur. Ve BDDK’nin seyirci kalması da kabahattir. Dehşet ortasında izliyorum. Biroldukca insan yanlış kredi verdiği için hem senelerca süren mahkûmiyet cezalarına çarptırıldı birebir vakitte elinde ne var ise alındı. Bunu daha yeni yaşadık. Üstelik o davaların birçok AKP iktidarı vaktinde açıldı, AKP iktidarı vaktinde sonuçlandı. halbuki şu anda yaşananlar onlardan fazlaca daha vahimdir. Zira bu yalnız kredi sorunu değil, bir gazeteyi ele geçirmek maksadıyla yapılmış, son derece kirli bir arayışın eseridir. O kirli arayış desteklenmiştir. Zimmet açıktır fakat zamanaşımı da o denli çabucak diye geçmez. Hem BDDK açısından hem kredi verenler açısından herbiçimde sandık kurulduğunda, herbiçimde hukuk devletini inşa edecek bir siyasal iktidar doğduğunda hesabı sorulur” tabirlerini kullandı.

FATİH ALTAYLI: ATEŞ YALANLAMALI

Organize cürüm başkanı Sedat Peker’in son görüntüsünü kıymetlendiren Habertürk gazetesi muharriri Fatih Altaylı, görüntüde Habertürk TV sunucularından Veyis Ateş’in de isminin geçtiğini belirterek “Peker’in ithamları içinde, Habertürk ekranlarından tanıdığınız Veyis Ateş’e yönelik olanlar da var. Ateş’in AK Parti’ye yakın bir gazeteci olduğu sır değil. Bunda bir hata da yok” dedi. Altaylı, “Ancak daha sonrasındaki ithamlar epey oldukça berbat. Meslekle bağdaşmayan şeyler. Birebir ekranı paylaştığım Veyis Ateş’ten beklentim bu vahim savları net ve açık formda ‘yalanlaması’. Onun yerinde olsam o denli yapardım” dedi.

ATEŞ, HABER SUNMADI

Veyis Ateş, Habertürk’te hafta içi her akşam saat 17.00’de sunduğu akşam haberlerine dün çıkmadı. Haber bültenini, Ateş’in yerine Ceren Bektaş Atuk sundu. Atuk, programın girişinde “Veyis Ateş yıllık izinde olması ötürüsıyla akşam haberlerinde beraberyiz” dedi. Ekrana çıkmaması hakkında OdaTV’ye konuşan “daha sonrasında kamuoyuna açıklama yapacağım” dedi. “Ekrana çıkmamasının Peker’in açıklamalarıyla ilgisinin olup olmadığı” sorusuna Ateş, “İlgisi yok. Bu süreçler büsbütün benimle alakalı” karşılığını verdi.