Pazar tezgahına astığı yazı gorenleri duygulandırdı!

erkan_623

New member
Zonguldak’ta pazarcılık yapan üniversite öğrencisi Abdülkadir Koç tezgahına astığı yazı ile gönülleri fethetti. Çiçek sattığı tezgaha ‘Bu tezgahtaki eserler şehit ve gazi ailelerine ücretsizdir’ yazısı asan Koç’un bu davranışı ise tezgahına gelen müşteriler tarafınca takdir ediliyor.2020 yılının Şubat ayında İdlib’de 33 Türk askerinin şehit olması daha sonrası Gaziantep’te öğrenci olarak bulunan Koç, şahit olduğu atmosferden etkilenerek memleketi Zonguldak’a gelince bu biçimde bir toplumsal sorumluluk projesi yapmayı kendine mecburilik gördüğünü belirtti.

Toplumsal proje değil mecburilik

Abdülkadir Koç, “Bu yazının kıssası aslında şöyleki; ben Gaziantep’te öğrenciyim. Geçen sene İdlib’teki atak olduktan daha sonra ben buraya gelmek zorunda kaldım. Bunun peşine koronavirüs olayları oldu peş peşe geldi. bu biçimde bulunduğumuz ortamda hissedilen duygu ve o anki duruma yakınlık ve şuan Karadeniz’deki uzaklık fazlaca tesirli oluyor. Orada olayı büsbütün birebir hissediyorsun. Birebir yaşıyorsun. Kent bir kıyamet alametine dönüşüyor. Ben Gaziantep’te bunu fazlaca hissettim. Buraya gelince de aşikâr bir devir ortasında yer edinmişti. Tezgahıma asma gereği duydum. Aslında bunu bir mecburilik olarak görüyorum. Ben bunu yalnızca toplumsal proje açısından değil mecburilik olarak görüyorum. Benim onlara verebileceğim en büyük şey hani şu tezgahı alsınlar ne kadar edebilir ki yani fiyat olarak ne edebilir lakin onların manevi pahasını hiç bir vakit ödeyemeyiz. Allah razı olsun. Gelenlerde oluyor her vakit buyursunlar gelsinler kapımız açık. Bu yalnızca tarım ve tarım eserleri için değil her şey için geçerli maddi manevi her türlü dayanağa açığız. Yalnızca şehit ve gazi ailelerimizden çok elimizden geldiğince pazar topluluğundaki abilerimizle, büyüklerimizle yardımlarımızı devam ettiriyoruz. Bir kaç keresinde birinci geldiklerinde bizde fazlaca duygusal anlar yaşadık. Oğluma alıyorum dediğinde sorduk başınız sağ olsun diyerek o da kimliğini gösterdi. Oğlu daha yeni şehit olmuştu. Allah rahmet eylesin yeri cennet olsun” dedi.

bu biçimde hassas olmaları hayli hoş

Pazar tezgahında gördüğü yazı daha sonrası duygulandığını belirten Recep Berber, “Çok hoş sahiden bu biçimde hassas olmaları. Teşekkür ederiz. Keşke hepimiz bir şeyler yapabilsek. Onlar bizim için canlarını veriyor. Gerekirse kollarını bacaklarını veriyor. Bu memleket kolay kazanılmadı. Hepsinden Allah razı olsun. Çok duygulandım. Allah razı olsun teşekkür ediyorum arkadaşlara” dedi.

KAYNAK: İHA