OYAK’tan Hindistan’a stratejik yatırım

Zeytin

Global Mod
Global Mod
OYAK’tan yapılan açıklamaya bakılırsa, OYAK, bundan bu biçimde yarı mamul üretiminin de gerçekleştirileceği Falta tesisi ile Güneydoğu Asya pazarında büyüyecek.

OYAK’ın geriye entegre ettiği Falta’daki tabular alümina tesisi, Hindistan hükümetinin üreticilere yönelik “Hindistan’da Üret (Make in India)” davetine uygun bir karşılık oldu. Bu yatırım ile bir arada Almatis, daha evvel üretiminin bir kısmını kendi global operasyonel ağı ile desteklediği ve 1995’ten bu yana faaliyette olduğu Hindistan’da, tabular alümina üretim sürecinin tamamını entegre hale getirmiş oluyor.

Toplam 32 bin 300 metrekare alana konseyi olan tesisi son teknolojilerle geliştirme süreci yaklaşık 2,5 yılda tamamlandı. Son periyotta faaliyet gösterdiği bölümlerde yurt dışı yatırımlara da yük veren OYAK, Falta tesisinden birinci etapta ciroya 40 milyon dolar katkı sağlamasını bekliyor.

“Hindistan’da entegre hale getirdiğimiz üretim tesisimiz, OYAK’ın gücünün ve büyüklüğünün somut kanıtı”

Açıklamada görüşlerine yer verilen OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Fazilet, özellikli alümina eser kümesinde dünyada pazar başkanı olan Almatis’in yeni yatırımının, OYAK’ın ortaya koyduğu vizyon ve büyüme stratejisinin bir kararı olduğunu kaydetti.

OYAK’ın gelecek vizyonunu belirlerken, global oyuncu olma gayesini koyduklarını vurgulayan Fazilet, “Son senelerda büyüme stratejimize paralel biçimde bu gayesi gerçekleştirmek için kuvvetli adımlar attık. Bugün farklı dallarda 24 saat kesintisiz üretiyor, faaliyet gösterdiğimiz alanlarda öncü rolümüzü sürdürüyoruz. Stratejik kararlarımızı uygulamaya alarak ulaştığımız muvaffakiyetle gurur duyuyoruz. Hindistan’da entegre hale getirdiğimiz üretim tesisimiz, OYAK’ın gücünün ve büyüklüğünün somut ispatıdır. tabirlerini kullandı.

Erdem, Almatis’in bu yatırımıyla refrakter pazarında bakir alan sayılan Hindistan’daki üretim hacmini artıracağını aktararak, “Falta tesisini, dünyanın en süratli büyüyen ülkelerinden biri olan Hindistan üzere büyük bir coğrafyada, ‘doğru pazara gerçek yatırım’ anlayışıyla hayata geçirdik. Tesiste üretilecek tabular alümina ile Güneydoğu Asya pazarının taleplerini karşılayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Falta yatırımı yalnızca başlangıç

Verilen bilgiye nazaran, OYAK’ın Falta yatırımı Hindistan pazarına tabular alümina tedariki için kıymetli bir kilometre taşı olacak.

Almatis, operasyonlarını yerelleştirerek Hindistan pazarıyla daha uyumlu hale gelmeyi, bu sayede pazar talebindeki dalgalanmaları daha başarılı biçimde yönetmeyi hedefliyor.

Falta yatırımı, Almatis için bir devir “büyük bir sıçrama” olarak görülen Hindistan pazarındaki operasyonel ayak izini genişletme çalışmalarının başlangıcı pozisyonunda bulunuyor.

Okumaya devam et...