Onu milyonlar tanıyor, Sümela’nın kemençecisi 18 yıldır birebir yerde

erkan_623

New member
Türkiye’nin değerli inanç turizmi merkezlerinden Trabzon’un Maçka ilçesindeki Sümela Manastırı’na giden yol üzerinde 18 yıldır kemençe çalarak geçimini sağlayan Necdet Çoban, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını niçiniyle sessiz geçen günlerin bir an evvel sona ermesini bekliyor. Trabzon ve Maçka belediyelerinde 10 yıl çalıştıktan daha sonra ayrıldığını belirten Çoban, 2004 yılından beri de Sümela Manastırı’nın bulunduğu bölgede kemençe çaldığını anlattı. İlçede eşi ve oğlu ile yaşadığını tabir eden Çoban, vertigo ve tansiyon üzere çeşitli sıhhat meseleleri bulunmasına karşın geçimini sağlamak için 18 yıldır her gün manastırın önünde kemençe çaldığını aktardı. Çoban, manastıra gelen ziyaretçilere kemençe çaldığını, atma türkü dediğini lisana getirerek, her insanın kendisine ilgi gösterdiğini, fotoğraf ve görüntü çektiklerini belirtti.

“HASTALIK BİTSİN ÇOK HAYALİM VAR”

Manastırdaki onarım çalışmaları niçiniyle son senelerda ziyaretçi sayısının düştüğünü, salgın niçiniyle de güzelce azaldığını vurgulayan Çoban, salgının tesirini azaltmaya başlamasıyla turistlerin artacağına işaret etti. Çoban, salgının bitmesini heyecanla beklediğini söz ederek, “Hastalık bitsin hayli hayalim var. En büyük hayalim kemençemle meskenime ekonomik açıdan takviye olmak. Şu anda kemençem olmayınca meskenime dayanak olamıyorum.” diye konuştu.

SABAHTAN AKŞAMA KADAR KEMENÇE ÇALIYOR

Sümela Manastırı’nın ve bölgenin yılın her periyodunda epey hoş olduğunun altını çizen Çoban, her insanın görmesi gereken yerlerden biri olduğunu aktardı. Çoban, kemençe çaldığı yere her gün saat 09.00-09.30 üzere geldiğini ve akşama kadar kemençe çaldığını lisana getirerek, “Hastalık bitse hem bizler birebir vakitte turizmden ekmek yiyen herkes için epeyce güzel olur. 17 yıl bitti, bu yıl 18’inci yılım, artık alıştım burada durmaya, hiç sıkılmıyorum.” dedi.

“DÜNYANIN HER YERİNDEN BEŞERLER TANIYOR”

Manastırı ziyaret edenlerden ilgi gördüğünü anlatan Çoban, “Beni dünyanın her yerinden beşerler tanıyor. 18 yılda milyonların tanıdığı olduk. Adam Amerika’dan geliyor fotoğrafımı gösteriyor, yıllar evvel çekmiş. Bir kitapta da fotoğrafımı kullandılar. Bunlar beni memnun ediyor.” tabirini kullandı. Koronavirüs için de atma türkü söyleyen Necdet Çoban, “Pandemi bitince herkesi, hepinizi Sümela Manastırı’na bekliyorum, tabiat hoşluğu burada.” diye konuştu.

KAYNAK: AA