Nuriye teyze ömrünü kedilere adadı: 70 sokak kedisine annelik yapıyor

erkan_623

New member
Elazığ’ın tarihi Harput Mahallesinde yaşayan 63 yaşındaki Nuriye Teyze, ailesiyle birlikte mahallesinde bulunan sokak kedilerini kışın meskeninin ortasında, yazın ise bahçesinde bakıyor. 9 yıl evvel 3 yavrulu bir kediyi bulmasıyla meskenini kedilere açan Nuriye teyze, artık ise mahallesinde bulunan 70’e yakın kediye çocuğu üzere bakıyor. Sokak kedilerine meskenini açan Nuriye Teyze, ilerleyen yaşına karşın sabah erken saatlerde kalkıp kedilerle ilgileniyor. Vakit zaman hayvan severlerin gönderdiği kedi mamalarıyla, vakit zamanda kendi imkanlarıyla kedilerini besleyen Nuriye Teyze, ömrünün geri kalan kısmını kedilerle geçirmek istediğini söylemiş oldu.

9 YILDIR KEDİLERİ BESLİYOR

9 yıldır kedilere beslediğini belirten Nuriye Yucesoy, “Kedilerimin sayısı 50-60’ı bulmuş. Hayvanlara bakıyorum aç susuzlar, o yüzden dışarda kalmalarına gönlüm razı olmuyor. Merhametimden dolayı bakıyorum. Kışın soğuktan, yazın sıcaktan korumak için bakıyorum. Kışın soğukta içeri alıyoruz. kimi vakit çatı katına aldığımız oluyor. Kulübelerim var. Yavruları hasta olanları içeri alıp bakıyorum. Hem içeride tıpkı vakitte sokakta baktıklarım var. Harput’a olan sokak kedilerinin şimdi hepsine biz bakıyoruz. Akşam fırsat buldukça çocuklar gidip hepsine mama dağıtıyor. Her köşe başına su bırakıyorlar. Bu yalnızca kedi değil, köpek de olsun hepsi can elimize bakıyorlar. Bize o denli alışmışlar ki kente inip geldiğimde daima beni karşılıyorlar. Kediler bir bebek gibiler. Hasta olanları veterinere gdolayıyoruz, kısırlaştırıyoruz. Birtakım kedilerimiz doğum yapamıyor sezaryen oluyorlar. Bunların hepsine para lazım kendimiz bakıyoruz. Hamt olsun yağımızda kavrulup gidiyoruz. Dışarıdan biraz dayanak gelse daha uygun olur” dedi.

KÜÇÜK ÇOCUĞA BAKAR ÜZERE BAKIYORUM

Konut ortasında kedi yavrularının olduğunu belirten Yucesoy, “Bebek kedilerimiz var, kuma ve mamaya gereksinimleri var. Bir küçük çocuğa bakar üzere onlara bakıyorum. Yavru olan kedileri biberonla besliyordum. Kimi kedileri gece kalkıp saat başı biberonla besleyerek büyüttük. Biri gelse sahiplenmek istese versem güzeller mi, berbatlar mi, ya da bizim üzere bakabilirler mi diye veremiyorum. Bizi terk eden kediler de oldu. Onları düşünüyorum. Sanki neredeler diye merak ediyorum. Tıpkı çocuğum üzere, çocuklarımdan ayırmıyorum. Ailecek bakıyor, ailecek seviyoruz. Evvelce mama veriyorduk. çabucak sonrasında süt, yoğurt, ciğer, tavuk da veriyoruz. İçerde 45 tane, dışarıda 70 tane kedim var. Gücüm yettiği kadar onlara bakacağım. Onları terk etmeye niyetim yok. Onlar da beni terk etmese onlara bakacağım. Hepsinin başka ayrı ismi var. Kedilere yakıştırdığımız isimleri koyuyoruz. Bu sene tombul bir kedi geldi karpuza benzediğinden ismini Karpuz koydum. Neye benzediyse onu koyuyorum Kavun, Tarçın, Badem, Elma isimli kedilerim de var” diye konuştu.

KAYNAK: İHA