Nevşehir’de devlet takviyesiyle kurdu! Günde 1 ton mantar üretiyor

erkan_623

New member
Nevşehir’in Gülşehir ilçesinde hububat ekimiyle uğraşan çiftçi Çelik, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun dayanağıyla kurduğu kültür mantarı üretim tesisinde günlük bir ton eser yetiştiriyor. Buğday ve arpa yetiştirerek geçimi sağlarken İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün devlet dayanaklarıyla ilgili bilgilendirme toplantısında edindiği bilgilerle mantar üretimine yönelen Fatih Çelik, yaklaşık 3 milyon lira maliyetle mantar üretim tesisi kurdu. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) yüzde 50 hibe dayanağı alarak kurduğu tesiste iki yıldır üretim yapan Çelik, tesisi büyüterek hem iktisada tıpkı vakitte istihdama daha fazla katkı sağlamayı hedefliyor.

11 ODADA ÜRETİM YAPIYOR

Çelik, AA muhabirine, tesisteki 11 odada beyaz şapkalı mantar ürettiklerini söylemiş oldu. Mantarın üretim kademelerine ait bilgi veren Çelik, şöyleki dedi: “Buğday balyası ve tavuk gübresi karışımıyla pastörize olan ham husus mantar kompostu, eser kalitesini gösteren en büyük etkendir. Mantar kompostu kaliteli olursa her vakit para kazanabilirsiniz. Kompost geldikten daha sonra 5 gün bekletilir ve üzeri açılır. Tiftik yaptıktan daha sonra torf denilen su tutma kapasitesi yüksek toprak sereriz. çabucak sonrasında mantar oluşmaya başlar. Hijyen için 60 günde bir sistemi geri boşaltır ve yeni baştan birebir çalışmayı devam ettiririz. Günlük üretim kapasitemiz 1 ton. Bu tesiste paketleme dahil açık alanlarda 20 kişi istihdam ediyoruz. Üretilen mantarı Niğde, Mersin, Trabzon, Kırşehir ve Nevşehir’de pazarlıyoruz. Pazarlamada bir kahır yaşanmıyor. Mahsulü, kısmı yapıldıktan daha sonra sıcakta bozulmasın diye soğuk hava deposunda koruma ediyoruz.”

BÖLGEDEKİ EN BÜYÜK VE ÇAĞDAŞ TESİS

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Halit Can da Bakanlığın sağladığı dayanaklara dikkati çekerek, çiftçiler, yetiştiriciler ve yatırımcıları bunlardan yararlanmaya davet etti. İlçede devlet dayanağıyla kurulan mantar üretim tesisisin, İç Anadolu Bölgesi’ndeki değerli kapasiteye sahip tesislerden olduğunu belirten Can, bu yatırımı ilçeye kazandırmaktan dolayı memnun olduklarını lisana getirdi.

ÜRETİMİ HARİKA SEVİYEDE

Gülşehir Ziraat Odası Lideri Hacı Mehmet Baysal, tesisin ilçedeki öteki çiftçiler için örnek teşkil ettiğini vurgulayarak, “Çiftçimiz tesisi kurdu ve başarıyı yakalamış durumda. Üretimi harika seviyede. Bu kapsamda bölgenin en büyük ve çağdaş tesisi. Biz çiftçiler olarak pandemi de olsa krizler de olsa ülkemiz için her vakit üretmeye hazırız. Elimiz her vakit taşın altındadır.” dedi.

KAYNAK: AA