Nazan Şoray: Tenkitleri örtbas etmek için fazlaca çabaladım

Tuncay

New member
Çok meraklı bir çocuk olduğunu söyleyen Nazan Şoray, çabucak sonrasında biraz yalnız bir çocuk olmaya başladığını belirterek “Ablam artist olunca biraz yalnız kaldım diyebilirim. Şikayet manasında söylemiyorum, yalnızca olanı söylüyorum lakin ben kendimi keyifli addediyorum. Keyifli bir çocuktum. hiç bir şeyden şikayetçi değilim. Küçükken mimar olmak istiyordum, hala merakım var. Bana ‘Niye sen de ablan üzere sinema artisti olmak istemiyorsun?’ diye sorduklarında ‘Sokaklarda rahat yürümek istiyorum. Simit yiyerek yürümek ve otobüse binmek istiyorum’ demiştim” tabirlerini kullandı.

“SİNEMADA HİÇBİR ÖDEME YAPMIYORLARDI”
Müziği kendi kendine seçmediğini lisana getiren sanatçı, “Sinemada başarılı olan birtakım sanatkarları sahneye çıkartıyorlardı, bu biçimde bir moda vardı. Bana da sahne teklifi geldi. Dehşetlerim, tasalarım vardı. ‘Bu sinema oyuncusu nasıl olacak da sahnede müzik söyleyecek?’ tenkitlerini epey yaşadım. daha sonra onu örtbas etmek için hayli çabaladım. Sahneye çıkınca seni müzikçi yerine koymuyorlar. Yüzüne karşı söylenmese de konuşulanları duyuyorsun. Ben de bunu evvelce önemsemiyordum. ‘Evet ben sinema artistiyim. Bu işi süreksiz olarak yapıyorum’ diyordum. Sinemada hiç bir ödeme yapmıyorlardı. Para kazanmak şimdi imkansızdı. Ben yanlışsız dürüst para aldığımı hatırlamıyorum sinemada. Beşere artık kendi paramı kazanıyorum fikri geliyor, bu da bir etkendi. Sonuçta geçiminizi sağlayacaksınız. Baktım ki bu beşerler bu biçimde söylüyor. Benim bunları utandırmam lazım diye şan dersleri aldım ve devam ettim” halinde konuştu.

Barış Manço’nun verdiği ‘Hal Hal’ müziğiyle ilgili olarak Nazan Şoray, “İddialı konuşuyorum tahminen lakin Barış Manço’nun Türkiye için değerini biliyoruz. Onun bir müziğini benim için özel yapması, ortasında ismimi geçirmesi, ‘Nazo’ diye ikinci bir isim vermesi, bayan hal hal diye üçüncü bir isim takılması… Bütün bunlar kıymetli şeyler” dedi.

“KAZANDIKLARI FİYAT HELAL OLSUN”
niye dizilerde rol almadığı sorusuna ünlü sanatçı, “Sürekli müzik yaptığım ve sahne aldığım için, diziler de epeyce vakit alacağı için olmadı. Artık sahne programlarım azaldı. Daha az, hafta sonları oluyor yalnızca. Uygun bir rol olması lazım. Biçimime uygun bir şey istiyorum. kimi vakit konutta televizyon seyrederken bakıyorum, ‘Bu rol bana teklif edilseydi oynardım’ diye düşünüyorum. Bir de fazlaca tez çekiyorlar galiba. Sahiden aldıkları, kazandıkları fiyat ne olursa olsun helal olsun. Ne kadar zorluklarla çalışıyorlar, uykusuz kalıyorlar, sıkıntı sahneler çekiyorlar fakat sevince katlanıyorsunuz. O havaya girmek bütün mesele” cevabını verdi.

“KABUL ETMEDİM”
Bir periyot tiyatroda güldürü oyununda sahnelerde olan Nazan Şoray, daha sonrasında epey tiyatro oyunu teklifi geldiğini söyleyerek, “O kadar zevkli bir şey ki. Güya dünyanın en memnun eden şeylerinden biri insanı güldürmek. daha sonra tiyatro teklifleri hayli geldi bana. Kabul etmedim” açıklamasını yaptı.