Müzisyenler isyan etti

semaver

Active member
Müzisyenler isyan etti Pandemi periyodunda dayanak almadan hayat gayreti veren müzisyenler denetimli normalleşmeyle birlikte yerlerine bir daha dönemedi. Dayanakların yetersiz geldiğini tabir eden müzisyenler yerlerinin açılmasını istedi. Müzisyen Umut Kızıllar, “Biz çocuklarımıza oyuncak olarak silah vermeyiz. Ben çocuğumu kemanla yetiştirmek isterken 1 buçuk yıldan beri bu biçimde bir ortamda konutuma para getiremiyorsam bu çocuğa nasıl örnek olabilirsin ki” diyerek sitem etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafınca koronavirüs salgını periyodunda çalışamayan müzisyenlere yapılacak 3 bin liralık dayanak sanatkarları keyifli etmedi. Yardım değil, yerlerinin açılmasını isteyen müzisyenler, ANKA Haber Ajansı’na konuştu.

“SANATÇILARI TOPLUMSAL TEMİNATA KAVUŞTURSUNLAR”

ANKA’dan Dilan Kutlu’nun haberine nazaran, bas gitar çalan Fatih Veli Ölmez, en büyük kahırlarının kayıt dışı çalıştırılmak olduğunu söz etti. Ölmez, şunları söylemiş oldu:

“Pandemi bizim yıllardır kanser olan hücrelerimize metastaz yaptırdı. Bizim emeklerimiz yok kararında. 40 yıldır müzisyenlik yapıyorum sigortalı fiyatım 67 gün. Arkadaşlarım sigortalı çalışıyor olsalardı kısa devir fiyatı alacaklardı.

60 yıldır hiç bir iktidar sahne sanatkarlarını var olarak kabul etmedi. Daima yok saydılar. hiç bir yasal düzenleme yapılmadı. Bu yasakların tek niçini insanlara toplumsal bir hayat biçimi enjekte ediliyor. Muktedirlerden tek bir şey istiyorum. Sanatkarları toplumsal teminata kavuştursunlar. Bizim ölümlerimizi kullanıp magazin gereci yapmasınlar.”

Genç sanatkarların örgütlü olması gerektiğini belirten Ölmez, “Örgütlü olmadan sesini çıkarmanın hiç bir yolu yok. Sanatçı örgütlenmeleri zayıf, gençler buna daha fazlaca sahip çıksınlar” diye konuştu.

“VEFAT EDEN BABAMIN MAAŞIYLA GEÇİNDİM”

Solistlik yaparak geçimini sağlayan Tuğcan Ozan pandemi periyodunda babasından kalan maaşla geçindiğini söylerken gözyaşlarını tutamadı. Tuğcan Ozan, koronadan vefat eden ve intihar eden müzisyen arkadaşlarıyla birlikte sahnede olmayı istediğini söylemiş oldu.

Sanatkarları temsil eden milletvekilleri sayısının mecliste bir elin parmaklarını geçmediğini söyleyen 37 yaşındaki İnanç Kanarya, ise şunları söylemiş oldu:

“21 yıldır faal müzisyenlik yapıyorum. Pandemi periyodunda takviye aldık. Aldığımız birinci dayanak Mansur Yavaş tarafınca oldu. Kültür Bakanlığı takviye vereceğini deklare etti. Fakat bu neye kâfi. Konutumuz kira çocuğum var anaokuluna gidiyor. Mutfak masraflarım var. Sırtınızı bir yere yaslamanız gerekiyor. Vaktinde şey derlerdi ‘Memur olun sırtınızı devlete yaslayın’ Bizim sırtımızı yaslayacak bir yerimiz maalesef yok. Sanatkarların da mecliste bulunması gerekiyor. Halktan insanların meclisin ortasında olması gerekiyor.”

“BİR BABA KONUTUNA EKMEK GÖTÜREMEZSE İNTİHAR ETMEZ Mİ?”

Başşehir Müzisyenler Kültür ve Sanat Derneği Lideri Serkan Matoğlu pandemi periyodunda üvey evlat muamelesi gördüklerini belirterek şu biçimde konuştu:

“Yaklaşık 36 yıldan beri kanun çalmaya çalışıyorum. 7 yaşında kanunla tanıştım. Ceddimden gelen müzisyenlik var. 10 ay daha sonra takviye almaya başladık. 10 ay üvey evlat muamelesi gördük bu ülkede. Hükümet bir dayanak kredisi sağladı. Onu da ödeyemiyoruz ki çalışmıyoruz. 460 günden beri bir baba konutuna ekmek getiremezse intihar etmez mi? Müzisyenler duygusal insanlardır. Kendi çaldıkları melodilerde ağlayan insanlardır. Genç müzisyenlere tavsiyem müzisyenlik yapmayın diyeceğim fakat biz 8 yaşında başlıyoruz mecbur… Gebe olan anne karnında 7 aylık olduğu vakit meskende melodi çaldığın vakit kıpırdanma oluyor.”

“SEKTÖRÜMÜZÜ AÇIN, ÇOCUĞUMU SİLAHLA DEĞİL KEMANLA YETİŞTİRMEK İSTİYORUM”

Çocuklarına oyuncak olarak silah değil enstrümanlarını verdiklerini söyleyen müzisyen Umut Kızıllar ise şunları söylemiş oldu:

“Oğlum 8 yaşında ben oğluma oyuncak bir keman aldım. Biz çocuklarımıza oyuncak olarak silah vermeyiz. Baba, cet konutta ne çalıyorsa onu verirsin çocuk meskende onunla oynar. Ben çocuğumu kemanla yetiştirmek isterken 1 buçuk yıldan beri bu biçimde bir ortamda para kazanamıyorsam konutuma para getiremiyorsam bu çocuğa nasıl örnek olabilirsin ki. İçimden çocuğuma ders vermek içimden gelmiyor. niye? Ben açım ya. Biz iş istiyoruz. Bölümümüzü açın. Devlet büyüklerimden rica ediyorum. İş alanımızı açsınlar saatimizi yükseltsinler. Biz oradan esasen ekmeğimizi kazanıyoruz.”