Müsilaj bu sefer Ege Denizi’ne yöneldi

celikci

New member
Müsilaj bu sefer Ege Denizi’ne yöneldi
Marmara Denizi’ni Ege’ye Denizi’ne bağlayan Çanakkale de müsilaj görüldü. Çanakkale ilinin Ege denizine kıyısı olan Karabiga’nın sahil şeridi salya önceki gün deniz salyası ile kaplıyken, rüzgarla birlikte Çanakkale Boğazı’na doğru hareket etti. Rüzgarın etkisiyle Çanakkale Sahili’nden ayrılan dev müsilaj parçaları Kilitbahir ve Eceabat bölgesine hareket ediyor. MÜSİLAJ DÖRT AYIMIZI FELÇ ETTİYanan olaya ilişkin konuşan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz, şunları söyledi: “Marmara Denizi’nden gelen deniz salyasının bir kısmı Limni Adası’na, diğer kısmı ise Gökçeada ile Gelibolu Yarımadası’ndan yukarı akıntı ile Saros’un içine hareket ediyor. Boğazın içinde bulunan mercanların üstünün komple müsilajla kaplı olduğunu gördük. Müsilaj dört ayımızı felç etti. Ege’ye akan miktar fazla olmadığı için sıkıntı olmayacağını düşünüyorum.” OĞLUM DENİZE GİRDİ, HASTA OLDUGelibolu’da Üçköprüler mahallesinin ortasından geçen yaklaşık 200 metrelik Üçköprüler Deresi’nin tamamı müsilajla kaplamış durumda. Öte yandan kanalın çevresinde bulunan otel ve mülk sahipleri de koku ve görüntüden oldukça rahatsız. Kanalı hemen yanında evi bulunan Bahar Yücel isimli vatandaş, “Durum iki aydır bu şekilde. Müsilaj rüzgarla gidip tekrar geri geliyor. Oğlum 2 hafta önce Saros’ta müsilajlı denize girdi. Ertesi gün ateşler içinde yandı. Önce koronavirüs sandık. Sonra ishal olduğunu öğrendik. Ben bu salyaya bağlıyorum” ifadelerini kullandı.

ALINTIDIR