Mikis Theodorakis Çeşmeli çıktı

Suzan

New member
Theodorakis’in vefatının akabinde, annesinin ailesinin Çeşme’de bir konutu olduğu açıklandı.

Theodorakis’in annesi Pulaki, mübadele öncesinde Çeşme’de yaşardı. Lozan Antlaşması’nın akabinde çıkarılan kanunla mübadele yapılması kararlaştırıldı ve bir yer değişimi yapıldı.

2005 yılında Theodorakis Çeşme’ye geldiğinde belediyenin sayesinde annesinin yaşadığı meskeni buldu ve meskenin önünde fotoğraf çektirdi.

Thoedorakis’in vefatının akabinde fotoğrafçı Serhat Karaaslan çektiği fotoğrafı toplumsal medya üzerinden paylaşarak şu notu düştü: “Hadi tarihe bir not düşelim; Annesi Çeşmeli olan Mikis Theodorakis, 2005 yılında Zülfü Livaneli ile verecekleri konser için Çeşme’ye gelmişti. Gelir gelmez soluğu günümüzde merhum Tahir Usta’nın meskeni olan Dalyan köy girişinde bulunan annesinin meskeninde almıştı.Tam gün takip etmiştim ve bir sürü fotoğrafını çekmiştim. daha sonra aklıma fotoğrafları paylaşırken İsmail hocanın kitabı geldi. Ege Üniversitesinde öğretim vazifelisi olan İsmail Gezgin’in Çeşme kitabında, Çeşmeli olan St. Hacıbeis şu biçimde anlatıyor: ‘Biz Çeşmeliler Mikis Theodorakis’in annesi Pulaki’nin olağanüstü mandolinini ve sesini hatırlıyoruz. Theodorakis’in müzik dehası Çeşme’den mirastır.Anneciğine kavuştu.Huzur ortasında uyusunlar”

İşte Mikis Theodorakis’in annesi Pulaki ve ailesi

Çeşme’deki mesken