Merdiven çıkarken zorlanınca karar verdi! İzmirli öğretmen 4 ayda 33 kilo verdi

erkan_623

New member
İzmir’de özel bir okulda İngilizce Öğretmeni olarak nazaranv yapan 1 çocuk annesi Ruhsar Tümay Gürz’ün başı, hayatının bir fazlaca periyodunda kilolarıyla sıkıntıdaydı. Pandemi niçiniyle konutta kaldığı devirde ise 110 kiloya kadar çıktı. Kilo vermek için diyet ve spor yapan Gürz, bir türlü kilo veremedi. Fizikî imgesinden duyduğu rahatsızlığa bir de sıhhat sorunları eklenen genç hanımın ‘artık yeter’ dediği nokta ise asansör olmadığı için konutuna merdivenlerden yürüyerek çıkarken yaşadığı yorgunluk ve kalbinde hissettiği sıkışma oldu. Tüp mide ameliyatı ile yalnızca 4 ayda 33 kilo veren İngilizce Öğretmeni Gürz, bir anda orijinal bir imaja kavuştu. 65 kiloya inmeyi hedeflediğini anlatan Gürz, “En büyük keyfim ise oğlumla bir arada bisiklete binmek. Artık merdiven çıkarken herkes kadar yoruluyorum, fazlası değil” diye konuştu.

ARTIK YORULMUYORUM, DAHA DİNÇ UYANIYORUM

Kilolu olduğu periyotta her ne yaparsa yapsın hayli çabuk yorulduğunu anlatan Gürz, “Sürekli tatlı yeme isteği duyuyordum. Yedikçe kilo alıyordum. Kilo aldıkça da gerilimli hissediyordum. Bir oğlum var. Konutta ona yetişmeye çalışmak ve okulda öğretmenlik yapmak beni epey yoruyordu. Yoruldukça daha fazla uyuyordum. Tam bir kısır döngüye girmiştim. Asansör olmadığından konutuma merdivenlerden çıkarken kalbimin sıkışmaya başladığını hissettiğimde ise bu gidişata son vermek gerektiğini anladım zira epeyce sevdiğim bir oğlum vardı, onu düşündüm. Tüp mide ameliyatı olmaya karar verdim” dedi.

AMELİYATTAN daha sonra KURALLARA UYDUM

Medicana International İzmir Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Varlık Erol’un gerçekleştirdiği tüp mide (sleeve gastrektomi) ameliyatı olan Gürz, “Ameliyattan daha sonra ağrı yaşamadım. daha sonrasında uymam gereken kurallar olduğunu biliyordum. Yediklerime epeyce dikkat ettim, yürüyüşlerimi aksatmadım. Gün geçtikçe küçüldüğümü hissettim. Artık giyemediğim giysileri giyebiliyorum. Merdiven çıkarken herkes kadar yoruluyorum, kalbim sıkışmıyor. Ortadan 4 ay geçti ve 33 kilo verdim. Aynaya baktığımda öteki yarımın gittiğini hissediyorum bu beni fazlaca keyifli ediyor. Artık yorulmuyorum, daha dinç uyanıyorum. Uykum nizama girdi. Beni en çok memnun eden ise oğluma ve öğrencilerime yorulmadan vakit ayırabilmek. Oğlumla bisiklete binmek ise epey keyifli. Şimdiki gayem ise 65 kiloya düşmek. Emin adımlarla amacıma ilerliyorum” diye konuştu.

OBEZİTE ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIK

Operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Varlık Erol, “Hastamız bize başvurduğunda yapılan denetimlerde beden kitle indeksinin 40’ın üzerinde olduğunu gördük. Gerçekleştirdiğimiz sleeve gastrektomi ameliyatı ile midesinin kıymetli bir kısmını aldık. Şu an ortadan 4 ay geçti, hastamız 33 kilo verdi ve vermeye de devam edecek” dedi.

ORGANLARIN İŞLEVLERİNE ZİYAN VERMİYOR

Tüp mide ameliyatının insan anatomisine saygılı bir ameliyat olduğunu lisana getiren Doç. Dr. Erol, “Organların işlevlerine rastgele bir ziyan vermiyor. Hasta da ahenk sağladığı sürece başarılı sonuçlar alıyoruz. Obezite başlı başına bir hastalık aslında; fakat şeker, tansiyon, kalp damar rahatsızlıkları ve uyku apnesi üzere pek epey hastalığın da niçini. Dünya Sıhhat Örgütü datalarına bakılırsa önlenebilir hastalıklar içinde sigaradan daha sonra 2. sırada. Obezitenin en tesirli tedavi formülü ise cerrahi. Bu niçinle hastalarımıza öneriyoruz” halinde konuştu.

KAYNAK: İHA