MEB, 17 yılın en düşük atamasını yaptı, öğretmenler mağdur oldu

semaver

Active member
MEB, 17 yılın en düşük atamasını yaptı, öğretmenler mağdur oldu Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), 20 bin öğretmen ataması ile son 17 yılın en düşük atamayı yapması, alanında birinci olan Aysel Şahin’i de dışarıda bıraktı.

yıllardır atama bekleyen, Fransızca öğretmenliği alanında 2018’de Türkiye üçüncüsü, 2019’da Türkiye ikincisi olan Şahin, atanabilmek için 2020’de Türkiye birincisi oldu fakat kontenjan olmadığı için açıkta kaldı. Şayet 16 Eylül’e kadar en atama yapılmazsa ve Fransızca öğretmenliği için kontenjan açılmazsa, Şahin’in Türkiye birinciliği puanı geçerliliğini yitirecek. Cumhuriyet’e konuşan Şahin, 2019’da ikinci bulunmasına rağmen atanamaması niçiniyle çocuğuyla birlikte bakanlığa görüşmeye gitmek istediğini fakat yolda trafik kazası geçirdiğini kaydederek “‘Birinci olmaktan diğer dermanım yok, kızımın geleceği için buna mecburum’ dedim. Yeri geldi çocuğumu görmedim, ders çalıştım. Birinci oldum, sonuç bir daha hüsran. Bakanlığı arayıp niye kontenjan verilmediğini sorduğumda, ‘Hiç mi kontenjan vermemişiz’ yanıtını aldım” sözlerini kullandı.

56 AÇIK VAR

Fransızca öğretmenliği için toplam 56 açık olduğunu lakin buna rağmen bir tane dahi kontenjan verilmediğini vurgulayan Şahin, “Okulları tek tek arayıp açık var mı diye sordum. Müdürler de ‘Biz bakanlığa iletiyoruz, bakanlık bize ‘Fransızcayı veremem’ diyor’ cevabını verdi. Biz bu kadar emeği boşuna mı verdik? Mezun olan arkadaşlarımın birçok otellerde çalışıyor. Ben otellerde çalışmak istemiyorum. Bizim kabahatimiz ne?” sözlerini kullandı. Kontenjan açılmamasının sebebini öğrenmek istediğini söyleyen Şahin, “Ek atama talebimizi bir dahaliyoruz. Ek atamayı bütün öğretmen arkadaşlarım için istiyorum. Ek atama şayet olmazsa, dava açacağım. 2013’te bir branşta birincinin atanamadığı ortaya çıkınca ek kontenjan verilmişti” diye konuştu. Şahin, imtihanın aşikâr vilayetlerde yapıldığını, bu niçinle imtihan fiyatının üstüne her yıl yol fiyatı de ösöylemiş olduğini ve bu durumun külfet oluşturduğunu belirtti.

ÖĞRETMENLER 60 BİN ATAMA BEKLİYORDU

MEB, 2021 için son 20 bin atama yapılacağını açıklamış, son 17 yılın en düşük sayısı olan bu atama reaksiyon çekmişti. Bu yıl 60 bin atama bekleyen öğretmenler, bu süreçte farklı vilayetlerde aksiyonlar düzenledi, bakanlıkla görüşmeler gerçekleştirdi, toplumsal medyada çalışmalar yaptı fakat ek 40 bin atama açıklanmadı. Bu sayı, en epeyce 2020’de KPSS’ye giren öğretmen adaylarını etkiledi. Zira, 2020 KPSS’nin puanlarının geçerlilik mühleti, öğretmenler için bir yıl olarak belirlendi. Bu mühlet de 16 Eylül’de doluyor. Bu niçinle atanamayan öğretmenler, puanları geçersiz olmadan evvel ek 40 bin atama yapılmasını talep ediyor.