Kristi Noem'in kitabı: Dört içgörü

Suzan

New member
Kristi Noem bazı açılardan son derece başarılı bir şekilde yeni kitabını yayınladı: Amerika Onun Hakkında Konuşmayı Durduramaz.

Ancak tüm bu konuşmalar, Güney Dakota'nın muhafazakar valisi Bayan Noem'in, siyasi kariyerini anlatan anı kitabı “Geri Dönmek Yok”u bitirirken bekleyebileceği nedenlerden kaynaklanmıyor. Eski Başkan Donald J. Trump başkan yardımcısı adayı olarak seçimini tartarken, kitap onun MAGA'ya sadık bir kişi olarak profilini yükseltmeyi amaçlıyor gibi görünüyor. Sadece bir ay önce Bayan Noem geniş çapta aday olarak görülüyordu.

Ancak Bayan Noem, muhafazakar inançlarını ifade etmek yerine, geçen haftayı ulusal televizyonda, köpeğini çakıl çukurunda vurduğu kitaptaki tüyler ürpertici bir anlatımı savunarak geçirdi. Cricket adında 14 aylık tel saçlı bir tazı olan köpeğin öldürülmesi, partiler arası eleştirilere ve soruşturmalara yol açtı.

Salı günü yayınlanan kitap, Bayan Noem'in son röportajlarında tartıştığı bazı önemli ayrıntıları da içeriyor. İşte beş çıkarım.

Noem diğer Cumhuriyetçileri çok eleştiriyor.

Bayan Noem'in, önce Güney Dakota Temsilciler Meclisi'nin tek temsilcisi ve daha sonra vali olarak görev yaptığı süreye ilişkin açıklamasında, Cumhuriyetçileri seçim başarısızlıkları nedeniyle geniş çapta eleştiren ve Bay Trump'ın öfkesini çeken isimleri hedef alan birçok hikaye yer alıyor. dikkat çekmişlerdir.

Mart ayında Cumhuriyetçi başkanlık yarışından çekilen Güney Carolina'nın eski valisi Nikki Haley ile yaptığı bir telefon görüşmesini, Bayan Haley'nin her ikisinin de önde gelen Cumhuriyetçi kadınlar olduğu için kendisini tehdit ettiğini iddia ettiğini anlatıyor. Bayan Haley'nin sözcüsü Chaney Denton, Bayan Noem'in konuşmaya ilişkin açıklamasının yanlış ve “sadece tuhaf” olduğunu söyledi.

Bayan Noem ayrıca Cumhuriyetçi Ulusal Komite'nin eski başkanı Ronna McDaniel'i, Cumhuriyetçi adayların 2022 ara seçimlerindeki zayıf performansından sorumlu tutuyor ve Bay Trump'ın 2020 seçimlerinin çalındığı yönündeki asılsız iddialarını – Bayan Noem olmasına rağmen – desteklemediği için eleştiriyor. Noem'in kendisi bu bölümde “Trump 2020'de kaybetti” diye yazıyor.

“Tembelleştik ve kimse sorumlu tutulmadı” diyor ve Cumhuriyetçilerin zayıf performansından dolayı Bay Trump'ın haksız yere suçlandığını ekliyor. Ayrıca Temsilciler Meclisi Cumhuriyetçilerinin kampanya kolu olan Ulusal Cumhuriyetçi Kongre Komitesi'ne de seslendi, ancak 2024 için umudu olduğunu ve “yardım etmeye hazır” olduğunu söyledi.

Bayan Noem, kitabın bir bölümünü RINO'lara (yalnızca isim olarak Cumhuriyetçiler) ayırıyor; bu, Bay Trump'a karşı parti içindeki eleştirmenlere karşı kullandığı popüler bir karalamadır.

Bayan Noem, bu bölümde Demokratlardan “ahlaksızlar” olarak söz ederek, “Birçok açıdan bu siyasi yaratıklar bazı ahmaklardan daha kötüler” diye yazdı.

Ancak Bayan Noem, partisinin aşırı sağındaki bazı Cumhuriyetçilere de sert bir dille saldırıyor ve bunların son seçim kayıplarına katkıda bulunduğunu söylüyor.

“Kaybetmek berbat bir şey. Ancak Cumhuriyetçiler bu konuda çok iyiler” diye yazıyor bir paragrafta ve ekliyor: “Adaylar deli gibi konuşuyor, çılgın iddialarda bulunuyor ve büyük sözler veriyorlar.” Elbette çılgın adaylar var ama onlardan bahsetmiyorum. Bu, iyi insanların mantıklı ve alçakgönüllü konuşup çözümler önermek yerine, bomba atmanın ve sosyal medyada her şeyi tekrarlamanın geniş yolunu seçmesiyle ilgili.”

Noem, köpeğini vurmanın “zor” bir karar olduğunu söylüyor ve Başkan Biden'ın köpeklerinden birine de ötenazi yapılması gerektiğini öne sürüyor.

Bayan Noem, köpeği Cricket'i öldürme kararını ve siyasi açıdan kafa karıştırıcı olan bu anekdotu anılarına dahil etme kararını defalarca savundu.

Kitapta, Cricketın bir komşunun tavuklarını öldürdüğü ve köpeği zapt etmeye çalışırken Bayan Noem'i ısırmaya çalıştığı bir olayı anlatıyor. Bayan Noem, Cricketı eve getirip onu vurduktan sonra şöyle yazıyor: “Tamamlanması gereken hoş olmayan bir görevin daha olduğunu fark ettim. Bahçeye döndüğümde keçimizi gördüm.”

Bayan Noem, keçinin “kötü ve kaba olduğunu”, berbat koktuğunu ve sık sık çocuklarını etrafta kovaladığını yazıyor. Bu yüzden onu da çakıl ocağına sürükledi ama ilk atışta onu öldürmedi ve işi bitirmek için daha fazla cephane almak üzere kamyonuna dönmek zorunda kaldı.

Geçen hafta Sean Hannity ile yaptığı bir röportajda Bayan Noem, “hayatım boyunca vermek zorunda kaldığım zor, zorlu kararları” göstermek için hikayeyi kitaba dahil ettiğini söyledi.

Bayan Noem, Pazar günü CBS'de yayınlanan “Face the Nation” programına verdiği röportajda, kitabın Başkan Biden'ın köpeklerinden biri olan Commander adlı, ısırmaya eğilimli Alman Çoban Köpeğine de ötenazi uygulanması gerektiğini önerdiği başka bir bölümüne dikkat çekti.

Anıtın Bayan Noem'in başkan olarak göreve başladığı ilk günde ne yapacağını anlatan bölümünde şunları yazdı: “Yapacağım ilk şey Joe Biden'ın köpeğinin arazide olmadığından emin olmak olurdu “Komutanım, merhaba deyin Benim için kriket yap.” Bayan Noem Pazar günkü röportajında da benzer bir öneride bulundu.

CBS sunucusu Margaret Brennan, “Vurulması gerektiğini mi söylüyorsunuz?” diye sordu.

Bayan Noem, “Başkan bundan sorumlu olmalı” diye yanıt verdi. .

Kitabın basılı baskısında Noem'in Kim Jong-un ile görüşmesine ilişkin yanlış bir anekdot yer alıyor.

Bayan Noem anılarında, Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi'nde görev yaparken Kuzey Kore diktatörü Kim Jong-un ile tanıştığını yazıyor.

“Dünya liderleriyle tanışmak için birçok ülkeye seyahat etme fırsatım oldu; bazıları yardımımızı istedi, bazıları istemedi” diye yazıyor. “Kuzey Koreli diktatör Kim Jong Un ile tanıştığımı hatırlıyorum. Eminim ki beni hafife almıştı çünkü benim küçük zorbalara bakma deneyimim hakkında hiçbir fikri yoktu (sonuçta ben bir çocuk papazıydım). Yabancı liderlerle uğraşmak kararlılık, hazırlık ve kararlılık gerektirir.”

Bayan Noem'in iletişim şefi Ian Fury'ye göre bu bir hataydı. Bayan Noem daha sonraki röportajlarında “değişimin sorumluluğunu” üstlendiğini söyledi ancak anekdotun neden dahil edildiğini veya Bay Kim olmasa bile kime atıfta bulunduğunu açıklamadı. Ayrıca sahte anekdotun hata olduğu söylendiğinde de geri adım attı.

Bayan Noem, “Face the Nation” röportajında ”Bu, şu an için uygun olduğunu düşündüğüm için kaldırılmasını talep ettiğim bir anekdot” dedi. “Fakat dünya liderleriyle yaptığım kişisel görüşmeler hakkında sizinle konuşmayacağım.”

Noem, Trump'ın parlak bir portresini çiziyor ve gelecekteki hedeflerinden bahsediyor.

Bayan Noem, anılarında eski başkanı övüyor ve onu “kırıcı ve inşaatçı” olarak tanımlıyor ve şöyle yazıyor: “Kişisel – ve kurgusal – hatalardan dolayı acımasızca saldırıya uğradı, ancak yarışta kaldı ve asla pes etmedi.”

Ayrıca okuyuculara, 6 Ocak 2021'de Kongre Binası'na yapılan saldırının ertesi günü yaptığı konuşmada, “6 Ocak'ta ortaya çıkanların inkar edilemez derecede çirkin olduğu gerçeğine rağmen” Bay Trump'ı savunduğunu hatırlatıyor.

Bir noktada Bay Trump'ın “bazı açılardan” genç torununa benzediğini de söylüyor.

Bayan Noem, “Trump ile torunum Bayan Addie (ben ona öyle derim) arasında benzerlikler görüyorum” diye yazıyor. “Neredeyse üç yaşında ve tarafsız görüşüme göre şimdiye kadar tanıştığım en parlak insanlardan biri (tabii ki ilk sırada torunumla birlikte!)”

Ancak Bayan Noem, başkan yardımcısı olarak Bay Trump'ın yanında bir yer arıyor olsa da, anılarında bu seçimin kadın olmasından kaynaklanmaması gerektiğinde ısrar ediyor.

Bayan Noem, “Ulusal medya bana sık sık Donald Trump'ın başkan yardımcısı olarak bir kadını seçmesi gerektiğini düşünüp düşünmediğimi soruyor” diye yazıyor. “Benim cevabım her zaman iş için en iyi insanları seçmektir.”

Kitabın son bölümü herhangi bir başkan yardımcılığı arzusuna değil, kendisinin başkan seçilmesi durumunda “1. Gün”de ne yapacağına odaklanıyor. Konuşma, Aralık ayında, başkan seçilirse “Birinci Gün hariç” diktatör olmayacağını söyleyen Bay Trump'ın bir alıntısıyla başlıyor.

Bayan Noem, federal mülkleri satmanın ve göçmenlik konusunda iki partili bir görev gücü toplamanın yanı sıra, Obama'ları ve Biden'ları Liam Neeson'un kurtlara karşı mücadeleyi konu alan “The Grey” adlı filmini göstermek üzere Beyaz Saray'a davet edeceğini yazıyor. kitabın başında favorilerinden biri olarak anılmaya devam ediyor.