Konyalı ailenin bahçelerine kurdukları tandır geçim kaynakları oldu

erkan_623

New member
Konya’da 3 çocuk babası Muhammed Ali Kalıpçı, 8 yıl evvel kunduracılık mesleğini bırakarak eşi Fatmanur Kalıpçı ile tandır ekmeği yapmak kolları sıvadı. Bahçelerine yaptıkları toprak tandırda ekmek ve börek yapmaya başlayan çift, işlerinin büyümesiyle ürettiği ekmek ve börekleri İstanbul, Ankara üzere vilayetlere kargo ile göndermeye başladı. Muhammed Ali ve Fatmanur çiftinin oğulları 19 yaşındaki Hasan Kalıpçı da, anne ve babasının ürettiği ekmek ve börekleri sepetiyle kent merkezindeki iş yerlerine tek tek gezip satarak ailesine takviye oluyor.

ANNEMİN YAPTIĞI EL EMEĞİ VAR

Okuldan daha sonra kalan boş vakitlerinde ailesinin ürettiği ekmekleri satan Hasan Kalıpçı (19), “Sabah kalkıyorum, okula gidiyorum. Öğle babamla haberleşip börekleri alıyoruz. Babamla buluştuktan daha sonra elime sepeti alıp tek tek dükkan dükkan dolaşıp börekleri satıyorum. kimi vakit börekleri bitirmem saat 4’ü, 5’i bulabiliyor. Böreğin durumuna göre kimi vakit belirli olmuyor ticaret işi. Hava kurallarını da ekleyecek olsak uzun sürebiliyor kimi vakit içinder. Satışları ise sıkıntı da olsa bitiriyorum. Bitirmeden konuta dönmüyorum. Zira annemin yaptığı el emeği var. Börekleri geri getirmiyorum, bitirmek için uğraşıyorum. Çoğunlukla müşterilerimiz bizim böreklere alışık olduğu için biliyorlar. Yani her müşterinin birtakım günleri var. Örnek veriyorum pazartesi günü sarraflara giriyorum, ağabeyler yemek yemiyor benden börek yiyorlar. Birden fazla müşteri tanıdık, hepsi tanıyor beni. Oradaki esnaflar beni küçük esnaf diye bilirler hepsi tanıyor sağ olsunlar” dedi.

ÜRETTİĞİMİZ EKMEKLERDEN FARKLI VİLAYETLERE DE GÖNDERİYORUZ

Eşiyle birlikte 8 yıldır ekmek yapan Muhammed Ali Kalıpçı, “Ayakkabı kalıbı yapıyorduk. O devir işlerimiz biraz rast gitmedi. daha sonrasında eşimle birlikte düşündük. Ne yapabiliriz diye? Eşim de çalışıyordu. Eşimin annesi de Sille de tandır ekmeği yapardı. Sağ olsun sayesinde işte buraya bu biçimde sistem kurduk. Yaklaşık 8 yıldır bu işi bu biçimde yapıyoruz burada. Alıştırdık müşterimize geliyor sağ olsunlar. Hava kaideleri biraz daha düzgün oldu mu daha fazla gelen oluyor. Havanın kurallarına nazaran değişiyor işler” halinde konuştu.

TOPRAK TANDIRDA BİR ÇOK ÇEŞİT ÜRETİYORLAR

Toprak tandırda pek epey çeşit ürettiklerini anlatan Kalıpçı, “Ekmek yaparız, tandır böreği yaparız, gevrek yaparız, 2-3 çeşit böreğimiz var. Tereyağlı gevrek yapıyoruz. Birden fazla müşterimiz ise telefondan sipariş verir onlar için ayırırız. Farklı vilayetlere ise örneğin İstanbul’a, Ankara üzere yerlere göndeririz kargoyla isteyenler olursa. Müşterilerimizin canları epeyce çektiği vakit tandır ekmeğini biz kargoyla onlara göndeririz. Bu işin üzerinde amaçlarımız de 2 tane oğlum var, onlara bu biçimde bir dükkan tezgah kurup bu işimi onlarla birlikte daha güzelleştirmek. Artık yaptığımız işi daha bir steril ortamda yapmak. O denli bir niyetimiz var. Kışın ve yazın farklı bir zorluğu var. Sıcak olunca yeniden biraz daha düzgünüz. Ocağa ekmeği vuran eşimin işi daha külfetli oluyor. Kışın kar, yağmur, onun sıkıntısı var biraz. Allah bize bir rızık kapısı verdi. bu biçimde devam edip gidiyoruz. Bu zorluklara karşın seviyoruz. aslına bakarsanız sevmezsen de bir şey yapamazsın. Yani bu severek yapılacak bir iş buda” diye konuştu.

KAYNAK: İHA