Kocaeli’de yaşayan 67 yaşındaki adam 52 yıldır balıkçılık yapıyor

erkan_623

New member
Kocaeli’nin İzmit ilçesinde yaşayan 67 yaşındaki Kemal Bineklioğlu, 52 yıldır balıkçılık yapıyor. Balıkçı bir ailede büyüyen Bineklioğlu, kendisi de bu mesleğe 15 yaşında başladı. Eğitim ömrü boyunca da fırsat buldukça balık tutan ve tezgahta satış yapan Bineklioğlu, İzmit’te bulunan Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları A.Ş’de (SEKA) makine ressamlığı üzerine çıraklık eğitimi aldı. Eğitimini bitirdikten daha sonra SEKA’da ve çeşitli fabrikalarda çalışan Kemal Bineklioğlu, uzun yıllar çalıştıktan daha sonra balıkçılık mesleğine geri döndü. Ailesinden kendisine miras kalan balıkçılık mesleğini hem eğitim tıpkı vakitte iş ömrü boyunca asla bırakmayan Bineklioğlu, şimdilerde yalnızca balıkçılık yapıyor.

HAYATIMIZ BALIKÇILIKLA DEVAM EDECEK

Geçimini balıkçılıkla sağlayan bir ailede büyüdüğünü belirten Bineklioğlu, “Benim dedem, babam ve ağabeyim balıkçıdır. Balıkçılıkla geçimini sağlayan bir aileyiz. Çocukluğum Karamürsel ilçesi Ereğli köyünde teyzemin yanında geçti. Eniştemin kayıkçı motorları vardı. Yaz tatillerini balıkçılık yaparak geçirdim. bu biçimdelar Ereğli köyündeki insanların geçim kaynağı balıktı, öbür bir gelir kaynağı yoktu. Ereğli köyünde balığın her türlü yakalanmasını yaptım. 1969 yılında SEKA çırak okuluna girdim. SEKA çırak okulundan makine ressamı olarak çıktım. SEKA’da 18 sene makine ressamı olarak çalıştım. Bu vakit zarfında hem de bir daha de balıkçılığı devam ettirdim. Şu anda hala balıkçılığı devam ettiriyorum. ömrümüz bir daha balıkçılıkla devam edecek” dedi.

BABASI DENİZDE BOĞULMUŞ

Babasının ortasında bulunduğu aracın 1961 yılında denize uçtuğunu söyleyen Bineklioğlu, “1961 yılının ekim ayında İstanbul Beykoz Çubuklu köyüne balık almaya giderken babamın da ortasında bulunduğu araç denize uçtu. Babam da boğularak hayatını kaybetti. Biz dört erkek kardeşiz, küçük kardeşimi de geçen sene trafik kazasında kaybettim” diye konuştu.

DENİZİN VE BALIĞIN ÇOCUĞUYUZ

Denizi fazlaca sevdiğini söyleyen Bineklioğlu, “Ben denizi hayli severim, yaz mevsiminin her gününü denizde geçiririm. Babam denize uçtu diye denizden korkmak olmaz. Biz denizin ve balığın çocuğuyuz. Balığın peşinden giden insanlarız. 2-3 öğün balık yediğimiz olmuştur” dedi.

KAYNAK: İHA