Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep’teki Belediye Liderleri Çalıştayı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı

semaver

Active member
Kemal Kılıçdaroğlu, Gaziantep’teki Belediye Liderleri Çalıştayı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Sezgin Baran Korkmaz’ın Avusturya’da tutuklanmasına yönelik, “Korkmaz üzere bir insan Türkiye Cumhuriyeti’nde at oynatıyor, yargıyı istediği üzere düzenleyebiliyorsa, ardında önemli bir siyasi güç vardır. Konuşması gereken, iktidarın başındaki kişi. Yolsuzluğa sessiz kalan kişi, yolsuzluğa ortak olan kişidir” dedi.

Kılıçdaroğlu, Gaziantep’teki Belediye Liderleri Çalıştayı’nın son gününde gazetecilerin gündeme ait sorularını yanıtladı.

Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın nazaranvli olduğu bakanlığa piyasanın iki katına dezenfektan eseri satmasına ait bugüne kadar hiç bir süreç yapılmamasına da dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “yapanın yanına kâr kalır mantığının burada da geçerli olduğuna” dikkat çekti. Kılıçdaroğlu, şunları söylemiş oldu: “Bakanın yönettiği bakanlığa yakınları ötürüsıyla mal satması büyük bir ayıptır. Çalan çaldığıyla kalıyor. daha sonra da ‘Memleketin hali ne olacak’ diyoruz. Bu, bu biçimde gitmez. Sıhhat Bakanlığı’nda da benzeri bir olay var. Bizde hoş bir atasözü var: Balık baştan kokar. En doruktaki malı gdolayırse en aşağıdaki de yapar. Bu nizamın değişmesi lazım.”

‘BÜYÜKELÇİLİKLER AÇILMALI’

Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacılarla ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, Gaziantep’te 500 ile 700 bin arsında Suriyeli olduğunu belirterek, “Gaziantepliler için de önemli bir sorun olmaya başladı. Kilis’teki Suriyeli sayısı, Kilis’te yaşayan bizim vatandaşlarımızdan daha fazla. Tablonun değişmesi lazım” sözlerini kullandı. Suriye’nin tekrar imar edilmesi gerektiğini de vurgulayan Kılıçdaroğlu, bunu yapacak olanın da Avrupa Birliği (AB) olduğunu söylemiş oldu. Kılıçdaroğlu, “Karşılıklı büyükelçiliklerin açılması lazım. Suriyelilerin yolları, köprüleri, okulları, hastaneleri, parklarının tamamı yapılmalıdır” dedi.

‘ADAYLIĞI DÜŞÜNÜP TARTIŞIRIZ’

Erken seçim tartışmalarına da değinen Kılıçdaroğlu, erken seçimi “millet beladan kurtulsun diye istediklerini” kaydetti. Kılıçdaroğlu, gazetecilerin cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili sorusuna da “Biz bir ittifakın içerisindeyiz. Şayet cumhurbaşkanlığı adaylığı konusu gündeme gelirse, oturup konuşur, sonucu veririz. Karşımızda Cumhur İttifakı var. Orada demokratik gelenek de yok. Bir kişi ‘Ben adayım’ diyor, onlar da bir şey demiyor. Karşı tarafta düşünme yok” karşılığını verdi.

CHP’nin HDP ile ittifak yapıp yapmayacağına ait soru üzerine de Kılıçdaroğlu, şunları söylemiş oldu: “HDP’nin ittifaka hazır olduğunu birinci sefer sizden duyuyorum. Benim bildiğim genel liderleri açıklama yapıp, ‘Biz ittifak ortasında değiliz. İttifak da yapmayacağız’ dedi. İttifak yaparlar, yapmazlar, bu biçimde bir niyetleri var mı, yok mu, ben bilemem. Bizim ittifakımız aşikardır. Kimlerle birlikte masaya oturduğumuz muhakkaktır. Mahallî seçimlerde de öteki seçimlerde de kamuoyuna deklare ettik. Türkiye’de iki ittifak var. Bir devleti soyulacak olan organ olarak bakılırsav alan bir ittifak var. Öbür ittifak da milliyetçi ve yurtseverlerin ittifakıdır. Biz ikinci ittifakta yerimizi aldık.”

Kanal İstanbul ihalesine kimsenin girmemesini de isteyen Kılıçdaroğlu, “Diyorlarsa ki ‘Biz gireceğiz’, iktidar olduğumuzda onlarla ilgiyi keseceğiz. Ülkesi ile de bağ keseceğiz. Ben soyguna göz mü yumacağım?” tabirlerini kullandı. Milletlerarası hukuku işaret eden Kılıçdaroğlu, “Yolsuzluğu koruyan bir milletlerarası hukuk var mı?” diye sordu.