Karaciğer yetmezliği ve koronavirüsle gayret eden 7 aylık bebek sıhhatine kavuştu

erkan_623

New member
Ankara’da yaşayan iki çocuk sahibi 32 yaşındaki Erhak ve Esra Sevgiloğlu çifti, 21 ay evvel büyük oğulları Mehmet Yiğit’i kucaklarına aldı. Çift 6 Eylül 2021 tarihinde doğan Uzman Mert ile ikinci defa anne baba olmanın sevincini yaşadı fakat bu memnunluk bebekte sarılık başlamasıyla gölgelendi. 5,5 aylıkken karaciğer yetmezliği tanısı konulan ve geçen süreçte 2 sefer korona virüse yakalanan Becerikli Mert bebek, 7 aylıkken ambulans uçakla Ankara’dan İzmir’e sevk edildi. Süreç hakkında bilgi veren Prof. Dr. Murat Kılıç, “Bebeğin saatler ortasında kaybedilmesi kelam konusuydu. Risk aileyle paylaşılarak nakil gerçekleştirildi. Hastamız şu anda çok sağlıklı” derken, anne Esra Sevgiloğlu ise “Mahir’den hiç vazgeçmedik, onun da bizden vazgeçmeyeceğine inandık, umuda sarıldık” dedi.

Bebeği saatler ortasında kaybedebilirdik

Bahtsız bebeği karaciğer nakline götüren süreç ve daha sonraki gelişmeler hakkında bilgiler veren İzmir Kent Hastanesi Karaciğer Nakli ve Hepatobiliyer Cerrahi Kısmı kurucu lideri Prof. Dr. Murat Kılıç, “Mahir Mert, Gazi Üniversitesi’nde karaciğer yetmezliği niçiniyle takip edilirken korona virüse yakalanmış bir hasta. Bebek, Covid-19 niçiniyle düzgünce berbatlaşmış ve karaciğer yetmezliği ilerleyerek acil karaciğer nakli ihtiyacı ortaya çıkmış. Bunun üzerine bebek, ambulans uçak ile gece hastanemize teneffüs dayanağı ile birlikte sevk edildi. Bebek son bir ayda iki sefer korona virüs geçirmiş ve nakilden 5 gün evvel yapılan en son Covid-19 testi negatif çıkmış. 7 gün evvel bakılan testi ise olumlu çıkıyor. Lakin hastada ağır Covid-19 pnömonisi ve karaciğer yetmezliğinin yanı sıra fazlacalu organ yetmezliğine gidiş hali de mevcuttu. Covid-19 olumlu hastalarda organ nakli kelam konusu ise olağanda hastalık geçtikten daha sonra enfeksiyonun bedenden tam temizlenmesi için 1 ay bekleme mühleti gerekiyor. Lakin bu hastanın saatler ortasında kaybedilmesi kelam konusu olduğu için risk aile ile paylaşılarak nakil sonucu alındı” dedi.

Şu an akciğerleri ve karaciğer testleri büsbütün olağan sonlarda

Anne Esra Sevgiloğlu’nun amcası İsa Ayık’tan (53) acil olarak karaciğer transplantasyonu yapıldığını belirterek kelamlarına devam eden Kılıç, “Karaciğer nakli olan hastalara organ reddini önlemek için bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar vermek zorundayız. Hastamıza verdiğimiz bu ilaçlar faal enfeksiyonu daha makûs hale getirebilirdi. her neyse ki hastamızda korktuğumuz olmadı ve akciğer enfeksiyonu süratle düzeldi. Karaciğer yetmezliği de ortadan kalkınca bebek 2 gün ağır bakımda entübe ve teneffüs makinesine bağlı olarak izlendi, daha sonrasında ekstübe oldu ve 1 hafta ağır bakımda kaldıktan daha sonra bir hafta da serviste izlendi. Hastamız 15. günde taburcu oldu. Şu an akciğerleri ve karaciğer testleri büsbütün olağan sınırlarda” diye konuştu. Prof. Dr. Kılıç, geçtiğimiz 14 Mart’ta Doç. Dr. Cahit Yılmaz, Opr. Dr. Kamil Kılıç, Opr. Opr. Dr. Rasim Farajov, Opr. Dr. Zaza Iakobadze, Doç. Dr. Mert Akan, Uzm. Dr Alihan Pirim ve Uzm. Dr. Özgür Bolat’tan oluşan grubun muvaffakiyetle gerçekleştirdiği nakil daha sonrasında bebeğin sıhhatinin âlâ olduğunu, rutin denetimlere gelip gittiğini kaydetti.

Umuda sarıldık

Öte yandan, doğduğu günden bu yana küçük oğlu ile ağır hekim hastane trafiği yaşadıklarını belirten anne Sevgiloğlu da birinci defa nakil daha sonrasında rahat bir nefes alabildiklerini söz etti. Minik oğlunun hastalığına uzun müddet teşhis koyulamadığını, karaciğer yetmezliği geliştikten daha sonra oğlunun iki kere korona virüse yakalandığını belirten Esra Sevgiloğlu, “Çok güç, hayli sorunlu günlerdi. Korona bulunmasına rağmen acil karaciğer nakli sonucu alındığında kar yağışı da uçuşa, seyahate pürüz oluyordu. Uzman, Sıhhat Bakanlığı’nın ambulans uçağı ile İzmir’e Kent Hastanesi’ne sevk edildi. Oğlumuz hayata uçtu. Mahir’den umutluyduk. Mahir’den hiç vazgeçmedik, onun da bizden vazgeçmeyeceğine inandık. Umuda sarıldık. Artık sıhhatle kucağımızda, bize gülücükler veriyor. Oğluma hayat veren amcama ve emeği geçen tüm doktorlara, hemşirelere fazlaca teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Ben de bir babayım ve hiç düşünmeden donör oldum

Yeğeninin bebeğine hayat veren 2 çocuk babası emekli personel İsa Ayık ise hislerini “Ben de bir babayım, hiç düşünmeden donör oldum. Nakil daha sonrasında da çok yeterliyim, sıhhatim yerinde. Hayat kurtarmanın memnunluğunu yaşıyorum” diyerek lisana getirdi.

KAYNAK: İHA