İsimli denetim koşuluyla özgür kaldıktan daha sonra firar eden Muhammed Öztürk, tehditlere devam ediyor

semaver

Active member
İsimli denetim koşuluyla özgür kaldıktan daha sonra firar eden Muhammed Öztürk, tehditlere devam ediyor İstanbul’da 15 yaşındaki yeğeni S.G’yi 6 yıl boyunca istismar ettiği öne sürülen Muhammed Öztürk (35) isimli denetim koşuluyla hür kaldıktan daha sonra kaçtı.

Firarda olan zanlının toplumsal medya üzerinden müvekkili ve kendisini tehdit ettiği öne süren avukat Sena Özçolak Kaymaz, hata duyurusunda bulundu.

Zanlının 2 yıldır yakalanmamasına reaksiyon gösteren S.G’nin babası Ahmet G., “ Tutuklu yargılanması gereken zanlı hür bırakıldı. İki yıldır aranıyor lakin bulunamıyor. Sanık yakalanıp hak ettiği cezayı alana kadar bize huzur yok” dedi.

İstanbul’da yaşayan S.G (15), 2 yıl evvel 4 yaşından 10 yaşına kadar dayısı Muhammed Öztürk’ün cinsel istismara maruz kaldığını argüman ederek şikayetçi oldu. Cinsel istismar savıyla gözaltına alınan ve tabiri alındıktan daha sonra isimli denetim koşulu ile hür bırakıldı. Ailenin itirazı üzerine 11 Temmuz 2019 tarihinde hakkında tutuklanma sonucu çıkarılan Muhammed Öztürk, kayıplara karıştı. 2 yıldır yakalanamayan Öztürk hakkında “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçlamasıyla İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkemeye sunulan İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Anabilim Dalı’nın raporunda, S.G’nin 9 yaş öncesi biroldukca defa kronik bir biçimde dayısı tarafınca cinsel istismara maruz kaldığını dengeli bir biçimde anlattığı açıklandı. İsimli Tıp 6. İhtisas Şurası tarafınca hazırlanan mütalaada ise “S.G’nin mağduru bulunduğu olay niçiniyle ruh sıhhatinin bozulduğu ve mağduru bulunduğu olayda beyanlarına prestij edilmesine pürüz tıbbi bir niye olmadığı” açıklandı.

‘BU ENDİŞEYLE YAŞAMAK İSTEMİYORUM’

Cumhuriyet’e konuşan mağdurun babası Ahmet Güç, cinsel istismar suçlamasıyla yargılanan sanıkların tutuksuz yargılanmaması gerektiğini vurgulayarak, “Serbest bırakılmasaydı asla kaçamazdı. İki yıldır aranıyor lakin bulunamıyor. Adalet istiyorum. Kızımın başına bu biçimde bir şey geldiği için fazlaca üzgünüm. Sanık yakalanıp hak ettiği cezayı alana kadar bize huzur yok” dedi.

”15 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞUNU ÖZ DAYISINA KARŞI SAVUNMAM GEREKÇESİYLE TEHDİTLERE MARUZ KALDIM”

Mağdurun avukatı Sena Özçolak Kaymaz, firardaki sanığın toplumsal medya üzerinden mağdurun ailesi ve kendisini tehdit ettiğini belirterek, sanık hakkında cürüm duyurusunda bulunduğunu söylemiş oldu.

Kaymaz, “Yargılamaya katılmayan kuşkulu davanın takibini vekili üzerinden sürdürmektedir. Sanık, belgede müşteki olan mağdur çocuğun ablasını, şahitleri toplumsal medyadan taciz boyutuna ulaşacak biçimde rahatsız etti. 9 Ocak tarihinde Facebook isimli toplumsal medya programının messenger uygulaması üzerinden tarafımı da iletiler göndermiştir. Bu iletilerde mağdur çocuk ismine evraka sunmuş olduğum dilekçenin görsellerini kullanmış. Tarafıma hakaretler hakaretler etmiş, argo bir lisanla tehditte bulunmuştur. 6 Mayıs tarihinde ise adımı ve soyadımı google üzerinden aratmam kararında youtube isimli programda birfazlaca fotoğrafımdan oluşan bir görüntü ve açıklama kısmında ise kimlik numaram ile ‘istediğiniz kadar yasadışı işler yapabilirsiniz, hak edene hak ettiğini vermek gerek’ yazıyordu. Kuşkulu Muhammed Öztürk’e ulaşabilmek ismine görüntüyü paylaşan hesabın sahibi M.Ç isimli şahsın telefon detaylarıne ulaştım. Görüşmeler kararında M.Ç isimli şahsın beni tanımadığını, Adıyaman’da ikamet ettiğini, Muhammed Öztürk’ü şahsen tanıdığını ve Öztürk’e telefonunu e-devlete girmesi için birkaç kere sefer verdiğini söylemiş oldu. Ardından Öztürk’ün avukatını ile görüşerek görüntünün kaldırılmasını talep ettim. Kısa bir süre daha sonra hata içerikli görüntü yayından kaldırıldı. 15 yaşındaki kız çocuğunu öz dayısına karşı savunmam sebebi öne sürülerek haksız suçlamalara, hakarete ve tehditlere maruz kalmış bulunmaktayım. Ne değerine olursa olsun mağdur çocuğun korunmasında üzerime düşen vazifesi layıkıyla yerine getirmeye devam edeceğim” diye konuştu.