Huzuru bulduğu ‘Mast kazı’ üretiminde 9 ayda 800 kaza ulaştı

erkan_623

New member
Denizli’nin Bekilli ilçesinde teşebbüsçü Seçkin Yurdakul, yüksek yem fiyatları ve artan girdi maliyetleri niçiniyle sahibi olduğu keçi ile koyun sürüsü ve danalarının hepsini sattı. Bekilli Belediye Lideri Mustafa Çoban’ın teklifiyle dokuz ay evvel Almanya kökenli ‘Mast Kazı’nı araştıran Yurdakul, üzüm bağları ile ünlü ilçede satın aldığı 50 kazla birinci sefer çiftlik kurup üretime başladı. Kendi kuluçka makinesinde döllü kaz yumurtalarından civciv çıkartan Yurdakul, çiftliğinde kısa müddette 800 kaza sahip oldu. 500 hafriyat kendisine ayıran Yurdakul, 300 kaz yavrusunu da ilçede kendisi üzere kaz çiftliği kurmak isteyenlere dağıttı.

Hafriyat üretmek kolay maliyeti düşük

Kaz üretimi yapmanın öteki hayvanlara göre daha kolay ve ucuz olduğunu anlatan Yurdakul, “Bizim bu işe girmemizdeki sebep bütün hayvanları denedik, keçisinden koyununa ve danasına kadar. Yem maliyetlerinden bıktık, yapamadık ve maliyetlerine gücümüz yetmedi. En son pes ettiğimizde bakıcılarla uğraşmak epeyce sıkıntı oluyordu. Bakıcılara beş ile altı bin TL maaş veriyorduk beğenmiyorlardı. En son kızarak bütün hayvanlarımı sattım. Artık hayvan işini bırakacağım dedim. Lakin Belediye Lideri Mustafa Çoban, ‘Mast diye bir kaz ırkı var’ dedi. ‘Bakıma gerek yok ve yem az’ dedi, denememi istedi. O gün akşama kadar araştırdım. Çok da bilgim yoktu ve daha evvel yetiştirmemiştim. Buldum ve özel bir ırk olduğunu öğrendim. Yepyeni ırk olarak 50 adet Mast aldım geldim. Kendimi görmek için 50 adetle başlamak istedim. 50 tane kazdan 900 kadar yumurta aldım ve bunun 800 adedini çıkartmayı başardım. 500 adedini kendime ayırdım. Geri kalan 300’ünü ise eşe dosta dağıttım. Hala daha yumurtlamaya devam ediyor ve ben bu kadar işin büyüyeceğini, bu kadar yüksek gücün olacağını bilmiyordum” dedi.

Amaç gelecek yıl bir milyonluk satış

Mast hafriyatın küçük bir havuz sayesinde karada da yetiştirilmesinin fazlaca kolay olduğunu, etindeki vitamin bedellerinin çok yüksek olduğuna dikkat çeken Yurdakul, “Kaz ırkının pahalı olan yeri etinden hayli tüyü ve ciğeri fakat Türkiye’de fazla kullanılmıyor. Kaz etinden sucuk yapılıyor ve yağı donmuyor, değişik bir hayvan. İnsan bedenine yararlı vitaminler taşıyor ve kırmızı etin kolesterolsüz hali diyebiliriz. Bizim şu anki gayemiz 500’dü ve ulaştık. Gelecek sene 1 milyonluk satış yapmayı planlıyorum. Bu hayvan günlük 200 gram yem tüketmekte ve yem tüketimini büyük ve küçükbaşa kıyasladığın vakit büyük bir fark ortaya çıkıyor. Bakımı süper biçimde sıradan. Bekilli ilçemiz şarabıyla, sirkesiyle ve üzümüyle meşhur ilçemiz. Kaz üretimi ilçemizi alternatif olabilir. Ocak ve Şubat ayında yumurtalama başlıyor ve 3 ile 4 ay sürüyor. Bu müddette de bir kaz 50 ile 60 tane yumurta veriyor” sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA