Hukukçular, Yargıtay’ın isimli yıl açılışında yaşanan anları kıymetlendirdi

semaver

Active member
Hukukçular, Yargıtay’ın isimli yıl açılışında yaşanan anları kıymetlendirdi Yeni isimli yılın açılışının, Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş’ın duasıyla açılması ve Yargıtay Lideri Mehmet Akarca’nın duaya cüppesiyle katılması reaksiyon çekti. Hukukçu Turgut Kazan, “duayla adaletin sağlanamayacağını” belirtirken hukukçu Ümit Kocasakal, “Adli yıl açılışında, bir yanda yasamayı, öteki yanda yargıyı yutmuş obez bir yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanı’nın, aktif ve baskın olarak yer almasını gerçek bulmuyorum” dedi. Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ise “Diyanet İşleri Başkanı’na yaptırılan, Cumhurbaşkanı ve Yargıtay Başkanı’nın da katıldıkları dua ile laik Cumhuriyet’e fatiha okutulmak istenmiştir” tabirlerini kullandı.

‘EVREN BİLE DÜŞÜNEMEZDİ’

Cumhuriyet’e konuşan Turgut Kazan, adaletin bağımsız, tarafsız ve kaliteli yargıçlar eliyle sağlanabileceğini belirterek, “Müslüman dünyasında da adalet için dualar ediliyordur lakin şimdi hiç birinde adaletin zerresi yok. Taliban, en çok dua eden olsa Afganistan’da adalet olur mu” sözlerini kullandı. “Duayla adalet sağlanmaz” diyen Kazan, “Laik bir cumhuriyette, adalete ulaşmak için dualarla yargı yılı açılamaz. Yargı yılı açılışında Cumhurbaşkanı konuşamaz. Kenan Evren’in kendisi bile bu biçimde bir şey düşünemezdi” tabirlerini kullandı. Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun’un, imgeyi, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dua ettiği imgeyle kıyasladığına dikkat çeken Kazan, “Kurtuluş Savaşı sürecinde Mustafa Kemal’in düşmana karşı Allah’a dua etmesi öteki bir şey. Karşısında düşman vardı. Yargıçları kendinize bağlayıp cüppeyle dua etmeleri olabilecek iş değil, kandırmacadır. Kandırmacayla adalet olmaz” diye konuştu. Kazan, Erdoğan’ın, “adaletin olmadığı bir ülkede zulüm olduğuna” yönelik kelamlarını anımsatarak “Türkiye’de zulüm olduğuna inanıyorum” dedi.

‘CÜRETLİ BİR ADIM’

Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk de Erdoğan’ın “Devletin dini adalettir” kelamı ile Erbaş’ın duasına işaret ederek “Bu kelamlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin değişmez niteliklerinden olan ‘laik hukuk devleti’ prensibi ile bağdaşmamakta. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemiş olduği ‘Devletin dini adalettir’ kelamı, 93 yıl öncesine dönüşü söz eden bir yanlışı içermektedir. Doğrusu, devletin temeli adalettir” dedi. Mahkeme ile caminin karıştırılmaması gerektiğini, duanın yerinin mahkeme değil cami olduğunu vurgulayan Türk, şunları kaydetti:

‘SİYASİ KONUM ALMA’

Hukukçu Ümit Kocasakal ise Yargıtay’ın hoş bir binaya kavuştuğunu fakat “adalet ve adil bir yargı tertibinin binayla olmadığını” belirterek “Adli yıl açılışında, bir yanda yasamayı, öteki yanda yargıyı yutmuş obez bir yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanı’nın, aktif ve baskın olarak yer almasını yanlışsız bulmuyorum” dedi. 2010 referandumu ile FETÖ’nün, Yargıçlar ve Savcılar Kurulu’nu (HSK) ele geçirdiğini ve kurulan yapının hala yerinde olduğunu vurgulayan Kocasakal, “HSK’nin oluşumu külliyen iktidarın tesirinde. bu biçimde bir yargının tarafsız ve bağımsız olma ihtimali yok. Mahallî mahkemeler de Yargıtay da bağımsız olamaz” tabirlerini kullandı. Akarca’nın, “yeni anayasa çalışmalarını destekledikleri” istikametindeki açıklamasına da işaret eden Kocasakal, “Bu bir siyasi hal almaktır. Bu kadar siyasi konum alabilen, Diyanet İşleri Lideri ile bir arada duaya katılan bir hukukçunun lider olduğu Yargıtay’ın, ne kadar tarafsız ve bağımsız olabileceğini kestiremiyorum. bu biçimde bir imgeden, yapıdan; bağımsız ve tarafsız bir yargı ve kuvvetli bir toplumsal inanç ve algı çıkmaz” sözlerini kullandı.