Hülya Koçyiğit’in bilinmeyen Fatma Girik anısı

Tuncay

New member
Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Filiz Akın ve Türkan Şoray’ı ‘Dört Yapraklı Yonca’ kitabıyla anlatan Bircan Usallı Silan, ‘Dört Yapraklı Yonca’ kelamını son kez kullanmak istediğini, “Onsuz bu biçimde bir şey olmaz. ‘Yaprağın biri düştü’ de olmaz. Onu sindiremiyorum içime” kelamlarıyla deklare etti. Silan “Şu an hala inanamaz durumdayım lakin Fatma Girik gözümün önünde daima ya iki numara kesilmiş, kısacık saçları kot pantolonu ve botlarıyla rüzgar üzere esen, söylemiş olduğinde kelamının art içinde duran bir bayan olarak kalacak” dedi.

“FATMA GİRİK’İN KAYBI YALNIZCA BİR STARIN KAYBI DEĞİL”
Sinema tarihçisi Burçak Cihan, Girik’i anlatmanın kolay olmadığını ve onun üzere bir oyuncunun tek tarafını anlatmanın ve de özetlemenin mümkün olmadığını söylemiş oldu. “Fatma Girik’le bir saat konuşan, onunla ömür uzunluğu arkadaş olmuş üzere olabiliyor. O duyguyu bize verebiliyordu, hepimiz onun dostuyduk yahut o hepimizin dostuydu. Fatma Girik’in kaybı yalnızca bir starın kaybı değil. Hepimizin hayatında var olan, tahminen de gittiği vakit, yokluğunu hissettiğimiz bir dalın de temel direklerinden birisi. Kırsal kısmın o kıstırılmış çelik hanımını oynadığı kadar, küçük burjuva bayanını oynadı. Lakin daima Fatma Girik oldu. onun için Fatma Girik’i ne bir kalıba koyabilirim ne bir sözün içine sıkıştırabilirim. En kıymetli özelliklerinden birisi ise bana bakılırsa o şöhretin kendine getirdiklerini değil de kendi kişiliğin o şöhrete getirdikleriyle ön plana çıktı. Güya bir ünlü oyuncuyla onun seveni içindeki değil, kardeşiymiş gibi” tabirlerini kullandı.

“O ROLÜ İÇİN AĞLIYOR, BEN HAYRANLIKTAN AĞLIYORUM”
“senelerca daima birlikte omuz omuza haklarımızı talep ettik. Sette birimize bir şey olduğu vakit birinci o heyecanla kapar, kucağına aldığı üzere hastaneye gdolayırdü. Bu istikametleri de hayli gelişmiş bir kişiydi” diyen Hülya Koçyiğit, Fatma Girik’in rolü için gereken her şeyi düşünmeden yaptığını, mesleğine tutkuyla bağlı olduğunu söylemiş oldu.

Hülya Koçyiğit, Fatma Girik’le bir anısını şu biçimde anlattı:
“Memduh’la yaptıkları bir sinema vardı. Sinema sahnesi için saçlarını kazıtması gerekiyor. sıfır numara tıraşa vurması gerekiyor. Beni aradı hayli sık görüştüğümüz için. ‘Hülya yarın bu biçimde bir sahne var, gelsene’ dedi. Seve seve gittim. Bir yandan, o güzelim uzun, simsiyah saçlar kazınıyor, gözünden yaşlar akıyor. Ben onu seyrediyorum. Tutamıyorum kendimi, ağlıyorum. O rolü için ağlıyor, ben hayranlıktan ağlıyorum. bu biçimdesine bir sanatçı, her türlü rolün üstesinden gelebilmek, hakkını verebilmek için kilo da alması gerekiyorsa, zayıflaması da gerekiyorsa, saçı da kesilmesi gerekiyorsa yapardı.”

“YÖNETMENİN DEĞİL, FATMA GİRİK’İN FİLMİ”
Sinema eleştirmeni ve müellifi Alin Taşçıyan, Fatma Girik’in bayan rollerinin bir yerinden tutup, onları kurbanlıktan çıkararak kuvvetliye çevirdiğini söylemiş oldu: İçgüdüleri ile aslında bir bayan olarak kendisini sinemanın ortasında konumlandırdığı yerden, kurban olan, daima acı çeken, sevdiğine kavuşamayan, tacize uğrayan, çocuğu olmayan, çocuğunu kaybeden, bir ödül üzere, bir armağan üzere adamların peşinden koştuğu, ele geçirilen o bayan tipinin ortasından birden içgüdüsel olarak bir hanımı güçlendirme gücü çıkıyor. O bayanların bir yerinden tutuyor ve onları kurbanlıktan çıkarıp kuvvetliye çeviriyor. Artık herkes bayan güçlendirmeden bahsediyor. Fatma Girik’in ortasında varmış bir anda o sinemaların ortasından çıkıyor. Sinema, direktörün denetiminden çıkıp Fatma Girik’in sineması oluyor.

“MEMDUH GİTTİ HER ŞEY BİTTİ”
Koçyiğit, Girik’in sinemaya ve Memduh Ün’e olan aşkından da kelam ederek, “Sinemayı hayli sevdi lakin epey sevdi, tutkuyla bağlıydı, yaptığı işe tapıyordu, Memduh Ün’e de tutkuyla bağlıydı. Onu yakın vakitte ziyaret ettiğimde güzelleşeceği, ayağa kalkacağı bu sefer direktörlük yapacağı hayaliyle yaşıyordu ve senaryoyu anlatıyordu. ‘Bak Hülya şu sahneyi şöyleki çekeceğiz, sen oynayacaksın ona gore’ diyordu. Sinema son anına kadar onunla birliktedi. ‘Hülya be Memduh gitti her şey bitti artık’ kelamlarını unutamıyorum. Büyük bir aşktı” haline konuştu.

Bircan Usallı Silan ise Fatma Girik-Memduh Ün aşkını, “Bircancığım bin kez dünyaya gelsem, bin sefer ona aşık olurum, bu hayatı bir daha onunla geçiririm demişti. Lakin Memduh Bey’in de ona hayli büyük aşkı vardı. Meskeninin her yerinde fotoğraflar vardı. Hiç kimsede o denli bir arşiv görmedim. Memduh Ün, Fatma Girik’i tanıdığı andan itibaren çıkan bütün haberleri toplamış ve ciltlettirip, onları kütüphaneye dizmişti” diyerek anlattı.