Hatay’da yaşayan 9 yaşındaki cam kemik hastası İlknur’un yüzü masallarla gülüyor

erkan_623

New member
Hatay Altınözü ilçesi Kansu Mahallesi’nde ailesiyle yaşayan ve kemiklerde basitçe kırılmalara yol açan “Osteogenesis Imperfecta” hastalığı niçiniyle okula gidemeyen İlknur’un yüzü, masal anlatıcısı Rezan Ezer ile güldü. İlknur’un durumunu öğrenen Altınözü Halk Eğitimi Merkezi öğretmenlerinden Ezer, istekli olarak İlknur’un meskenine gitmeye başladı. İlknur’un odasını adeta sınıfa dönüştüren Rezan öğretmen, okuma yazma öğretmesinin yanı sıra minik İlknur’a Anadolu masalları anlatarak hastalığını unutturuyor. En büyük hayalinin öğretmen olmak olduğunu tabir eden İlknur, dinlediği masallarla okuma alışkanlığı kazanıyor ve merakı artıyor.

BİRİNCİ DEFA MASAL DİNLİYORUM

İlknur Akyol, AA muhabirine, ömründe birinci kez masal dinlediğini söylemiş oldu.Dinlediği masallardaki karakterleri fazlaca sevdiğini ve etkilendiğini aktaran Akyol, “Masalda kuş, karınca, insan ve Memiş karakterleri vardı. Dinlediğim masallar epeyce hoştu ve hayli memnun oldum. Rezan öğretmenime epey teşekkür ederim.” diye konuştu.

ADETA MASALI YAŞADI

İstekli olarak masal aktifliği düzenleyen sınıf öğretmeni Rezan Ezer de Anadolu masallarını bilhassa dezavantajlı bölgelerde yaşayan ve bu tip etkinliklerden yoksun kalan çocukların ayağına götürdüklerini söylemiş oldu. Cam kemik hastası İlknur’un hiç masal dinlemediğini duyar duymaz aktiflik düzenlediğini söz eden Ezer, şöyleki devam etti:“Kansu İlkokulumuzun müdürü ile görüştüğümde okullarında örgün eğitime devam edemeyen ve konutta eğitim alan bir öğrencimizden bahsetti. İlknur’un bu biçimde etkinliklerden faydalanamadığını ve fazlaca istediğini öğrenince çabucak İlknur’a masal anlatmaya karar verdim. Şayet çocuğumuz masallara gidemiyorsa, masallar ona gitsin bu biçimde, diye düşündüm. Çok keyifli bir paylaşım oldu. Masalımızı anlatırken İlknur ile ortamızda epey hoş bir bağ oluştuğunu hissettim. Masalı anlatırken adeta masalı yaşadı. Bakışlarında, gülüşünde bunu hissettik, gözlerindeki ışıltıyı gördük. Benim için de epeyce hoş bir tecrübe oldu. Bundan daha sonra da bu tip aktiflikleri elimizden geldiğince sürdüreceğiz.”

BUNDAN daha sonra DAİMA KIZIMA MASAL ANLATACAĞIM

İlknur’un annesi Emine Akyol, kızının masallarla epey memnun olduğunu söylemiş oldu.Kızına artık sistemli olarak masal anlatacağını lisana getiren Akyol, “Bu aktiflikten İlknur’un çok memnun olduğunu gördük. Masal aktifliğini birinci kez yaşadı. Konutumuzda bu biçimde bir aktifliğin olması hayli hoş bir his. Herkese epey teşekkür ederim.” dedi.Yaklaşık 1,5 yıldır haftanın 5 günü İlknur’a konutunda ders veren Kansu İlkokulu sınıf öğretmeni Abuzer Ayaz da İlknur’un masal dinlediği sıradaki gülüşünden epeyce etkilendiğini ve artık her fırsatta İlknur’a masal anlatacağını kaydetti.

KAYNAK: AA