Hahamlar Erdoğan’a niye dua etti… İran müsamahası

Serkankutlu

Global Mod
Global Mod
Sefer Tora yazılımı fotoğraftaki üzeredir. Gümüş gösterge çubuğu ise hangi satırın ve sözün okunduğunu göstermek için kullanılır.

İslam Ülkeleri Hahamlar Birliği, Habad Ashkenaz Sinagogu Hahamı’nın önderliğinde Cumhurbaşkanlığı makamını İslam Ülkeleri Hahamları ve Türkiye Cumhuriyeti Hahambaşısı Rav İsak Haleva Cemaat eş liderleri İzak İbrahimzade ve Erol Kohen ile bir arada kalabalık bir Türkiye Musevileri Hahamları ile birlikte 2 saat süren bir Kosher Yemekli toplantı gerçekleştirdiler.

çok sıcak geçen bu ziyaret sonunda ARVİT duası (Akşam duası) ile bir arada HANOTEN duası da okunarak Cumhurbaşkanının sıhhati ve selameti için de Allah’a dua edildi.

HANOTEN (her şeyi veren İlah manasındaki sözcük) ekseriyetle düğünlerde okunur ve Cumhurbaşkanı’nın sıhhatine dua edilir. Benim düğünümde Cumhurbaşkanı Korutürk ismine da bu dua okunmuştu.

Bu değerli ve özel görüşmenin daha sonrasında da İslam Ülkeleri Hahamlar Birliği’nin ithal ettiği ve İran Yahudi Cemaati’ne armağan edecekleri Sefer Tora (TEVRAT YAZITI RULOLARININ) kargodan alınışı, Türkiye’de bulunan Hahamlar Rav Mendy Chitrik ve Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva eşliğinde geleneksek SEFER TORA KABUL merasimi dans ve müzikler eşliğinde gerçekleştirildi.

Haberin yayınlandığı Hanad haber sitesinde açıklandıği üzere İran’a SEFER TORA HİBESİ Sayın Erdoğan’ın ziyaretinden daha sonra gerçekleşmesi ondan da icazet alındığı halinde yorumlanmıştır. Sayın Erdoğan’ın bu hususta yazılı bir müsaadesi gerektiğini sanmıyorum lakin bu hususta olumsuz bir tutum olacağı da düşünülmemektedir.

Kaldı ki armağan edilecek rulo yahut kitap eski eser olmayıp mesleğini hakkı ile yerine getiren hattatların elinden çıkmış bir kitaptır.

Natürel matbaada basılmış Sefer Tora da olabilir. Bu mevzuda bir izahat mevcut değildir.

SEFER TORA Yani Tevrat Kitabı yahut Rulosu her hafta 3 defa özel dolaplardan çıkartılıp sabah duası olan TEFİLAT BOKER esnasında PAZARTESİ, PERŞEMBE ve CUMARTESİ günleri o haftanın PERAŞASI (Bölümü) okunarak 52 hafta daha sonra tekrar başa dönülerek okunmaya devam edilir.

Klasik Sefer Tora bu türlü dolaplarda ve özel işlemeli kaplarında saklanır.

Türkiye ve Dünya Musevileri idarenin bu müsamahasından dolayı müteşekkirdir.

Devamını temenni ederim.

Rafael Sadi