Hacı Bektaş-ı Veli Şenliği, İmamoğlu’nun iştirakiyle başladı

semaver

Active member
Hacı Bektaş-ı Veli Şenliği, İmamoğlu’nun iştirakiyle başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi, UNESCO’nun ilan ettiği Hacı Bektaş Veli’yi anma yılında büyük etkinliklere mesken sahipliği yapıyor.

16 Ağustos 1964 tarihinden itibaren, her yıl düzenlenen Hacı Bektaş Veli’yi Anma Şenliği bu yıl da Yenikapı Şov alanında gerçekleşti. Şenlik, Kardeş Türküler ve Şevval Sam’ın konseriyle başladı. Şenliğe İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ve CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu da katıldı.

İmamoğlu, konser daha sonrasında yurttaşları selamlayarak bir konuşma yaptı. İmamoğlu, “Sizlerle bir ortada, bu hoş İstanbul’da, bu hoş İstanbul hoş gecede, İstanbulluların olan Yeni Kapı Meydanı’nda, bu toprakların o en derin vicdanlarından, en çağdaş seslerinden Hacı Bektaş-ı Veli’yi İstanbul’da anmanın onun hisleriyle, kelamlarıyla bir ortada olmanın fazlaca büyük keyfini yaşıyoruz. Sizlerle yaşıyoruz. Beğenilen geldiniz. Bu akşam aslında buraya çıkıp bir konuşma yapma niyetimiz açıkçası yoktu. Sanatkarlarımız var onlar aslına bakarsan gerekeni o kadar hoş söylüyorlar ki… Lakin yarın akşam sizlerle bir ortada olacak olan epey değerli Genel Liderimiz Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’yla sizi selamlayacağız. ötürüsıyla bu akşam bu heyecanı ve bu çoşkuyu bu Hacı Bektaş-ı Veli’nin hisleriyle sanatkarlarımızın sazıyla, kelamıyla bir ortada olma heyecanını görür görmez, duyar duymaz arkadaşlarımız dedi ki mutlak selamlamalısınız. Onun için selamlıyorum sizi. Lakin bu akşam da yalnız selamlamıyorum. CHP Sayın vilayet lideri Canan Kaftancıoğlu’yla selamlıyorum. İnşallah umut ediyorum ki yüz yıllar evvelden Hacı Bektaş-ı Veli’nin o çağdaş hislerini en yeterli biçimde en hoş biçimde temsil eden bir jenerasyon oluruz. İstanbul’u da buna layık dünyanın en hoş, en rahat, en huzurlu çocukları için, gençleri için, bayanları için özetlemek gerekirsesı her yaşayanı için özgür ancak birbirine sevgiyle hürmetle bakan bir kent yaparız.” sözlerini kullandı.

KAFTANCIOĞLU’NUN BİLDİRİSİ

Ekrem İmamoğlu ile birlikte anma aktifliğine katılan CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ise şöyleki konuştu:

“Gelenekten geleceğe Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin ruhunu yaşayan, yaşatan sizlere kocaman bir alkış… Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin ruhunu yaşatanlara da koçman bir alkış… Bu ruhu hissederek, daima birlikte hissetmemize sebep olan, yalnızca Anadolu’ya değil tüm dünyaya yayılmasına vesile olan işçi kardeşlerimize, sanatkarlarımıza sonsuz minnet ve teşekkürler hepinize yeterli geceler diliyoruz.”