Google Haritalar'ın İtalyan kralı Yakinop'un tarihi: kimdir, ne yapar, nasıl yapar. Ve yapay zekadan korkmadığı için

Suzan

New member
baba Yakinoplu Faslı, anne Napoli kökenli olup, hayatının ilk yıllarını burada doğmuş ve yaşamıştır. Bolzanosonra taşındı Milano ve şimdi şu noktada Roma. Şimdilik bu kadar yeter, çünkü sohbetimiz sırasında gülümseyerek bize “şimdilik fazla hareket etmiyorum” dedi.

Artık gerçek dünyada pek seyahat etmiyor ama belki de bu yolculuk bir şekilde onun kanına yazılmış, Yakinop'un Gerçek adı Yassin En Naimi'dir, dünyadaki en büyük Google Haritalar uzmanlarından ve kullanıcılarından biridir. Ve böylece sanal da olsa gerçekten de hareket ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri

TikTok'u satın almak isteyen (ancak satmak istemeyen) adam kim?

kaydeden Emanuele Capone

15 Mayıs 2024

tiktok: Yakinop'un yeteneklerini gösteren bir video

Fortnite sayesinde belediye başkanı oldu

Onunla tanıştık çünkü Yakinop 8 kahramandan biri Rahatça hareket et8. Çeyrek podcast'i seyahatte inovasyona, sürdürülebilirliğe ve geleceğe adanmıştır. Ana platformlarda dinlenen ve sunuculuğunu Carolina Di Domenico'nun üstlendiği şarkı, 33 yaşındaki dijital yaratıcının katılmayı kabul etmesi açısından açıktı: “Çok fazla yayın yapmadığım bir dönemde beni aradılar ve bu nedenle İlgi odağı olmaktan biraz uzaktaydım ve bu takdir ettiğim bir şeydi, diye bize açıkladı. ortak nokta özgürce hareket etmek ve seyahat etmenin alternatif yollarını bulmaktırve sanal dünyalarda hangi yolculuklar benimkinden daha alternatif?”.

Yakinop, TikTok'ta neredeyse yarım milyon takipçiInstagram'da 100 binin üzerinde ve YouTube'da 70 binin üzerinde takipçisi olan , aslında her şeyi başka bir platformda başlattı, o da lakabını aldığı platform. İnternette neden hem Yakinop hem de Belediye Başkanı olarak tanındığını sorduğumuzda bizimle paylaştı: “İlk kelime, küçükken vaftiz annemin bana taktığı lakap olan Yaki'den geliyor. ikincisi ise hata Fortnite”. Hangi anlamda? “2019 ile 2020 arasında yapmaya başladım Twitch'te video oyunu yayını (burada 130 binin üzerinde takipçi var, ed.) ve ben de oradan başladım Fortniteo zamanlar zaten çok popülerdi. Ve tamamen şans eseri, karakterim sürekli aynı şehirde aşağı inip savaşmaya başlıyordu. Oyunda olabilecek pek çok şey arasında her zaman aynısı. Ve insanlar beni fark edip şaka yapmaya ve dalga geçmeye başlayınca, o şehrin belediye başkanı olduğumu ima ederekBu takma adı kullanmaya ve bana ait olmaya karar verdim.”

Bugün Yakinop video oyunlarını biraz terk etti ve sosyal medyadaki faaliyetlerinin çoğunu onu ünlü yapan şeye adadı: basitleştirmek, İnternette yayınlanan bir fotoğrafta gösterilen yerlerin gerçekte nerede olduğunu öğrenin. Örneğin, insanlar bir captcha'da (“bir bisikletin göründüğü tüm kutuları seçen tür”) tasvir edilen gerçek dünyadaki konumu belirlemesi için ona meydan okuyorlar ve o da ülkeye, şehre, sokağa ve caddeye geri dönüyor. tam çapraz inceleme i işaretlerthe araç plakası arabaların, gölgelerGüneş'in konumu, giyimi insanlar ve daha sayısız detay. Bunlar sadece görünüşte önemsizdir.

Yakinop, Carolina Di Domenico ile birlikte

GeoGuessr'dan sosyal medyaya tesadüfen başlayan bir kariyer

Bunu kullanmaya başladığı platform olan TikTok'ta (ve daha az ölçüde Instagram ve YouTube'da) yapıyor 2018 ile 2019 arasında, hâlâ Müzikal olarak adlandırıldığı dönemde: “Oynadığım klipleri yayınlayarak başladım GeoGuessr (bir fotoğrafın çekildiği yeri tanımlamanız gereken çevrimiçi bir oyun, ed.) nesnel olarak kötü sonuçlarla. Ama komiktiler ve onları paylaşmaya devam ettim.” Peki sonra? “Sonra kendimi geliştirdim, nasıl olduğunu bile bilmiyorum – bize itiraf etti – gördüm Google Haritalar'ı kullanarak tahmin yapan İspanyol bir çocuk, çok iyiydi ve ben de denemeye karar verdim. Ve ben de iyi olduğumu keşfettim.”

Ona göre erdemin bir kısmı her şeyden önce sahip olmakta yatmaktadır. bilgisayarları çok erken kullanmaya başladım90'lı yılların sonunda, “Sadece 7-8 yaşlarındaydım ve internette bilgi bulmak şimdi olduğundan çok ama çok daha zordu”. Bu uygulama kesinlikle onun pes etmemesine ve iyi bir iz sürücü, iyi bir gözlemci, iyi bir dedektif olmasına yardımcı oldu. Gerisini TikTok halletti: “Odaklanmaya karar verdiğim ve tüm çabalarımı yoğunlaştırmaya karar verdiğim platformdu çünkü halka daha kolay ulaşmamı, büyük sayılar yaratmamı, daha fazla kitleye ulaşabilmemi sağlayan platform olduğunu hemen anladım. hızla popüler olmak. Ve bence bu en kolay ve en erişilebilir olanıdır, özellikle de daha uzun videoların yayınlanmasına izin verdikleri için.”

instagram: Yakinop'un yaptığı iyilik örneği

Test

Çevrimiçi yaş doğrulama: 9 büyük platformda (gerçekte) nasıl çalışıyor?

kaydeden Emanuele Capone

01 Mayıs 2024

Yapay zekanın zorluğu

Yakinop neredeyse şans eseri iyi oldu ya da her halükarda iyi olduğunu keşfetti ama şimdi bu yeteneğini geliştiriyor: “Eğitiyorum, çalışıyorum, kendime zorluklar koyuyorum, güncel kalıyorum Yapay zekaya dayalı olanlar da dahil olmak üzere, yaptığım işi yapmak için yararlı yeni araçlar hakkında”. Peki yapay zeka coğrafi tahmin alanını da istila etmeye mi başlıyor? “Bunu ters görüntü araması yapmak için kullanmıyorum (düşünebileceğiniz gibi, ed.) çünkü bir fotoğrafın kökeni zaten bu şekilde kurtarılabiliyorsa, o zaman becerilerimin hiçbir faydası olmaz – diye bize açıkladı – Ancak İşimi düzenlemek için ChatGPT'yi kullanıyorumaramaları hızlandırmak, örneğin bir bulmacayı çözmek için odaklandığım yere en uzak veya en yakın 10 şehri daha hızlı bulmak için.”

Sadece bu da değil: “Zaten araçlar var GeoSpy gibi herkes tarafından erişilebilir (ki bu) Benim yaptığımı yapmaya çalışan, oldukça iyi çalışan ve bazen ulaştığım sonuçları doğrulamak veya reddetmek için kullandığım şeyler.” Gelecekte yapay zekayı kullanmak isteyeceği bir kullanım, daha geniş bir alana ulaşmak için onun yeteneklerinden yararlanmaktır. izleyici: “Çeviri ve dudak senkronizasyonu fiyatlarının düşmesini bekliyorum videolarımı İngilizce ve İspanyolca olarak dublajla” diye tahminde bulundu.

Bu kısa vadeli bir hedef, orta-uzun vadeli ise onun için bugün sosyal medyadaki faaliyetlerinden geçiniyormuhtemelen sponsorlu içerik ve danışmanlık, hepsi başka yerde: “2-3 yıl içinde Kendi kaçış odalarımdan oluşan bir zincir açmak istiyorumçok iyi gidiyor ve çok fazla talep var”. Ve Belediye Başkanının insanların çıkışa doğru daha kolay ilerlemesine yardımcı olmak için orada olup olmayacağını kim bilebilir? Ve her şeyden önce onu tanımlamak.

@capoema