Gönül Elleri Çarşısı güzellik atölyeleri muhtaçlık sahibi bayanların üretim üssü oldu

erkan_623

New member
Tamamı el emeği göz parıltısı olan mamüllerin imalatında çalışan muhtaçlık sahibi bayanlar, Yeterlilik atölyesinde çalışarak konut ekonomilerine katkı sağlıyorlar. İkramlık eşyalardan, Pazar filesine, giysiden halı, kilim dokumaya kadar geniş yelpazede üretilen mamüllerin satışından elde edilen gelirlerin tamamı ise bir daha muhtaçlık sahibi ailelere veriliyor. Eşi Fatma Yazıcı ile bir arada Gönül Elleri Çarşısını ziyaret eden Tuzla Belediye Lideri Dr. Şadi Yazıcı, “İhtiyaç sahibi ile gereksinim fazlasını buluşturmaya çalışıyoruz. Hakikaten, bütün gönüllere dokunduğumuz, Sayın Cumhurbaşkanımızın tabir ettiği üzere gönül belediyeciliğinin tepe noktasına çıkma gayretimizi elimizden geldiğince gösteriyoruz.” dedi.

MUHTAÇLIK SAHİPLERİ BAYANLARA ÜRETİM ÜSSÜ OLDU

Türkiye’nin dört bir yanında alan el ile veren eli buluşturan Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı içerisinde bulunan yeterlilik atölyeleri, muhtaçlık sahibi bayanlar için üretim üssü oldu. Tuzla’da yaşayan ve takipleri Gönül Elleri Çarşısı tarafınca yapılan gereksinim sahibi bayanlar, Yeterlilik Atölyeleri’ne gelerek hem üretmenin keyfini yaşıyorlar birebir vakitte konut ekonomilerine katkı sağlıyorlar. Atölyelerde gereksinim sahibi bayanların ürettiği giysi, mesken dekorasyon, dikiş, nakış, halı dokuma, nikah şekeri, çanta, file üzere eserler, Gönül Elleri Çarşısı’nın mağazasında satılıyor. Satılan eserlerden el edilen gelir, gereksinim sahibi bayanlara ulaştırılıyor. Ayrıyeten çocuğu olan ve konutundan ayrılamayan gereksinim sahibi bayanlar, firmaların talepleri doğrultusunda gelen el işlerini de konutlarında üretebiliyorlar. Tuzla Belediye Lideri Dr. Şadi Yazıcı ve eşi Dr. Fatma Yazıcı, Gönül Elleri Çarşısı’nı ziyaret ederek üretim yapan bayanlarla sohbet ettiler.

BALIK TUTMAYI ÖĞRETME GAYRETİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ

Gönül Elleri Çarşısı hakkında bilgi veren Tuzla Belediye Lideri Dr. Şadi Yazıcı, “Gönül Elleri Çarşısı, 2009 yılında açılışını yaptığımız vakit bizim için değerli olan ve hala kıymetini yitirmeyen en değerli projemizdir. Muhtaçlık sahibi ile gereksinim fazlasını buluşturmaya çalışıyoruz. Nitekim, bütün gönüllere dokunduğumuz, Sayın Cumhurbaşkanımızın söz ettiği üzere gönül belediyeciliğinin tepe noktasına çıkma uğraşımızı elimizden geldiğince gösteriyoruz. 23 bine yakın aileye yalnızca erzak dağıtmak değil, her mevzuda kimi vakit ruhsal kimi vakit nakdi yardımlar olmak üzere bütün dezavantajlı bölümlere dokunmaya çalıştığımız bir tertip yapısıdır. En kıymetli ve en farklı tarafı ise, çarşımızın açılışında Emine Erdoğan Hanımefendi’nin tabir ettiği üzere ‘Mağdur insanları beklemek değil, gidip ulaşmak lazım’ diyerek ulaşmayı sağlayan 4 bin 300 bayan kent gönüllümüzün uğraşı ile birlikte hem yardım dağıtmak tıpkı vakitte her istikametiyle ailelerin yanında olmak, birebir vakit da üretim ve ekonomik takviye sağlayacak olan, ‘Balık tutmayı’ öğretme uğraşımızı sürdürüyoruz” dedi.

BURADA 180 BAYAN ÜRETİME KATKI SUNUYOR

Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı’nın kurucu gönüllülerinden Dr. Fatma Yazıcı,” Takip ettiğimiz 23 bin ailenin ortasından birtakım bayanların üretime takviye olabileceklerini fark ettik. Yalnızca hazır almak değil, üretmek konusunda da onlardan dayanak istedik. Sağ olsunlar onlar da geldiler. Burada Halk Eğitim ve İŞKUR ile bir arada projeler yaptık. Onlara üretmenin keyfini yaşattık. Zira üretmek insan ruhuna yeterli geliyor. Yalnızca hazır almak değil, burada toplumsallaşmak, akranları ile bir ortaya gelmek, yalnızca dertlinin kendisi olmadığını görmesi bile onların psikolojilerine güzel geldi. El sanatları atölyemiz bu biçimde başladı. Şu anda 180 bayan burada üretime katkı sunuyorlar. Mesken iktisadına, birtakım faturalarını ödeme konusunda yardımda bulunmuş oluyoruz. Buraya gelen bayanlarımızın maharetlerine nazaran üretimler yaptırıyoruz. Eğitim de veriyoruz. Bilhassa burada eğitim verdiğimiz konularda meskenlere iş veriyoruz. Bizlerden yardım alan bayanlarımıza buradan seslenmek istiyorum. Üretmenin keyfini yaşamak ve konut ekonomilerine katkı sağlamak gayesiyle bizimle işbirliği yapabilirler. Bilhassa firmalara da seslenmek istiyorum. Biz Tuzla Belediyemizin ikramlık eşyalarını da burada üretiyoruz. Özel günler için firmalar bizlere sipariş veriyorlar. Çok uygun fiyata ikram kutuları hazırlıyoruz ve kendilerine teslim ediyoruz” dedi.