Göğüs kanseriyle çaba eden bayanlara seslendiler

semaver

Active member
Pi Bayan Kanseri Derneği, Türkiye’de birinci sefer göğüs kanseri hastalarıyla ünlü dalgıçları bir ortaya getirdi. ‘Pembe Dalış’ ismi verilen aktiflikte dalgıçlar, Kaş’ın mavi sularında, göğüs kanseri hastaları ismine bildiri ilettiler; “Ruhumuz denizlerden derin, Gücümüz Kanserden Büyük”…

Göğüs Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında gerçekleştirilen aktifliğe; özgür dalış dünya rekortmeni, ulusal sporcu Şahika Ercümen, deniz altı fotoğraflarıyla tanınan Ayşegül Dinçkök, Acıbadem Maslak Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Eralp ve göğüs kanseriyle uğraş eden Didem Ergin ve Deniz Toker katıldı. Kaş’ın mavi sularında dalan takım, deniz altında açtıkları pankartta “Gücümüz Kanserden Büyük” bildirisini ilettiler…

“Kadınların ortasındaki gücü vurgulamak istedik”

Ekim ayı boyunca çeşitli etkinliklerle göğüs kanseri hakkında toplumun tüm bölümlerini bilgilendirmeyi amaçladıklarını anlatan Pİ Bayan Kanserleri Derneği Lideri İstek Karataş, “Pembe Dalış etkinliğimize katılarak bize takviye verenler dalgıçlarımıza ve hastalarımıza tüm bayanlar ismine fazlaca teşekkür ediyoruz. Maalesef ki, göğüs kanseri yaygın bir hastalık. Bayan kanserleri içinde birinci sırada yer alıyor. Fakat, bu hastalığa karşı yeni tedavi halleri de geliştiriliyor. Biz bu aktiflikte tedavi seyahati yapan tüm bayanlar ismine topluma seslenmek istedik. Göğüs kanseri tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tıbbi gelişmelerin yanı sıra bayanların ortasındaki güç, bu hastalıkla uğraş etmede epey değerli. Bu aktiflikte, bayanların ortasındaki gücün kıymetini vurgulamaya çalıştık” dedi.

Şahika Ercümen, rekor denemesindilk evvel hastalarla dalış yaptı

Hür dalış alanında kırdığı rekorlarla ülkemizin ismini milletlerarası seviyede muvaffakiyetle temsil eden ulusal atletimiz Şahika Encümen, Pİ Bayan Kanserleri Derneği’nin “Pembe Dalış” aktifliğine katılmaktan memnunluk duyduğunu lisana getirdi.

Yeni bir rekor denemesine hazırlanan Şahika Ercümen, aktiflikle ilgili hislerini şu biçimde deklare etti: “Meme kanseri hastalarıyla bir arada dalarak, onların gözünden su altını yansıtabilmek, onların yaşadıklarını vehissettiklerini tüm toplumla paylaşabilmek ismine, farklı meslek kümelerinden bayanlar olarak büyük bir dayanışma ortasında bir ortaya geldik. birlikte, hoş ve manalı bir dalış yaptık”

Dünya rekoruna hazırlandığı bir periyotta olduğunu söyleyen Şahika Ercümen; “Ben bugünlerde yeni bir dünya rekoruna hazırlanıyorum. Fizikî olarak yorgun olduğum bir müddetç yaşıyorum. Dalış da beni yordu lakin manevi olarak Pembe Dalış aktifliği epey fazlaca değerliydi, gerçekleştirmek de beni hayli motive etti. Açıkçası, bütün yorgunluğumu unutturdu bu hissiyat! Zira suyun altında onların o yorucu tedaviye karşın ne kadar kuvvetli olduklarını ve hayata tutunduklarını gördüm. Yaptığımız bu dalış, umarım bir fazlaca göğüs kanserli hastaya ilham verir. Ben şahsi olarak dünya rekoru için fazlaca büyük bir motivasyon ortasındayım ve bu biçimde manalı bir dalış yaptığım için de hayli epey mutluyum” dedi.

“Suyun güzelleştirici ve birleştirici gücü var”

Deniz altı fotoğrafları ile tanınan, fotoğraflarını ‘Derin Tutku’ kitabında bir ortaya getiren Ayşegül Dinçkök ise şunları söylemiş oldu: “Suyun güzelleştirici ve birleştirici bir gücü var. Hepimizi bir ortaya getiren de bu oldu. Suyun bu gücüyle bir ortaya gelmek, bir arada kuvvetliyüz demek ve onların yanında olduğumuzu vurgulamak istedik. Pembe İzler Bayan Kanserleri Derneği’nin farkındalık için bizi bir ortaya getirmesinden dolayı epey memnunum. Hoş bir projeye bir modül tuz attıysak ne mutlu!” dedi.

“İçimizdeki güc, bizi daha da güçlendiriyor”

Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Eralp, göğüs kanseri tedavisinde muvaffakiyet oranının giderek arttığına dikkat çekerek “Meme kanserine yönelik toplumda farkındalığın artması, tedaviye yönelik araştırmaların, yeni formların de çoğalmasını sağlayan itici bir güç. Gelişen tedavi biçimleri yardımıyla de bugün artık göğüs kanseri güzelleşmenin sağlanabildiği hastalıklar kümesine girebiliyor. Lakin tedaviler kadar, hastaların moral ve motivasyonlarının yüksek olması tedavi muvaffakiyetini artırıyor. Dalış sporunu seven bir bayan, bir tabip olarak şunu da söylemek isterim; dalış sırasında su insanı sarıp sarmalar, hafifçelersiniz. Sadece içinize, nefes almaya odaklanırsınız, denizin hoşluğunu keşfedersiniz. Hastalarımızın birçok tıpkı dalış üzere hastalıkla gayret ederken kendilerine odaklanıp, kendilerine dair yeterli hissettiren, güçlendiren keşifler yapıyorlar. Bu keşif ve güç, tedavi seyahatinde onları güçlendiriyor.” dedi.

“Bana olmaz dediğim yaşlardaydım”

2014 yılında çabucak hemen 34 yaşındayken göğsünde tesadüfen fark ettiği kitlenin akabinde kanser tanısı konan Deniz Toker de Pembe Dalış grubundaydı. Eskrim alanında eski ulusal atlet olan Deniz Toker, “Bana olmaz, dediğim yaşlardaydım. Ancak tabiplerle görüştüğümde çok rahatladım. Ameliyat, kemoterapiler, radyoterapi üzere güçlü süreçleri yaşadığım dokuz ayın sonunda başarılı bir biçimde tedavim tamamlandı” diyen Toker, bu sürecin akabinde ömrünü değiştirmeye karar verdiğini anlattı. Kendisini toparlamak için çıktığı tatilde, tüplü dalış ile tanışmasını “yaşamım değişti” diye anlatan Toker, daha sonraki süreci “Aldığım dalış eğitimleri ile de artık sonucumı vermiştim. İstanbul’daki gerilimli çalışma hayatına geri dönmeyecektim. Kaş’ta bir dalış okulunda çalışma sonucu aldım. Hem fazlaca sevdiğim hobime devam edecek, birebir vakitte eğitimlerimi aldığım dalış okulunda ofis müdürü olarak çalışacaktım. 6 yıldır Kaş’tayım ve bu sonucumdan hiç pişman olmadım” diye özetledi.

Pembe Dalış projesini duyduğu birinci andan itibaren hayli heyecanlandığını söyleyen Toker şunları söylemiş oldu: “Bence göğüs kanseri farkındalığı için yapılan en keyifli çalışma. Su altı benim epey memnun olduğum bir yer. Kendi bakış açımdan bu aktifliğin bir modülü olmaktan memnunluk duydum. Dünyada her 8 bayandan biri göğüs kanserine yakalanıyor. Onlardan biri de benim. Göğüs kanserinin tedavisinin olduğunu, daha sonrasında bizlerin de hayatın tadını çıkarabildiğimizi anlatmak istedim. Bu hastalık tahminen durup düşünmek için bir niye oluyor. ömrünüzü, sevdiğiniz işler yapmak için bir dönüştürme seyahatine da çıkabiliyorsunuz tıpkı benim gibi” dedi.

“Dalmak, iç dünyama bir seyahat gibi”

Pembe Dalış takımında yer alan ve ABD’de yasayan Didem Ergin, yaklaşık 5 ay evvel göğüs kanseri tanısı aldığını ve tedavi olmak için Türkiye’ye döndüğünü ve kemoterapi sürecinin devam ettiğini belirterek, şunları söylemiş oldu:

“Bebeğimi emzirirken elime gelen kitlenin süt bezesi olduğunu düşündüm. Lakin bir süre daha sonra gittiğim tabip, göğüs kanseri tanısı koydu. Ben doğal hayatı benimseyen, meditasyon ve spor yapan, sağlıklı yaşayan biriyim. Teşhis konunca birinci reaksiyonum; ‘Bu benim başıma niçin geldi?’ diye isyan etmek oldu. İlaca ve tabiplere karşı uzak duran bir imal vardı. O noktalarda o kadar serttim ki göğüs kanseri tanısı aldığımda bu mevzuda esnemem gerektiğini fark ettim. Sağ göğsüm alındı, kemoterapi tedavimin de son kürü kaldı.

Bu yaşadıklarım benim için kendi zihnime, iç dünyamdaki derinliklere bakabilme imkanı sağladı bana. Hatta yaratıcılığım arttı ve insanın kendi zihniyle çalışması ve kendine şefkat göstermesinin ehemmiyeti üzerine bir podcast serisi yapmaya başladım. Podcast dinleyicisi dünyanın her yerindeki bayanlardan teşekkür bildirileri alıyorum. Ve bu beni hayata bağlıyor. Tedavi sürecinden geçerken hayata tutunmaya, sevdiğimiz şeylere enerjimizi vermeye devam etmeliyiz” dedi.

Pembe dalış etkinliğinde yaşadığı hislere da değinen Didem Ergin dalmanın; insanın kendi içine bakma, hislerini manaya, anlamlandırma ve şifayı zevk aldığı şeylerde bulma süreciyle epey emsal olduğuna dikkat çekerek kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Tüm göğüs kanseri hastalarının da bu biçim bir içsel seyahatle hastalığını kabullenmelerinin ve kendilerine şefkatli davranmalarının epey kıymetli olduğunu düşünüyorum. Örneğin nefes almak üzere, insanın hayatında yeterli giden şeyleri fark etmelerinin ve ne kadar kuvvetli, metanetli olduklarını anımsayabilmelerinin şifalandırıcı gücüne inanmalarını isterim”

Didem Ergin, hastalık tecrübesini yaşadıktan daha sonra ömrünü bu kuvvetli tecrübesi hayatış şahıslara ruhsal olarak yardım etmeye adayacağını belirterek, bunun için psikoloji eğitimi aldığını söylemiş oldu.

Hibya Haber Ajansı