Ferdi Özbeğen kimdir, nereli ve niye öldü? Ferdi Özbeğen ömrü ve müzikleri…

Tuncay

New member
Ferdi Özbeğen, müzikleriyle bir periyoda damga vurdu. Sanatçı, İzmir’de doğdu ve küçük yaşlarda müzik ile ilgilenmeye başladı. Müsabakaya katıldı, orkestrada müzikler seslendirdi ve 1977 yılında da 45 Dakika’yı çıkardı. Sanatkarın sevenleri Ferdi Özbeğen niye vefat etti, kaç yaşında öldü üzere soruları arıyor. İşte, ayrıntılar…

FERDİ ÖZBEĞEN KİMDİR?

Sanatçı Özbeğen,1941 yılında İzmir’de dünyaya geldi.11 yaşındayken ortaokulla birlikte özel müzik eğitimine başladı. 1960 yılında Özel İzmir Koleji’ni bitirdikten daha sonra İstanbul’da İktisat Fakültesi’ni kazandı ancak 1963 yılında babasının vefat etmesi üzerine eğitimini yarıda kesmek zorunda kaldı ve müziğe yöneldi. 1965 yılında Ferdi Özbeğen Orkestrası ile Hürriyet gazetesinin Altın Mikrofon Yarışına katıldı. Orkestrası dağıldı, Özbeğen de Şefik Uyguner’in orkestrasında çalışmaya başladı.

1977 yılında birinci uzunçaları olan Ferdi Özbeğen’le 45 Dakika’yı çıkardı. 1978 yılında Orhan Gencebay’ın plak şirketi Kervan Plak’a geçerek Ferdi Özbeğen’le Sohbet, 1979 yılında Teşekkürler ve 1980 yılında da Mutluluklar albümlerini sundu. Sohbet albümüyle Altın Plak Mükafatını kazanan Özbeğen, Mutluluklar albümüyle de Platin Plak ve Altın Piyano Mükafatlarını kazandı. Kervan Plak’ın birinci plağı olan Kaç senelera albümünü çıkardı. Bunu 1981 yılında Yaşadıkça, 1982 yılında Bir Sır Üzere ve 1983 yılında Seviyorum Delicesine albümleri izledi. Bu albümlerde Özbeğen, Dava Aker’in aranjmanlarından oluşan Rahbani Brothers müziklerini, periyodun sevilen yahut klasikleşmiş modüllerini ve de daha öncesinden söylenmiş ve unutulmuş müzikleri bir daha düzenleyerek seslendirdi; “Eskimeyen Dost”, “Seni Terkedeceğim”, “Yok Yok Palavra Deme”, “Kandil” üzere.

Ferdi Özbeğen, 1984 yılında bugün bile birebir kaliteye ulaşılamamış bir tarafı alaturka, bir tarafı pop müziklerinden oluşan Piyanist albümünü çıkardı. Alaturka balatları “Gurbette Sevgilim”, “Bir Gülü Sevdim”, “Bir Sevgi İstiyorum” üzere modüllerden oluşurken pop balatları Dava Aker aranjmanlarından oluşan “Elega-Her Gece”, “La Boheme-Giden Sensin”, “Cenizas-Özlenen Sevgiliye” üzere aşk müziklerinden oluşuyordu. Özbeğen, 1982 yılının vergi rekortmeni olur. Sizin Seçtiklerinizle albümü kendisinin yorumuyla bu biçimdeın yapılmış birinci best of albümüdür. Bu albümü 1985’te çıkardığı bir tarafı alaturka başka tarafı da pop-rock temaları içeren Tahminen Bir Gün ve 1986’da çıkardığı Sana Gereksinimim Var albümü izledi; bu albümde Orson Welles’in “I Know What Is To Be Young” ve Lionel Richie’nin “Hello” müziklerinin Türkçe uyarlamalarını seslendirdi. 1986 yılının sonlarına hakikat çıkardığı Sevdiğiniz Müzikler albümü Türkiye’de çıkarılan birinci krom kasettir ve devrin kurallarına nazaran masraflıdır.

FERDİ ÖZBEĞEN niye ÖLDÜ?

Sanatçı, 2001 yılında yakalandığı prostat kanserine 2013 Ocak ayında yenik düşerek tedavi gördüğü hastanede hayatını yitirdi. 30 Ocak tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenen merasimin daha sonrasında Özbeğen’in cenazesi, Ulus Mezarlığı’nda toprağa verildi.

FERDİ ÖZBEĞEN MÜZİKLERİ

Ferdi Özbeğen’le 45 Dakika (1977)
Ferdi Özbeğen’le Sohbet (1978)
Teşekkürler (1979)
Mutluluklar (1980)
Kaç senelera (1980)
Yaşadıkça (1981)
Bir Sır Üzere (1982)
Yirminci Sanat Yılı Şan Konseri (1983)
Seviyorum Delicesine (1983)
Piyanist (1984)
Sizin Seçtiklerinizle (1984)