Fatih’te 2.5 dakikada 1 milyon liralık soygun: ‘Ben olayı 2.5 dakikada anlatamıyorum’

semaver

Active member
Fatih’te 2.5 dakikada 1 milyon liralık soygun: ‘Ben olayı 2.5 dakikada anlatamıyorum’ Olay, geçtiğimiz Cuma günü sabah saat 05.00 sıralarında Fatih Mollafenari Mahallesi Atik Alipaşa Menderes Sokak üzerinde bulunan iş hanının girişindeki gümüşçüde meydana geldi. Edinilen bilgiye bakılırsa 6 kişi tarafınca gerçekleştirilen hırsızlık olayında ticari araçla iş yerinin önüne gelerek araçtan şahıslardan 2’si etrafı gözetlemeye başladı.

Ellerinde levye olan hırsızlar iş yerinin kepengini kırarak içeri girdi. İş yerinde bulunan alarm sistemiyle panik yapan hırsızlar iki buçuk dakika üzere kısa bir süre içerisinde gümüşçüde bulunan 100 kilogram gümüş ve kasada bulunan 300 bin TL’yi alarak oradan uzaklaştı.

6 kişi tarafınca gerçekleştirilen hırsızlık olayında şüphelilerin günler evvelden müşteri üzere geldikleri iş yerine gelerek keşif yaptıkları öğrenildi. Yaklaşık 1 milyon liralık gümüş ve parayı çalan hırsızların iş yerine girdikten daha sonra alarmın devreye girmesiyle telefonu çalan iş yeri sahibi Nedim Erdemir çabucak güvenlik kameralarını denetim etti.

OLAY ANI GÜVENLİK KAMERASINA YANSIDI

Gümüşçüde yaşanan hırsızlık olayı ise saniye saniye kameralara yansıdı. Manzaralarda ticari araçla iş yeri önüne gelen şahıslardan 2’si araçtan inerek etrafı gözetlemeye başladı. Başka şahıslar da araçtan inerek ellerindeki levye ve demirle dükkanın kepengini kırarak içeri girdi. Dolaplarda ve raflarda bulunan gümüşleri alan hırsızlar çabucak sonrasında kasaya yöneldi. Kasada bulunan parayı da alan şahıslar kısa müddette iş yerinden ayrılarak kayıplara karıştı.

“BEN 2.5 DAKİKADA OLAYI ANLATAMIYORUM”

Necip Fazileti, “Toplamda 6 bireyler. Biri otomobilde nöbet tutuyor yan tarafta ötekini başka sokağa gönderiyorlar. 4 bireyde dükkana saldırıyor. Olay 04.50’de oluyor. Yaklaşık verdikleri ziyan 100 kg mal. Kasayla birlikte 100 bin dolar ziyanımız var. İtalyan gümüşü zincirimizi çalıyorlar genelde, kolay eriyebilecek kolay paraya çevrilebilecek malların peşindeler. Akınlar büsbütün profesyonel gözüküyor. Eldivenli, kapüşonlu, maskeli bu işin uzmanı üzere gözüküyorlar. Evvelden de gelip keşif yapmışlar esasen. Zira kepenk kapalı olduğu için o saatte kapalı oluyor burası. Karanlıkta eliyle koymuş üzere her şeyi açıyor, kurcalıyor. İki buçuk dakikada 100 kg mal çalan hırsızı düşünün biz iki buçuk dakikada anlatamıyoruz. Adamlar iki buçuk dakikada malı alıyor. Kasayı da gdolayıyor” diye konuştu.

‘HEDEF BİZİZ’

Fazileti, kelamlarına şu biçimde devam etti:

Günlük hasılat kutusunun nerede olduğunu bile biliyorlar. Polisin verdiği bilgiye nazaran ise komşumuza gelmiş bir gün evvel. 3 gündür burada dolaştığını söylüyorlar bu bireylerin. Komşuya saldırısının sebebi de bir ihbar olacak mı? Bir hareketlilik olacak mı? niyetiyle taarruz yapıyorlar. Amaç biziz. Kamera sistemi ile sokakları gözetleme sistemimiz var. Oradan bir hareket gelecek mi diye bakıyorlar büyük ihtimalle. Ancak polisleri de bertaraf edebilmek ortasında gözcü koyuyorlar sokaklara. 6 şahıslar toplamda 4 tanesi dükkana saldırıyor. Maalesef hiç bir yerden bir hareket gelmeyince adamlar işini yapıp gidiyor. Yani benim özel güvenliğimle alarmım çalmasaydı iki buçuk dakikada girip 100 kg mal çalan hırsızı düşünün dükkanı eksiksiz boşaltırdı. Alarm çalınca panikliyor. Alarm çalınca mescitte namaz vakti. Mescitten çıkan olur, mescide giden olur yahut devriye gelir üzere kaygıyla birlikte kaçıyorlar. Bu bizim başımıza geldi esnaf arkadaşlarımın başına gelsin istemem. Nakit para 300 bin TL idi, 250 bin lira kredi almıştım. 50 bin lirada bir haftalık hasılatım vardı.”