Eskişehir’de 24 yaşındaki genç kız 1 yılda 80 kilo verdi

erkan_623

New member
Çok kilo niçiniyle günlük hayatında sorun yaşayan Hilal Ördek, ameliyat olmadan evvel 170 kiloya ulaştı. Fazla kilodan dolayı ömür kalitesi, uyku sistemi, günlük hareketleri ve eklem ağrıları başta olmak üzere birfazlaca noktada kahırla karşı karşıya kalan Ördek, kilo vermek için denediği farklı prosedürlerden istediği sonuçları alamayınca ameliyat olmaya karar verdi. Geçen sene eylül ayında mide küçültme ameliyatı için Op. Dr. İhsan Oruk’a başvuran 24 yaşındaki Ördek, laparoskopik sistemle yapılan başarılı ameliyatın akabinde 1 yılda 80 kilo vererek, 170 kilodan 90 kiloya düştü. Ameliyat daha sonrası hayata bakış açısının, moralinin ve toplumsal yaşantısının olumlu tarafta değiştiğini söyleyen Ördek, kilo ezası yaşayanların geç kalmadan tedavi olması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

ŞU ANDA ÇOK HOŞ BİR ÖMÜR SÜRÜYORUM

Ameliyattan daha sonra günlük yaşantısına problemsiz bir biçimde devam ettiğini söz eden Hilal Ördek, “Çok kiloluydum. Ameliyat olmaya karar verdiğimde 170 kiloydum. Şu anda hayli memnunum. 1 yıl içerisinde 90 kiloya kadar düştüm, 80 kilo verdim. Uygun ki ameliyat olmuşum zira ameliyat olduktan daha sonra olağan gündelik hayatıma devam ettim. Ameliyat olduğumu aşikâr meçhul hissettim. Fazlalıklarımdan kurtulduğumu fark ettim. Şu anda epey hoş bir hayat sürüyorum. Ameliyat olmaya karar verdiğimde biroldukça şeyden vazgeçmiştim. İhsan Hoca da bana epey yardımcı oldu. Ameliyata karar vermek ve olmak kıymetli süreçler. Ameliyatı kimin yapacağı da kıymetli. Ameliyattan daha sonra moralim, toplumsal yaşantım, gücüm, hayata bakış açım ve özgüvenim yerine geldi. Hayata daha farklı bir Hilal olarak bakmaya başladım” dedi.

SAĞLIKLI BİR BİREY OLMUŞ DURUMDA

Hastaya laparoskopik olarak tüp mide ameliyatı gerçekleştirdiklerini söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İhsan Oruk, “Hastamız bize morbid obezite dediğimiz çok kilo niçiniyle başvurmuştu. Uzun mühlet her türlü kilo verme metodunu; diyet, antrenman denedi. Aklına ne geliyorsa kim ne söylemiş olduyse denedi. Bir ölçü kilo verip yeniden geri alıyordu. Bize başvurduğunda beden kitle endeksi cerrahi hudutlarının fazlaca üstündeydi. Ortalama 180 kiloydu. Hayat kalitesi bozulmuş, harekette zorlanma, eklem ağrıları, uyku apneleri başlamış durumdaydı. Sağlıklı bir uyku nizamı yoktu. Hastamıza mide küçültme ameliyatı yapılmasına karar verdik ve laparoskopik olarak tüp mide ameliyatını gerçekleştirdik. 1 yıl daha sonraki denetimde baktığımızda hasta 80 kilo vererek karşımıza geldi. Şu anda 170 kilodan 90 kilolara düşmüş durumda. Hayat kalitesi değişti, artık depresif değil, kendi işini yapar hale geldi. Sağlıklı bir birey olmuş durumda” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: İHA