Eski Bakan Bayraktar, ‘Hepsi doğru’ dediği konuşmalarında Erdoğan ve etrafını işaret ediyor

semaver

Active member
Eski Bakan Bayraktar, ‘Hepsi doğru’ dediği konuşmalarında Erdoğan ve etrafını işaret ediyor Eski Etraf ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın 17 – 25 Aralık belgesinde kendisine ait tapeleri doğrulamasının akabinde gözler o periyot Bayraktar hakkında hazırlanan fezlekeye giren yasal dinleme kayıtlarına çevrildi. 17-25 Aralık operasyonunun akabinde bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ederken “Ne yaptıysam Başbakan’ın talimatıyla yaptım. O da istifa etmeli” açıklamasını yapan Bayraktar, o devir dinlemelere takılan bir epey konuşmasında devrin Başbakan’ı Erdoğan ve yakın etrafını işaret ediyordu.

ERDOĞAN’IN TALİMATIYLA…

Bayraktar, hakkındaki yolsuzluk tezlerinin akabinde 25 Aralık 2013 günü NTV canlı yayınına telefonla bağlanarak istifasını deklare etti. Hazırlanan istifa metnini okumayı reddeden Bayraktar, “Soruşturma evrakında var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bir kısmı Sayın Başbakan’ın talimatıyla yapıldı. Bu minval üzere bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ettiğimi açıklıyorum. Bu milleti ve vatanı rahatlatmak için Sayın Başbakan’ın istifa etmesi gerektiğine inandığımı tabir ediyor, büyük milletime hürmetler sunuyorum” diyerek istifa ediyordu.

17-25 Aralık operasyonu sürecinde Bayraktar’ın fazlaca sayıda dinleme kaydı ortaya çıktı. Bayraktar hakkında hazırlanan fezlekede yer alan dinleme kayıtlarında, Bayraktar’ın biroldukca kere periyodun başbakanı Erdoğan ve yakın etrafını işaret ettiği görülüyordu. İşte bir kaç örnek:

‘EMİNE ERDOĞAN İSTEDİ’

Bayraktar hakkındaki fezlekede yer alan bir dinleme kaydı, bugün Kanal İstanbul tehdidi altında olan Kuzey Ormanları’ndaki Gümüşdere ve Kısırkaya bölgesinin Emine Erdoğan’ın bir yakınının iflas etmesi için imara açıldığını ortaya koymuştu. Operasyonda gözaltına alınan periyodun İstanbul Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürü Ahmet Ayyıldız, Bayraktar’a “Beni Başbakan’ın eşinin özel kalemi aradıydı beni, yani onun için çıkması lazım” dediği dinlemeye takılmıştı. Bayraktar’ın da “Başbakan beni aradı, Gümüşdere Kısırkaya’yı soruyor… Adamlar iflas edecek diyor kesinlikle mutlaka” kelamları kayıtlarda yer alıyor. Bölge, bu görüşmenin yapıldığı tarihten bir ay daha sonra imara açılıyor.

Bu kayıt Cumhuriyet’te yayımlandıktan daha sonra Erdoğan Bayraktar bir daha Cumhuriyet’e itiraf niteliğinde açıklamalarda bulunmuştu. Olayı doğrulayan Bayraktar, “bu biçimde bir durum var lakin adamın imarı yok da benim açtırmam kelam konusu değil. Adama iki sene heyetlerde imar müsaadesi için azap çektirmişler. Canına tak demiş, Başbakan’ın kadınını bulmuş. Niçin bulmasın Emine Hanım’ı” demişti.

‘YARDIMCI OL TALİMATI’

17 Aralık operasyonunda gözaltına alınan işadamı Emrullah Turanlı’yla Bayraktar içindeki bir telefon görüşmesi de fezlekede yer alıyor. toplantıda Bayraktar, Turanlı’ya “Başbakanımız diyor, Emrullah diyor, Müslüman uşaktır diyor âlâ uşaktır, hayrı sever diyor, yardımcı ol diyor” diyor. Konuşmanın devamında Bayraktar ve Turanlı, çeşitli akçeli işler üzerinde konuşuyor.

‘YARIM SAAT YALVARDIM’

Fezlekede yer alan bir öbür kayıtta ise Bayraktar’ın işadamı Ali Ağaoğlu için periyodun Başbakan’ı Erdoğan’a yarım saat yalvardığını anlatıyor. Bayraktar’ın, devrin Emlak Konut GYO Lideri Murat Kurum ile yaptığı toplantıda, “Onun şeyini zorla okeylettim bugün bu Bakırköy’deki imar planını yapmıştım onu da Başbakan’a arz ettim bugün okeylettim onu söyle onu yani fakat yarım saat yalvardım yani onun için artık” kelamları yer aldı.

TÜRGEV İLGİSİ

Fezlekede Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın idaresinde bulunduğu TÜRGEV’le ilgili de çarpıcı diyaloglar yer aldı. Bayraktar ile üst seviye bakanlık bürokratları içinde geçen yasal dinleme kayıtlarında TÜRGEV’e alınacak yerler konuşuluyor. Kayıtlarda Erdoğan’ın TÜRGEV’e verilecek yerlerle yakından ilgilendiği görülüyor. Kayıtlarda Bayraktar’ın bakanlık bürokratlarına ‘’TÜRGEV’in işini halletmemiz lazım ya’’ derken devrin Başbabakanı Erdoğan’ın Bayraktar’a ‘’TÜRGEV’in işini niçin bitirmediniz’’ diye yakınmaları dikkat çekiyor.

YANDAŞ BASINA İLAN

Kayıtlarda ‘’yandaş basına reklam-ilan kıyaklarının’’ nasıl çekildiği de belgeleniyor. Kamu kuruluşlarının başındaki üst seviye yetkililerden yandaş basına reklam, ilanla daha fazla takviye olmalarını isteyen Bayraktar’ın ‘’Mecburuz bunlara bakmaya ya’’ dediği görülüyor.