Ermal Meta: “Yapay zeka bütün şarkıları aynı kılıyor, farkı yaratan bizim hatalarımızdır”

Suzan

New member
“Müzikte uygulanan yapay zeka, yaratıcı yolda, özellikle de yaratımında temel olan hataları hesaba katmıyor”. İtalyan Teknoloji Haftası’nda Ernesto Assante’nin moderatörlüğünde müzik ve yapay zekaya ayrılmış panelin ikinci bölümünde Ermal Meta yer alıyor. Öncelikle konu şu uzmanlar tarafından ele alınır: Müzik İnovasyon Laboratuvarı Operasyon Müdürü Azza Zò, FIMI Başkanı Enzo Mazza, Pierpaolo Peretti Griva, Yönetici Ortak Mida, Feat Ventures’ın Kurucu Ortağı ve CEO’su Fabio Sferruzzi ve Echo Studio, Vittorio Di Tomaso. CEO Maize, Daniele Citriniti, The Goodness Factory, Off Topic ve Reset Festival’in kurucu ortağı. Sonra sıra sanatçı, şarkıcı-söz yazarı Ermal Meta’ya geliyor. Açıklamalarında bu çok açık: “Müzik sadece düşünce değil, çabadır. Çalışırken sadece fiziksel olarak hareket etmek bile. Ve benim için yaptığım işin benzersizliğiyle büyük ölçüde ilgisi olan hata sorunu var. Analog makineler kullanıldığında, algoritmalar olmadan her zaman kusurlar, lekeler olur ve her biri çok kıymetlidir.”

ITW 2023, Ermal Meta: “Müzikteki yapay zeka kusurları siler. Ancak bizi düzleştirme riski taşır”

Tartışma, görebildiğimiz gibi, yapay zeka ve yapay zekanın müzik kompozisyonundaki yaratıcı rolü ile sınırlı değil, aynı zamanda üretim ve kayıt sürecinde teknolojinin kullanımını da içeriyor: “Ayrıca gitar ve bas, davul ile ilgilendiğimiz diğer programlar , synth vb. sesleri bir sanatçıdan diğerine biraz fazla benzer hale getiriyorlar.” Birkaç ay önce konuşulan otomatik ayardan da bahsetmek mümkün ve Meta’nın konumu, tartışmayı başlatan Bersani’ninkinden çok da uzak değil: “Oto ayar ile sesler düzleşiyor, bazen ben de kendim yapıyorum. kimin ne söylediğini tanıyamıyorum.” Sonuç? “A Şarkısı ve B Şarkısı sıklıkla birbirinin yerine geçebilir ve bu kişinin müziğe ve yaratıcılığa yaklaşımına bağlıdır, teknolojinin tasarladığı kalıplara kapalıyız”.

Peki sosyal medya? “Mecbur kaldığım için kullanıyorum ama nefret dolu oldukları için sevmiyorum.” Hayranlarla ve meraklılarla canlı buluşmak, son zamanlarda bir şeyler değişse bile daha iyi: “İzleyici olarak şunu söylüyorum: Konserlere gitmeye başladığımda her ayrıntıyı, setlist’i, tek tek şarkıların ayrıntılarını hatırladım, yoğun ilgi vardı. çünkü mümkün olduğunca yanınızda kalmak istediniz, bugün telefon her şeyi hatırlamanıza izin veriyor ama duyguları değil.Bir müzisyen olarak halka ancak 2017’de girdim: Yüzler yerine cep telefonlarını görünce çok acı çektim 1997’de başladığımda insanları gördüm ve çok güzeldi. Giderek daha da kötüleşti ama dönüm noktası, aradan önceki son konserim olan Ocak veya Şubat 2013 ile 2017’de sahneye döndüğüm zamandı: her şey farklıydı.”

ITW23’e Doğru

Beethoven’ın Onuncu Senfonisi ile Robbie Williams’ın ortak noktası nedir?

kaydeden Bruno Ruffilli

24 Eylül 2023

Peki bu arada ne oldu? “Gerçekleşmeyen planlarım vardı. Bir buçuk yılımı tek bir şarkı bile yazmadan geçirdim ve romana yoğunlaştım (Yarın ve sonsuza kadar, geçen yıl La nave di Teseo için yayımlandı, ed.). Neyse ki sona eren karmaşık bir kişisel dönemden geçiyordum. Başkaları için şarkı yazmayı bıraktım, kendime hedefler koymayı bıraktım, yazıyorum ve bir kenara koyuyorum, yavaşlığı yeniden kazanmak istiyorum.” Hızın takıntı haline geldiği bir dünyada Meta için önemli olan yolculuğun varış noktası değil, yolculuğun geldiği noktadır. Ve bu arada etrafına bakıyor: “İtalyan sahnesinde hâlâ büyük bir itici güç görüyorum, ama bana öyle geliyor ki halkta artık aynı merak yok: teklif sonsuz, inanıyorum ki Müzik fetişi artık kendi içinde yok ama 2017’den 2021’e kadar büyük bir değişim yaşandı, asıl dönüm noktası Sanremo’da kazanan Mahmood’du. Para: Hepimizin söylediği, müziğin raylar üzerinde yürümemesi, özgür olması gerektiği fikrini meşrulaştırdı.”

Ve dolayısıyla teknoloji, sanatçının eserini yaratmak için özgürce seçebileceği araçlardan biridir, ancak kesinlikle tek araç değildir: “Müzik tarihine geçmiş bir plak bile Ayın Karanlık Yüzü O zamanın en iyi ekipmanlarının kullanılmasına rağmen hatalarla dolu.” Ve eğer geçmişe bakmak yerine geleceğe bakarsak, Ermal Meta’nın kariyerinde ne var? “Ekim ayları arasında bir single çıkıyor.” ve Kasım ve ardından bir albüm. Ama aynı zamanda başka bir roman yazmaya da başlıyorum.”

İtalyan Teknoloji Haftası 2023,

ITW 2023, Andrea Casta: “Ben, parlak yayı ve titreşen telleri olan Jedi kemancısı”

kaydeden Marta Borghese

28 Eylül 2023