Erdoğan Bayraktar’ın itirafında Süleyman Soylu ayrıntısı

semaver

Active member
Erdoğan Bayraktar’ın itirafında Süleyman Soylu ayrıntısı Etraf ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “Dosyamda ne var ise, hem tapeler hem teknik takip doğrudur tıpkı vakitte benim telefon konuşmalarım A’dan Z’ye kadar doğrudur” dedi. Bayraktar devamında, “Bizi 17-25 Aralık operasyonu ortasında bulunduk, oradaki operasyonda bize de evrak yaptılar, benim evrakım var. Hatalı olanın cezasını çekmesi lazım, lakin şu anda geldiğimiz noktada Allah beni kayırdı ve kurtardı. Şu anda fazlaca uygunum, atmaca gibiyim” tabirlerini kullandı.

AKP kurucularından Ertuğrul Yalçınbayır, Sözcü’den Ruhat Mengi’ye yaptığı açıklamada eski eski Bayraktar’ın itirafını kıymetlendirdi.

“SOYLU’NUN KELAMLARI RAHATSIZ ETTİ”

Bayraktar’ın kelam konusu çıkışının, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun daha evvel yaptığı açıklamasına bağlayan Yalçınbayır, “Soylu’nun 17-25’e atıfta bulunarak, ‘Bendilk evvelki bakanların konutundan para sayma makinaları çıktı2 demesi onu daha epey rahatsız etti, rüşvetle suçlananlar içinde olmayı kabul edemedi” dedi.

Erdoğan Bayraktar’ın vicdanının sızladığını öne süren Ertuğrul Yalçınbayır, Mengi’nin, “Konuyu niye açtı?” sorusuna şu cevabı verdi:

“Erdoğan Bayraktar’ın vicdanı daha fazla susmayı kabul etmedi. Yalnızca onun değil, toplumun vicdanı da kabul etmedi. Bunu hissediyor ve kendiyle hesaplaşıyor, vicdanı isyan ediyor. Bu şahısta hak duygusu vardı ki birinci gün de olayı kabul etti. Son vakit içinderda Süleyman Soylu’nun 17-25’e atıfta bulunarak konuşması, “Bendilk evvelki bakanların konutundan para sayma makinaları çıktı” demesi onu daha epey rahatsız etti, rüşvetle suçlananlar içinde olmayı kabul edemedi. bakılırsavi berbata kullandığını kabul etti ancak hırsızlıkla suçlanmaya dayanamadı. Aslında hem onun, hem talimatları verenin, hem başka isimlerin yargılanması gerekir. Artık mızrak çuvala sığmıyor, insanların sabrı tükendi, baskılara dayanma gücü azaldı… Halk da olayları daha güzel anlamaya başladı, karanlıkta kalan olayların açıklığa kavuşması lazım. Toplum ve muhalefet o günlerde peşinden gitmedi, artık gidilmeli, önlemler alınmalı.”

BAHÇELİ’NİN ÇIKIŞINI HATIRLATTI

Bahçeli’nin 17-25 Aralık sürecinde bu haftayı ‘Yolsuzlukla Gayret Haftası’ olarak ilan etmesine değinen Yalçınbayır, ‘temiz eller operasyonu’na dikkat çekti.

Ertuğrul Yalçınbayır, şu biçimde konuştu:

“Soruşturma önergesi, araştırma önergesi teklifi, kanun teklifi yapılabilir. Bahçeli’nin de teklifiydi, “17-25 Aralık haftasını Yolsuzlukla Gayret Haftası ilan ediyorum” demişti. 17-25 Aralık, Yolsuzlukla Uğraş Haftası’dır, bunun kanunlaşması için yine teklif verilsin. Araştırma, soruşturma komiteleri kurulması için önerge verilsin, ilgili bakanlıkların ve Sayıştay’ın, Devlet Denetleme Konseyi’nin olayı denetlemesi istensin. Bütün kurumlar üstüne gitmeli, gitmeyenler süreç yapılacağını, gelecekte sorumlu tutulacağını bilmeli. Bizde de İtalya’daki üzere bir Pak Eller operasyonu başlasın, hukuk olsun istendi daima ancak başlayamadı. Geç de olsa vakit yolsuzlukla uğraş periyodudur. Partilerin şu anda Bayraktar’ın söylemiş olduklerini değerlendirip o süreci yönetmeleri, bir strateji geliştirmeleri lazım. Toplumsal barış istiyorsak adaleti hâkim kılmalıyız. Güvenilmeyen idarenin karşısına sağlam bir idare olarak çıkmaktır tahlil.”

‘YENİ İTİRAFLAR VAR’

Yeni itirafların olduğunu belirten Yalçınbayır, Büyük Divan’a dikkat çekti. “Temiz Eller’e başlama dönemidir” diyen Ertuğrul Yalçınbayır, şu tabirleri kullandı:

“Şimdi ise yeni itiraflar var, sorumlular Aziz Divan’a sevk edilecekse artık edilmeli. Topluma da bunu göstermeleri gerekir. “Rüşvete karışmadım fakat vazifemi berbata kullandım, bütün tapeler doğrudur” diyor. Meclisin devamlılığı unsuruna göre bu biçimde bir Meclis olabilir mi? Erdoğan Bayraktar anılarını yazsa kendi vicdanında nelerle yüzleşeceğini görür. birlikte çalıştığı siyasetçilerden belediye liderlerine kadar kimlerin neler yaptığı ortaya çıkar. Erdoğan Bayraktar yatağında rahat uyuyamamıştır. Adaletten sapanlar ülkeyi felakete sürüklerler. Bugün ‘Temiz Eller’e başlama devridir. “